Reportáže v regionech
Svatá Hora u Příbrami
K nejznámějším a nejstarším mariánským poutním místům v Čechách patří Svatá Hora u Příbrami. Věřící sem přicházejí s prosbami k sošce Panny Marie Svatohorské zřejmě už od 16. století. Nejprve jim sloužila dřevěná kaplička, kterou podle legendy nechal postavit rytíř Malovec jako výraz vděčnosti Bohorodičce za záchranu života před lupiči. Později ji nahradil honosný chrám. Areálu v roce 1905 udělil papež Pius X. titul basilika minor neboli bazilika.


Svatá Hora u Příbrami
Vánoce v Hornickém muzeu
Atmosféru blížících se Vánoc si můžete užít i v Hornickém muzeu v Příbrami. Ocitnete se totiž uprostřed příprav na svátky tak, jak tu probíhaly na přelomu 19. a 20.století. V žádném obydlí tehdy nechyběl betlém, který si havíři většinou sami vyráběli. Příbramskou specialitou jsou figurky do betlému, kterým se říká chlebáčci. Vyráběly se ze směsi mouky, pilin a sádry. Těsto se vtlačilo do forem, po obtištění se figurka opatrně vyndala a dala se sušit. Po ztvrdnutí se pak malovala. Slavnostně je vyzdobená i důlní štola. Havíři totiž museli fárat i na Štědrý den. Seznámíme se i s dalšími jejich tradicemi.


Vánoce v Hornickém muzeu
Sedlčanský kostel
Sedlčany najdete v malebné krajině středního Povltaví. První zmínka o městě se zhruba 7 tisíci obyvateli pochází z roku 1294. Tehdy byly trhovou vsí v majetku pánů z Hradce. Později patřily mimo jiné Rožmberkům, za jejichž vlády byly povýšeny na město. Nejstarší historii připomíná kostel svatého Martina. Ve třicátých letech minulého století sice vyhořel, ale dočkal se obnovy. A před pěti lety v něm odborníci objevili unikátní nástěnnou malbu, kterou si společně prohlédneme. Zajímat nás ovšem budou i další zajímavosti města. Zastavíme se například u radnice a také u domu, do kterého chodíval za svým přítelem na návštěvu Jakub Krčín.


Sedlčanský kostel
Malířka Alexandra Dětinská
Alexandra Dětinská maluje od dětství. Chodila do lidové školy umění, ale nejvíc ji prý naučila maminka, malířka. Jejím nejoblíbenějším motivem bývala zátiší s květinami nebo ovocem. Pak se jí do rukou dostal katalog tehdy jugoslávských naivních umělců a doslova ji nadchl. Opustila práci zubní laborantky a do tvorby se pustila naplno. Dá se říct, že její ateliér je neobvyklou pozvánkou k návštěvě českých hradů a zámků. Najdete v něm rokokovou Dobříš, Tajné přepadení hradu Sloup nebo Zámek Opočno, kde se natáčela známá česká detektivka Smrt talentovaného ševce. Obrazy jsou součástí cyklu, putujícího letos po výstavních sálech panských sídel a muzeí. Společně si je prohlédneme.


Malířka Alexandra Dětinská
Hornické muzeum Příbram
Hornická tradice se zapsala do dějin Příbrami nesmazatelným písmem. Rozhodující vliv měla nejen na samotný vznik města, ale též na jeho rozvoj a prosperitu, a tak není divu, že se místní dnes pyšní největším skanzenem svého druhu v Česku. Představuje celou historii dolování a zpracování stříbra, uranu a dalších rud od samého počátku, přestože většina zdejších šachetních budov a štol pochází z 18. 19. století. Návštěvníkům slouží muzeum už déle než 130 let a na letošní sezónu připravilo novinku, interaktivní prohlídku, kterou ocení zejména rodiny s malými potomky. Nejmenší návštěvníci se převtělí do horníků před sto a víc lety a vyzkouší si, jak tehdy havíři pracovali. Čeká je mimo jiné důlní vláček. Jeho trasa je dlouhá 260 metrů a vede až k ústí jámy Prokop z roku 1832.

