Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Vánoce ve skanzenu

Vánoce ve skanzenu Zajímá vás, jak své vánoční svátky prožívali naši předci? Pak přijměte naše pozvání do areálu Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem. V jednotlivých staveních nás čeká vánoční hostina, výzdoba a spousta dalších zajímavostí. Dozvíme se například, že kromě vánočky a chleba nesměl na štědrovečerní tabuli chybět hrách, čočka nebo česnek. A prozradíme i proč. Zajímat nás bude, proč nesměla hospodyně od večeře vstát ani po ní sklidit stůl. Pak se pokusíme zjistit, jaké metody pomáhaly nahlížet do budoucnosti, jaká kouzelná moc byla připisována jmelí a jak to bylo se stromečkem a jeho zdobením. V rozkrojeném jablíčku budeme hledat hvězdičku a prozradíme, že perníčky sloužily dětem i jako hračky.

MapaVánoce ve skanzenu
videoVánoce ve skanzenu
...
video video

Vánoce ve skanzenu

Etnické hudební nástroje

Etnické hudební nástroje Exotické hudební nástroje z přírodních materiálů učarovaly Václavovi Martincovi a jeho ženě. Když Václav před dvaceti lety u svého kamaráda poprvé uslyšel bubny a didgeridoo, rozhodl se, že si je doma taky vyrobí. Poměrně rychle o jeho kousky začal být tak velký zájem, že se začal výrobě věnovat profesionálně. Většina jeho výrobku končí v terapeutických centrech, kde pracují s mentálně nebo zdravotně postiženými. A pokud byste chtěli mít podobný nástroj doma, můžete se přihlásit na kurs, při němž si ho třeba zkusíte vyrobit. My vám zatím alespoň ukážeme, jak se rodí. Základem je dřevo a kůže. Ale ovládnout je není vůbec jednoduché, pan Martinec se to učil prý pět let. A prozradí nám i to, jestli zvuk ovlivňuje výběr kůže nebo její tloušťka.

MapaEtnické hudební nástroje
videoEtnické hudební nástroje
...
video video

Etnické hudební nástroje

Park Mirákulum

Park Mirákulum Milovice jsou pro většinu z nás starších neodmyslitelně spojeny s vojáky. Ti ve středočeském městečku pobývali už od dob monarhice, ale nejvíc ve známost vešli zřejmě ti sovětští. Pro naše nejmenší je největší zajímavostí Milovic park Mirákulum, který se rozkládá na ploše přibližně 11 hektarů právě v místech, kde dřív žili vojáci. A na co návštěvníci parku mohou těšit? Dominantou areálu je velký dřevěný hrad. Koneckonců ze dřeva je tu vyrobeno skoro vše, konkrétně ze dřeva akátového. Užívat si tu mohou děti od nejmenších až po ty odrostlejší. Vyrostly tu pro ně klouzačky, houpačky, prolézačky, ale taky lanová centra. A dobrodružství se tu dá zažít i pod zemí, kde odvážlivci najdou několik stovek chodeb. A pokud se třeba tatínkům zasteskne po té vojenské historii, mohou jen kousek popojít do místního tankodromu.

MapaPark Mirákulum
videoPark Mirákulum
...
video video

Park Mirákulum

Na kole kolem Lysé nad Labem

Na kole kolem Lysé nad Labem Když vyslovíme jméno hraběte Františka Antonína Šporka, nejspíš se vám hned vybaví slavný komplex zámku, lázní a špitálu na východě Čech, v Kuksu. Jenže tenhle mecenáš umění, milovník hudby i vydavatel knih budoval taky v centru naší země, konkrétně v Lysé nad Labem. Na samém kraji města najdeme špitál Karlov, na náměstí sotva přehlédneme kostel sv. Jana Křtitele, který byl vybudovaný podle návrhu Františka Maxmiliána Kaňky. Doslova perlou je ale velkolepě přestavěný zámek s překrásnou francouzskou zahradou. Inspirací k jejímu vytvoření byl mimo jiné park hraběte von Globen. Zahradu zdobí šestadvacet soch, alegorie 12 měsíců, čtyř ročních období, ale taky třeba světadílů nebo živlů. Pocházejí z dílny Františka Adámka z Benátek nad Jizerou. Až na dvě, které navrhl Matyáš Bernard Braun.

MapaNa kole kolem Lysé nad Labem
videoNa kole kolem Lysé nad Labem
...
video video

Na kole kolem Lysé nad Labem

Na kole a po vodě kolem Poděbrad

Na kole a po vodě kolem Poděbrad Milovníky putování na kolech zavedeme do okolí Poděbrad. Zdejší krajina je pro ně doslova rájem. Krásami přírody, ale i historií nás může vést například Polabská cyklostezka. Na její projetí nám den nestačí, zvládneme jen kousek, ale už její název nám připomene, že oblíbené tu byly i výlety po Labi. Lodě tady začaly jezdit už před víc než stovkou let a třeba po druhé světové válce tu bývaly k vidění i hodně velké. A užít si romantickou plavbu můžeme i dnes. Ale my dáme přednost bicyklu. A nebudeme jen obdivovat krásnou přírodu, byť zajímavostí v ní najdeme hodně. Zajedeme také do Libice nad Cidlinou, která je úzce spjata s nejstarší historií našeho státu. Osídlena byla Slovany už v 6. století, ale největšího významu dosáhla v době, kdy tu žil knížecí rod Slavníkovců. Rivaly vládnoucích Přemyslovců tu dnes připomíná expozice.

MapaNa kole a po vodě kolem Poděbrad
videoNa kole a po vodě kolem Poděbrad
...
video video

Na kole a po vodě kolem Poděbrad

Další stránky:« 4 5 6 7 8 »