Reportáže v regionech
Vázání knih
K tradičním řemeslům patřilo i knihařství. Vázání knih přišlo do módy ve středověku, v době, kdy se začal šířit knihtisk a místo pergamenu používat levnější papír. Výtvory mistrů oboru často připomínaly umělecká díla. A poté, co i tuhle profesi ovládly stroje, se ruční vazba knih takřka uměleckou tvorbou stala. Co všechno tahle práce obnášela, to si připomeneme v Rožďalovicích. V roce 1925 tam místní rodák Jenda Rajman založil knihařskou dílnu, kterou jeho potomci proměnili nejen ve vzpomínku na předka, ale i na krásu starého řemesla. Můžeme tu obdivovat ukázky děl Jendy Rajmana, ale taky poznat celý proces vazby a dokonce si ho sami vyzkoušet. Zjistíme, co všechno bylo k tomu, aby se naše prababičky mohly pustit do čtení, zapotřebí.


Vázání knih
Nymburk
U zrodu města Nymburk stál Přemysl Otakar II. Nechal ho vybudovat v rovinaté a úrodné krajině na pravém břehu řeky Labe. V místech, kde se potkávaly významné obchodní stezky. Jeho prvními obyvateli byli osadníci z Dolního Porýní. Postavili nejen domy a kostel, ale taky hradby, které byly považovány za nedobytné. Kdysi je prý ještě chránily vodní příkopy. Společně si je prohlédneme a nemineme samozřejmě ani další pamětihodnosti. Nymburk je totiž unikátním ostrůvkem gotické cihlové architektury. Cihly posloužily jako materiál nejen na stavbu hradeb a svatostánku, ale taky v případě radnice a kláštera. Bude nás taky zajímat, co měla s městem společného matka Karla IV. Eliška Přemyslovna i to, které dny byly nejtemnější v dlouhé historii zdejšího kostela.


Nymburk
Libice nad Cidlinou
V Libici nad Cidlinou se vypravíme na dlouhou cestu proti proudu času. Připomeneme si zdejší slovanské hradiště, které se stalo svědkem konce rodu Slavníkovců. Mimochodem právě tady se prý narodil i jeden z patronů naší země a našich nejznámějších světců – Vojtěch. Vzpomínky na něj tu najdeme doslova na každém kroku, v názvu kostela i v podobě několika uměleckých děl. Porozhlédneme se ale i po dalších místních zajímavostech. Víte, že tu mají dva kostely a taky dva hřbitovy? Jeden z nich je katolický a druhý evangelický. Dnes tu věřící navštěvují svorně oba svatostánky, ne vždy tomu ovšem tak bývalo. A nabídneme vám i tipy na výlety do okolí Libice. Kupříkladu k jen několik kilometrů vzdálenému soutoku Cidliny s Labem.


Libice nad Cidlinou
ZOO Chleby
Víte, která zoologická zahrada je nejstarší nestátní u nás? A která jako jediná sídlí na vesnici? Řeč je o ZOO Chleby. U jejího zrodu stáli manželé Fraňkovi a jejich, s nadsázkou řečeno, domácí zvěřinec. Jak se proměnil v zahradu, kterou ročně navštěvují desetitisíce lidí, a na co se můžete těšit, pokud se na její prohlídku vydáte? Všechno vám prozradíme.


ZOO Chleby
Poděbrady
Poděbrady má většina z nás spojené s českým králem Jiřím a taky s léčivými prameny. Jejich historie se začala psát před 110 lety. Město totiž trpělo nedostatkem kvalitní pitné vody, a proto tehdejší pán kníže Filip Arnošt Hohenlohe ze Schillingsfürstu požádal o pomoc svého přítele bavorského statkáře. Baron Karel Bülow byl známý tím, že dokázal objevit vodu. A tak se pustil do pátrání na poděbradském zámku. Když ze stometrové hloubky vytryskl pramen, svou silou prý dosahoval do prvního patra panského sídla. Voda sice byla poněkud zvláštní, ale chutná. A tak se začalo hledat i ve městě. Brzy se zjistilo, že objevená životodárná tekutina nejen osvěží, ale má taky blahodárné účinky na lidské zdraví. A tak byly založeny zdejší lázně.