Reportáže v regionech
Břasy
V okolí Břas na západě Čech se víc než dvě stovky let těžilo černé uhlí a není bez zajímavosti, že šachty tu vlastnil přírodovědec hrabě Kašpar Šternberk, což mu umožnilo zkoumat vzácné nálezy zkamenělých rostlin. Sbírky, které z nich vytvořil, věnoval budoucímu Národnímu muzeu. Místní vzpomínají, že se horníci z druhého břehu kdysi dostávali do práce pomocí přívozů. V polovině 19. století jich prý přes Berounku pendlovalo bezmála padesát, dnes tu lidí vozí jen dva. Svezeme se i my.


Břasy
Zubři u Rokycan
Zubr je největším evropským volně žijícím přežvýkavcem. Z našich končin ale vymizel v polovině 18. století. Osudným se mu staly lovy, mýcení pralesů a vysoušení mokřadů. Naštěstí po první světové válce vznikla Mezinárodní společnost pro zachování zubra, a ta si dala za úkol zachránit tento druh a vrátit ho zpátky do míst, kde býval doma, tedy do přírody. Díky organizaci Česká krajina se už mohutná zvířata úspěšně zabydlují i u nás. Vidět je můžete v rezervaci v Milovicích a nedávno se jich několik zabydlelo i v prostoru bývalého vojenského cvičiště na úbočí vrchu Kotel u Rokycan, kam se vydáme.


Zubři u Rokycan
Vojenské muzeum na demarkační linii
Muzeum na demarkační linii v Rokycanech je největší nestátní vojenské zařízení svého druhu v České republice. Vzniklo v prostorách bývalých kasáren raketového pluku a veřejnosti se jeho brány poprvé otevřely 1. května 1998. Ve vnitřních prostorách mapuje historické události od vzniku Československa v roce 1918 až do konce druhé světové války. Expozice v exteriérech pak jistě nadchnou každého kluka, protože jsou zaplněny vojenskou technikou. A nejen z doby druhé světové války. Vystavené stroje se mimo jiné každoročně účastní květnových oslav osvobození Československa. I když letos o tuhle šanci předvést se přišly, naši pozornost si zaslouží.


Vojenské muzeum na demarkační linii
Loutky
Plzeňsko patří k vyhlášeným loutkářským oblastem. V tomto směru ho proslavili především Josef Skupa a Jiří Trnka. Jejich nástupkyní bychom mohli nazvat Milenu Jelínkovou ze Stupna u Břas. Vyřezávání pimprlat ji bavilo už jako malou holku. A věnuje se mu dodnes. Dřevěné herce nejen vytváří, ale hraje s nimi taky různá představení pro nejmenší. Dokonce je sama píše. A pustila se taky do výroby panenek z lipových špalíčků. Jak takové malé slečny z voňavého materiálu vznikají, to budeme sledovat v její dílně. Dozvíme se třeba, jak zajistí, aby měly ohebné ručičky a nožičky, aby jejich oči vypadaly jako skleněné a taky to, co jim obléká a obouvá.


Loutky
Žďár
Ať už jedete z Prahy do Plzně po silnici nebo vlakem, bezpochyby vám u Rokycan padne do oka kopec Žďár. Okolí převyšuje o téměř 200 metrů, vystupuje ze severozápadního okraje Brd. Pokud se na něj vypravíte, čekají vás okouzlující výhledy do krajiny a návštěva dávného, zatím dost utajeného hradiště. A říká se, že na vrcholu je místo, kde údajně velice silně vyzařuje zemská energie. Skály v jeho úbočí bývají častým cílem horolezců. Pěšáky zase čím dál víc lákají lesy prošpikované upravenými cestami. Jednou z oblíbených zastávek na nich je arboretum, které má bránu dokořán nepřetržitě. Cestou zpátky do civilizace se zastavíme u čtyř nově vybudovaných jezírek. A zjistíme, že nejsou jen ozdobou, ale chodí k nim pít zvěř z okolí.

