Reportáže v regionech
Ledopády
Pokud se rádi touláte krajinou ukrytou pod bílou peřinou, pak si nenechte ujít společný výlet do Českého Švýcarska. Krásy našeho nejmladšího národního parku jsme obdivovali už mnohokrát, tentokrát bude naším hlavním cílem obrovská podívaná, které si můžeme užít jen v hodně mrazivých dnech. Letos nám je zima dopřála měrou vrchovatou, takže zdejší ledopády jsou opravdu mohutné. Cesta za některými z nich bude trochu náročnější, vhod nám přijdou i sněžnice, které si na několika místech můžeme půjčit, ale odměna rozhodně bude stát za to. Nejprve se zastavíme ve Vinném sklepě. Téhle jeskyni dal jméno tvar rampouchů, které připomínají lahve. Pak nás přivítá Jeskyně víl a těšit se můžete i na Betlém nebo třeba Varhany.


Ledopády
Výstava modelů rozhleden
Spousta rozhleden na jednom místě. Taková podívaná nás čeká v muzeu v Děčíně. Koná se tam totiž výstava modelů Tomáše Hobzíka. Vyhlídkové věže si zamiloval už dávno, s manželkou jich společně navštívili kolem tří stovek. Jenže tím jeho nadšení neskončilo. Rozhodl se, že začne stavět jejich modely. Vzhledem k tomu, že stavebnic v obchodech moc k mání není, musel se svými výtvory ve většině případů začínat od píky. Vhodný materiál hledal i při svých toulkách přírodou. Největším jeho dílem je zatím Žižkovský vysílač, ale nepřehlédnutelná je rovněž Petřínská rozhledna, která se skládá z 850 částí.


Výstava modelů rozhleden
České Švýcarsko
České Švýcarsko patří k nejúchvatnějším dílům naší přírody. Za jeho krásami tentokrát vyrazíme z městečka Mikulášovice. A nezůstaneme jen na naší straně hranic. Nahlédneme taky k německým sousedům, tedy do Saského Švýcarska. Budeme obdivovat mimo jiné splav, který tu vybudovali na říčce Křinici, aby zvedal její hladinu. Kdysi se tudy totiž plavilo dřevo. Na loďce pak proplujeme úzkou soutěskou. A nezapomeneme ani na další skvosty v okolí. Jedním z nich jsou podstávkové domy, které se dochovaly v Hinterhermsdorfu a vystoupáme taky na rozhlednu, která nedávno vyrostla nad městečkem. Na závěr si pak dopřejeme osvěžení na starém přírodním koupališti v Mikulášovicích, které tu nejen místním slouží už takřka sto roků.


České Švýcarsko
Po Labi na raftu
K oblíbeným vodáckým tokům patří Sázava, Lužnice nebo Vltava. My vás ale pozveme na Labe, dokonce na jeho úsek od Děčína k hranici s Německem. V těch místech je nejsilnější proud a taky největší hloubka. Na svezení zvolíme rafty. Nejprve budeme z hladiny obdivovat zámek, který se tyčí nad Děčínem, pak pomalu vplujeme do Labského kaňonu, tvořeného pískovcovými stěnami. Je největší svého druhu v Evropě. Daří se v něm kupříkladu sokolu stěhovavému, výru velkému nebo čápovi černému. Dostaneme se rovněž do míst, v nichž každá polovina našeho člunu popluje ve vodách jiného státu. A bez povšimnutí bychom neměli minout ani sochu svatého Vojtěcha mezi Čertovou vodou a Dolním Žlebem, kterého jako patrona uctívají všichni plavci a lodníci.


Po Labi na raftu
Zámek Benešov nad Ploučnicí
Zámecký areál obklopuje náměstí v Benešově nad Ploučnicí už od 16. století. O jeho vznik se postarali majitelé panství z rodu Salhausenů. Postupně se rozrůstal, přibývaly jednotlivé paláce. Dnes komplex tvoří sedm samostatných objektů se zahradami a dvory, které připomínají spíš měšťanské domy. Vybudovány byly v duchu saské renesance, tedy slohu na přechodu mezi vrcholnou gotikou a ranou renesancí. Stavitele i umělce, kteří se věnovali výzdobě, pozval tehdejší zámecký pán. A na dokončení díla prý velmi spěchal. Za svou netrpělivost a tvrdost tu prý dodnes straší. Připomeneme si časy, kdy byly horní a dolní část šlechtického sídla spojeny chodbou. A obdivovat budeme i vzácné kousky zařízení a taky třeba sbírky pancířů, žitavské kameniny a zbraní.

