Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Orlojník

Orlojník Petr Skála se už roky věnuje opravám věžních hodin. Zaujaly ho také orloje, naučil se znát každou částečku strojů, aby jim mohl pomáhat. Jejich fungování ho nadchlo. A od roku 2009 se věnuje orloji u nás nejznámějšímu – tomu na Staroměstské radnici. Stal se totiž dalším v řadě orlojníků. Co jeho práce obnáší? Dřív musel orlojník chodit natahovat hodiny každý den, dneska stačí jednout týdně zkontrolovat, jestli všechno funguje, jak má. Tu je něco potřeba promazat, jindy zase posunout. Petr Skála zná každý kousek historického skvostu. Mimochodem v době svého vzniku byl pražský orloj asi pětadvacátým v Evropě, dnes byste na celé naší planetě marně hledali starší s mechanismem dochovaným v původní podobě. K informacím o stroji přidá pan Skála pár dalších zajímavostí, třeba o okýnkách, ze kterých dnes zdraví přihlížející apoštolové.

MapaOrlojník
videoOrlojník
...
video video

Orlojník

Muzeum Keltů

Muzeum Keltů Jedno z nejvýznamnějších středočeských keltských pohřebišť bylo na přelomu 19. a 20. století objeveno u Dobšic ve středním Polabí. Není proto divu, že v obci najdeme keltské muzeum. Dozvíme se v něm, že Keltové v oblasti žili mezi pátým a prvním stoletím před naším letopočtem, ale také řadu zajímavostí z jejich života. Třeba to, že byli velmi obávanými bojovníky. Do bojů prý vyráželi nazí, jen výrazně ozdobení barvami a i díky hlasitému pokřiku vzbuzovali postrach. V expozici ale můžeme nahlédnout i do poklidného života jejich osady. Uměli už mlít mouku, měli k dispozici chlebové pece. A ještě přidáme jeden tip na procházku. Z muzea máte šanci se svými ratolestmi vyrazit na naučnou stezku po stopách keltského kluka Dobše.

MapaMuzeum Keltů
videoMuzeum Keltů
...
video video

Muzeum Keltů

Nymburskem na kole

Nymburskem na kole Na chvíli nasedneme na kola a vyrazíme na Nymbursko. Míst, která stojí za zastávku, je tu spousta. My jsme si vybrali národní přírodní rezervaci Čtvrtě. Dřív se tu pravidelně těžilo dřevo, takže les nikdy pořádně nevyrostl, a proto se tu dařilo zajímavým rostlinám. Mezi ně patří například orchideje. Pak se přesuneme k jedné z nejmladších rozhleden. Jmenuje se Romanka, podle postižené dívenky, která se pravidelně jezdila dívat na stavbu. Nachází se v nadmořské výšce 204 metrů, takže je nejníže položenou rozhlednou u nás. A odvážlivci si pak na závěr mohou třeba pohladit geparda v malé ZOO Chleby.

MapaNymburskem na kole
videoNymbursko na kole
...
video video

Nymbursko na kole

Moto velo

Moto velo Především příznivci strojů na dvou kolech si přijdou na své v malém muzeu Tomáše Moravce v Přerově nad Labem. Čekají tam na ně desítky bicyklů i motocyklů. A mezi nimi celá řada opravdových vzácností. Tomáš Moravec má vášeň pro bicykly a motocykly v krvi. Jeho dědeček býval závodník a vnukovi zanechal docela slušný základ dnešní sbírky. Tím nejvzácnějším exponátem zděděným po dědečkovi je kolo značky Laurin a Klement z roku 1895. A stejné značky je i další muzejní chlouba – jednoválcový motocykl. Ale každý z desítek vystavených exponátů je něčím krásný a zajímavý. Uvidíte.

MapaMoto velo
videoMuzeum Moto&Velo Přerov nad Labem
...
video video

Muzeum Moto&Velo Přerov nad Labem

Koně Kinských

Koně Kinských Milovníci koní nejspíš budou znát i ty, kterým se říká koně Kinských. Díky své zlaté barvě jsou vyloženě nepřehlédnutelní. Jejich chov má v tom dobrém slova smyslu na svědomí Oktavián hrabě Kinský, který je v devatenáctém století začal chovat v hřebčíně v Chlumci nad Cidlinou. My se podíváme do Hradištka u Sadské, kde sídlí Svaz chovatelů koní Kinských a kde je také výcvikové středisko. Nebudeme se samozřejmě zajímat jen o vzhled, ale také o to, co všechno krasavci ozdobení zlatou barvou dovedou.

MapaKoně Kinských
videoKoně Kinských
...
video video

Koně Kinských

Další stránky:« 6 7 8 9 10