Reportáže v regionech
Konstantinovy Lázně
Konstantinovy Lázně vyhledávají hlavně lidi s nemocným srdcem. Ale úlevu tu najdou nejen oni. Pramen, který dostal jméno podle významného českého kardiologa Bohumila Prusíka, má totiž nejvyšší obsah oxidu uhličitého u nás. Ten působí na povrch těla, rozšiřuje cévy, tím se snižuje krevní tlak a pro život nepostradatelné pumpě se tak odlehčuje. Dochází ale zároveň k lepšímu okysličení tkání a líp se hojí i veškeré defekty na kůži a pooperační jizvy. Při procházce obcí, která se ovšem pyšní náměstím, narazíme na neobvyklou sochu, ale zastavit se můžeme i v minimuzeu hasičské techniky. A milovníky starých časů potěší i bezdružická lokálka, která sem vozívala hosty už v časech slavného monarchy Františka Josefa.


Konstantinovy Lázně
Stříbro
Západočeské město Stříbro máme všichni spojené především s dobýváním přírodního bohatství ukrytého pod zemí. Ryzího kovu, po němž dostalo jméno, tu zas tolik nebylo, ale těžily se další rudy. Po staletí. Až před čtyřmi desítkami let se kola na těžních věžích točit přestala. Nicméně místním patriotům bylo líto, že by se snad na slavnou tradici mělo zapomenout, a tak parta speleologů a bývalých havířů vybudovala skanzen s venkovní expozicí. Společně se přeneseme do časů minulých, zjistíme, co všechno práce havířů obnášela, jak moc náročná byla a projdeme si místa, kam se nořili. Nemůžeme si nepřipomenout Královskou dědičnou štolu Prokop, kterou členové spolku rekonstruovali dlouhých deset let. A na závěr se svezeme důlním vláčkem.


Stříbro
Zámek Tachov
V Tachově můžou návštěvníci z řad milovníků památek znovu procházet komnatami a sály zámku. Dozvědí se tu spoustu zajímavostí o historii města, které bylo ve středověku jedním z nejmenších královských u nás. Ke slávě mu pomohla hlavně takzvaná Zlatá cesta, vedoucí z Prahy do Norimberka. Několikrát po ní putoval i Karel IV. Majitelem panského sídla byl svého času taky polní maršál Alfréd I. Windischgrätz, který pro změnu proslul zejména svou účastí na potlačení pražských nepokojů v roce 1848. Za odměnu, kterou dostal za tuhle službu císaři, nechal vybudovat unikátní jízdárnu v nedalekých Světcích. Je největší u nás a druhá nejrozsáhlejší ve střední Evropě. Společně se k ní vypravíme a dozvíme se, že v její blízkosti měl vyrůst romantický zámek.


Zámek Tachov
Santiniho hvězdy
Jana Blažeje Santiniho zná snad každý z nás. Jeho stavby v duchu barokní gotiky, které nenásilnou formou propojují prvky obou slohů, jsou architektonickými unikáty. Prosluly ovšem i Santiniho zálibou v symbolice. Při své práci využíval znalosti matematiky, geometrie, numerologie, ale třeba i židovské kabaly. A proto většinu jeho děl provází i atmosféra tajemna. Společně si prohlédneme klášterní kostel v Kladrubech. Původně býval románskou bazilikou, současný kabát mu dal právě Santini. Tehdejší opat kláštera měl k dispozici dva projekty. Vybral možná trochu překvapivě ten náročnější a nákladnější. Ale nikdy neprozradil proč. Ve svatostánku najdeme mimo jiné i hvězdy, z nichž prý mnozí návštěvníci cítí silnou energii a které prý dokáží i léčit. Tak jejich moc vyzkoušíme.


Santiniho hvězdy
Ronšperk
Vrch Ronšperk pamatuje časy, kdy se v okolí Stříbra ve velkém těžily stříbrné, olovnaté i zinkové rudy. V jeho blízkosti horníci kutali v mnoha důlních dílech. Slavné časy připomíná i naučná stezka, několik zastavení najdeme právě i na kopci. Jeho největším lákadlem je ale křížová cesta se čtrnácti kapličkami. Její vybudování inicioval ve třicátých letech předminulého století stříbrský měšťan. Jeho pohnutky nám ale zůstaly utajeny. Ve dvacátých letech věku minulého pak byly vyměněny obrazy s jednotlivými výjevy z poslední cesty Ježíše Krista. Ale po odchodu německých obyvatel, kteří ve městě převládali, přestalo být podél cesty rušno, nikdo o ni nepečoval a ona chátrala. Nedávno se dočkala velké obnovy, a tak si ji prohlédneme.

