Reportáže v regionech
Milešov
Krajina kolem Milešovky nás už k výletům zlákala několikrát. Dnes se vydáme do obce Milešov. Zmíněnému vrchu dala jméno právě ona. V 16. století okouzlila pány Kaplíře ze Sulevic. Natolik, že zdejší hrad přestavěli na zámek. Největší rozkvět místu přinesl v polovině 17. věku Zdeněk Kašpar ze zmíněného rodu. Sídlu dopřál rozšíření v duchu baroka a z Milešova učinil centrum svého panství. Muž, který si vysloužil za chrabrost ve vojenských službách císaři titul barona, se tak do zdejších dějin zapsal nesmazatelným písmem. A jeho kariéra se odrazila též na výzdobě zámku. Obdiv si zaslouží rovněž nástropní malby v kapli a k ozdobám patříval i altán v parku, který ovšem poněkud zchátral a teprve nedávno se dočkal zahájení obnovy.


Milešov
Příbram
Středočeské město Příbram letos slaví významné jubileum. Osmisté výročí první zmínky o své existenci. I když před těmi dlouhými roky byl nám známým jménem označován jen statek. Kulaté narozeniny je potřeba si patřičně užít. A tak místní přichystali řadu akcí. My se vypravíme alespoň na jednu z nich. Připomíná dlouhou historii Příbrami a taky to, jak významnou roli v ní sehrálo dobývání bohatství, které oblasti nadělila příroda. Je tedy víc než příznačné, že expozice našla svůj azyl v areálu Hornického muzea, největšího svého druhu u nás. Dozvíme se mimo jiné to, jakou podobu má a z kterého data pochází nejstarší listina spojená se zdejší havířskou tradicí. A z hlubin pak ještě vystoupáme na vrch nad městem, na němž vyrostl významný poutní areál.


Příbram
Cvokařské muzeum
K řemeslům, o kterých toho víme pomálu, patří to cvokařské. Abychom si doplnili mezery ve vědomostech, vypravíme se do Rožmitálu pod Třemšínem, kde Jindřich Jirásek založil unikátní muzeum téhle profesi věnované. Ve Starém Rožmitálu patřila k těm hodně oblíbeným. Rány kladivem se svého času ozývaly z každé druhé chalupy. Jenže v druhé polovině minulého století tenhle zvuk začal mizet. Řemeslo sem dorazilo od německých sousedů, místní neměli moc možností obživy. Ale těžila se tu železná ruda, která se hodila na výrobu hřebíčku. Takový zručný mistr zvládl za den i čtyřicet tisíc ran kladivem. A kolemjdoucí často dokázali podle zvuku poznat, jaký cvoček se zrovna rodí. Nejčastěji se vyráběly kromě hřebíků třeba skoby nebo lodní svorky.


Cvokařské muzeum
Památník Vojna
Temné časy naší nedávné historie si připomeneme na Příbramsku v areálu Památníku Vojna. Právě tady fungoval tábor, v němž si svůj trest odpykávali v polovině minulého století političtí vězni. Čekaly je tu velmi kruté podmínky. Společně nahlédneme do ošetřovny, ale taky do bunkru neboli takzvané korekce, tedy kobky o velikosti 11,5 metrů čtverečních, vysoké okolo 170 cm. Někdy v ní pobývalo i 20 osob najednou a rozhodně ne jen pár minut. Dozvíme se, že tady vězni i fárali do podzemí, kde se těžily uranové rudy. V areálu najdeme mimo jiné expozici věnovanou jejich dobývání i využití. Řada odsouzených se odsud vrátila s podlomeným zdravím a někteří vůbec nepřežili.


Památník Vojna
Důl Řimbaba
Na Příbramsku budeme obdivovat krásnou přírodu, ale taky vzpomínat na dobu, kdy tahle oblast patřila k významným těžebním revírům. Pozůstatky důlní činnosti tu dodnes najdeme na mnoha místech. My se zastavíme třeba u dolu Řimbaba. Havíři v něm kutali až do přelomu 19. a 20. století. V areálu najdeme expozici, která nás provede zdejší hornickou historií a představí nám i tu nejmodernější technologii z druhé poloviny minulého věku. Těžební věž nabízí krásné výhledy do kraje, je dokonce zapsaná na seznamu našich rozhleden. Dohlédneme z ní až k vrchu Třemošná, který je dominantou středních Brd. I v jeho okolí se kdysi z podzemí dobývalo bohatství, tady konkrétně železná ruda. Ale abychom se nevěnovali jen těžbě, přidáme i pověst o vzniku názvu vrchu.

