Reportáže v regionech
Krasíkov
Nedaleko Konstantinových Lázní na západě Čech najdete zříceninu jednoho z nejvýznamnějších středověkých šlechtických sídel v kraji – hradu Krasíkov. Jeho historie je opředena celou řadou legend. Tajemný příběh se váže i k samotnému vybudování. Vypráví o rytíři, který byl zakletý do labutě, čistou láskou ho vysvobodila dcera uhlíře a on pro ni pak postavil Labutí hrad. Pravdou je, že zdejší páni labuť ve znaku opravdu měli. A jejich někdejší domov i dnes stojí za prohlídku.


Krasíkov
Husova cesta
Dálková pěší trasa Husova cesta je pojmenovaná po slavném středověkém kazateli Janu Husovi. Vede zhruba místy, kterými putoval z Čech před církevní koncil do Kostnice. Hlavním zdrojem informací při jejím budování byly Mistrovy deníkové záznamy a dopisy. Cesta začíná v Praze a míří přes hrad Krakovec na Tachovsko k česko-bavorské hranici, kde po 250 kilometrech opouští naši republiku. My si projdeme její část na severozápadním Plzeňsku.


Husova cesta
Jízdárna Světce
K chloubám Světců, které jsou dnes částí Tachova, patří velmi unikátní stavba. Vypadá jako šlechtické sídlo, ale jde o jízdárnu, kterou v novorománském stylu vybudoval generál Alfréd I. Windischgrätz v letech 1858–1861. Jeho rodu sloužila až do druhé světové války, po ní připadla státu, který ji využíval jako sklad obilí a hnojiv. Nakonec osiřela a chátrala. Po 23 let trvající rekonstrukci se znovu zaskvěla v plné kráse a před několika týdny byla otevřena pro veřejnost.


Jízdárna Světce
Stříbro
K založení Stříbra velkou měrou přispěl objev rudných žil v této oblasti a jejich následná těžba. Podle některých pramenů je zdejší revír dokonce nejstarším v českých zemích. Pokud byste ale čekali, že se tu ve velkém dolovalo stříbro, musíme vás vyvést z omylu. Zdejší ložiska byla plná rud olověných. Ty se ale při rozbití lesknou, mělo se zprvu zato, že se jedná o stříbro. Na pozůstatky těžby tady dodnes narazíte. Důvodů k návštěvě tohoto západočeského města je ale víc, zajímavostí v něm najdete hned několik.


Stříbro
Zlatá cesta
Česko-německé příhraničí patří i po téměř třech desítkách let od chvíle, kdy se znovu otevřelo turistům, k trochu opomíjeným oblastem. Přesvědčíme vás, že neprávem. Vydáme se po Zlaté cestě, která spojuje naší novodobou Zlatou stezku a její bavorskou obdobu Goldsteig a nakoukneme i k našim západním sousedům. Cestou nás čeká hned několik architektonických skvostů. Naše putování začneme u unikátní jízdárny ve Světcích u Tachova, kterou nechal vybudovat polní maršál Alfréd I. Windischgrätz. A pak si v Barnau prohlédneme největší středověký archeologický skanzen v Německu.

