Reportáže v regionech
Na kole kolem Prčice
Když vás pozveme na výlet do Prčice, většina z vás se začne poohlížet po turistické obuvi. O legendárním pochodu, který láká tisíce milovníků výletů, bude samozřejmě taky řeč, ale zajímat nás bude hlavně to, co všechno je v Prčici k vidění. Vzhledem k tomu, že má bezmála čtyři desítky místních částí, tak to bude na trochu delší výlet. Začneme u zámku a místních sadů a vyrazíme směrem k Vrchoticím. Ty se pyšní tvrzí z 16. století vybudovanou vladyckým rodem Vrchotů. Areál se už několik let opravuje, jednou v něm možná bude muzeum pohlednic. Pak se zastavíme v Jetřichovicích, kde najdeme novogotický zámek, a kolem sjezdovky Monínec se vrátíme do Prčice. V tamním novém kulturním centru si dopřejeme lahůdku v podobě výstavy věnované české animované tvorbě.


Na kole kolem Prčice
Chotilsko a okolí
Z rozhledny na Veselém vrchu si dopřejeme pohled do krajiny středního Povltaví. Vzhledem k tomu, že rozhledna je jednou ze zastávek naučné stezky Zlaté psí hory, připomeneme si taky tradici těžby zlata v okolí. A o té bude řeč i v muzeu v Chotilsku, kde otevřeli novou expozici věnovanou historii řeky. Dozvíme se, jak moc byla spojena se získáváním drahého kovu. Svůj doslova zlatý věk prožívala v časech Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV. O zhruba dvě století později pak došlo k útlumu těžby. I když nedávný průzkum prokázal, že jsou tu místa, která ještě zásoby drahého kovu ukrývají, k obnovení těžby nakonec nedošlo. Nemineme ani Slapskou přehradu, i když víc než vodní dílo nás tentokrát bude zajímat kostel svatého Fabiána a Šebestiána.


Chotilsko a okolí
Čechova stodola
Výprava do českého historie nás čeká v Bukové u Příbrami. Paní Helena Petáková přišla na to, jak v praxi uplatnit Komenského myšlenku o škole hrou. Starou stodolu proměnila v místo, kde se malí školáci zábavnou formou poučí a ještě k tomu si i vyzkouší svou šikovnost. Do našich dějin zavítají ve společnosti kněžny Libuše, která je seznámí s řadou pověstí, ale také vyzkouší jejich pozornost. Odměnou za správné odpovědi je pak penízek směnitelný za zajímavé suvenýry ve zdejším obchůdku. Pozornosti se těší také dílna, kde si návštěvníci mohou tvořit z moduritu. Kančí zuby, rodové erby. Na podzim se tu ale rodí i strašáci z dýní, o Velikonocích zase zdobí vajíčka. Odměnou pro malé návštěvníky je i dolování nerostného bohatství v jeskyni, v teplých měsících to může být také opěkání buřtů na zahradě.


Čechova chalupa
Rybova mše
Jana Jakuba Rybu proslavila nejen u nás především jeho vánoční vše. Málokdo ví, že tenhle učitel a nadšený muzikant složil skladeb mnohem víc, prý až kolem patnácti set. Mnohé z nich poprvé zazněly v kostele Povýšení Svatého Kříže ve Starém Rožmitále, kde Ryba působil dlouhé roky jako ředitel kůru a kde objevil varhany z roku 1750. V Rožmitále pod Třemšínem si připomeneme nejen Rybovu hudbu, ale také jeho působení tady. Přišel jako mladý učitel s velkou láskou k hudbě. Ale křivdil by mu každý, kdo by se domníval, že kvůli muzice šidil školu. Dochovaly se totiž záznamy o tom, jak moc dbal o vzdělávání svých svěřenců, ale třeba i o čistotu ve škole. Naopak nevíme takřka nic o okolnostech vzniku jeho nejslavnějšího díla. Jen to, že poprvé ve zdejším kostele zazněla mše pravděpodobně na Štědrý den roku 1796 a autor ji složil pro místní hudebníky.


Rybova mše
Brdské Jince
Brdy už jsme několikrát navštívili, ale jak uvidíte, pořád jsme nestihli představit všechny zajímavosti. Našim dnešním výchozím bodem budou Jince. V uplynulých desítkách let byly centrem správy vojenského výcvikového prostoru, nás ale bude zajímat historie starší. Počátky života v téhle oblasti souvisí s prvohorami. Tehdy tu bývalo moře a po něm zbylo hodně trilobitů. Rád sem jezdil i Joachim Barrande a jeden dávný živočich, konínský ráček našel dokonce své místo ve znaku Jinců. Později se tady dobývala a zpracovávala železná ruda. Tyhle časy připomíná dodnes vysoká pec Barbora. Z Jinců se vydáme na Plešivec. Líbilo se na něm už našim keltským předkům. Vybudovali tu své oppidum, jedno z největších u nás. Dopřejeme si krásný výhled do kraje a přidáme pár pověstí, které jsou s Plešivcem spojené.

