Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Jiřetín pod Jedlovou

Jiřetín pod Jedlovou Městečko Jiřetín pod Jedlovou vzniklo v 16. století. Jeho založení souviselo s objevením stříbrných rud. Vedle těžby město živily také tkalcovské stavy. Dnes je Jiřetín především častým cílem turistů. Ty lákají například typické podstávkové domy. Na stavbu podzídek mnozí zdejší obyvatelé používali kameny z nedalekého hradu Tolštejn, který kraji dominoval už od 14. století, ale po třicetileté válce zůstal opuštěný a chátral. Za pozornost stojí také Křížová cesta, k jejímuž vzniku se váže zajímavá legenda o zázračném uzdravení jednoho z místních dětí. A neošidíme vás ani o návštěvu nejvyššího vrcholu Děčínska – Jedlové, který zdobí víc než sto let stará rozhledna.

MapaJiřetín pod Jedlovou
videoJiřetín pod Jedlovou
...
video video

Jiřetín pod Jedlovou

Hračky na zámku

Hračky na zámku V roce 2009 připravili v děčínském zámku výstavu starých hraček zapůjčených od sběratelů Miroslava Smahy a Michala Widenského. A protože se moc líbila, přišlo na řadu její pokračování. Vybírat bylo pořád z čeho. Na své si přijdou holčičky i kluci. Lákadlem pro malé slečny jsou nejen panenky, ale také pokojíčky nebo unikátní koupelnička pro ně. Najde se tu i malý krámek. Výběr pro mladé muže je přece jen trochu pestřejší. Vláčky, autíčka, vojáčci, ale také třeba parní stroje nebo stavebnice. A především pak historická železnice s plechovými vláčky doplněná miniaturami nádraží, mosty i tunely.

MapaHračky na zámku
videoHračky na zámku
...
video video

Hračky na zámku

Lovec leknínů

Lovec leknínů Do Chřibské na Děčínsku se nevypravíme za malebnou architekturou, ale za vzpomínkami na tamního rodáka, přírodovědce Tadeáše Haenkeho. Jeho talent se projevil už v dětství a rodiče mu proto dopřáli studia. Záhy pak začal cestovat po světě a ze svých cest posílal zajímavé rostliny, které se dostaly dokonce do sbírek Vlastivědného, dnes Národního muzea. Před odjezdem na výpravu musel sice slíbit císaři Josefu II., že se vrátí, ale přesto se nakonec usadil v Bolívii a je považován za zakladatele tamní přírodovědy. Popsal desítky taxonů rostlin a objevil mimo jiné největší leknín na světě – viktorii královskou.

MapaLovec leknínů
videoLovec leknínů
...
video video

Lovec leknínů

Děčínské mosty

Děčínské mosty Naše poslední město na Labi – Děčín, se může pochlubit řadou unikátních mostů. Přes Jílovský potok můžete například přejít po Ovčím můstku. Vyrostl už v roce 1561 a sloužil hlavně pro převádění stád. Na druhém konci města, pod zámkem, zase narazíme na starou železnou řetězovou lávku. Je nejstarší konstrukcí svého druhu u nás, protože slouží už od roku 1831. Dlouho měla ve městě ještě kolegu – řetězový most přes Labe. A zastavíme se i u Ploučnice, jejíž břehy spojuje gotický Staroměstský most. Je dlouhý přes osmdesát metrů a nad hladinou se tyčí ve výšce 7 metrů.

MapaDěčínské mosty
videoMosty na Děčínsku
...
video video

Mosty na Děčínsku

Českým Švýcarskem na kole

Českým Švýcarskem na kole Na kole se projedeme Českým Švýcarskem. Možností poznat tamní krásnou přírodu máme celou řadu. K nejznámějším patří cyklotrasa Kyjovským údolím podél říčky Křinice. My se ale porozhlédneme i kousek dál. Z naší cesty dohlédneme až k Pravčické bráně a budeme samozřejmě obdivovat i další kouzelné skalní útvary. Zastavíme se také Na Tokáni. Kdysi tam nechal Rudolf Kinský vystavět dřevěnou boudu pro lovce tetřevů. Ta měla být po lovu rozebrána, ale nakonec zůstala. A později se stala inspirací pro stavbu dalších srubů. A zajedeme také do Jetřichovic, kde nás čeká celá řada pro kraj typických malebných stavení.

MapaČeským Švýcarskem na kole
videoNa kole Českým Švýcarskem
...
video video

Na kole Českým Švýcarskem

Další stránky:« 7 8 9 10 11 »