Reportáže v regionech
Loučeň
První zmínky o městysu Loučeň, který najdeme zhruba dvanáct kilometrů od Nymburka, pocházejí z roku 1223. Majiteli zdejšího panství bývaly různé šlechtické rody, které se ovšem často střídaly. Po bitvě na Bílé hoře ho získali Valdštejnové, jejichž zásluhou se středověká tvrz proměnila na barokní zámek. Staré časy si a bývalé pány si na něm můžeme připomenout dodnes. Návštěvníky do areálu láká ale i jedna novodobá atrakce. V zahradě se nachází řada bludišť a labyrintů, které byste u nás jinde neobjevili. I do nich se samozřejmě vydáme a budeme hledat cestu ven.


Loučeň
Historická vesnice
Pokud zatoužíte přesunout se proti proudu času, může se vám to podařit v Ostré na Nymbursku. V historické vesničce si tu uděláte představu, jak se dřív žilo a pracovalo. Čekají vás tu ukázky tradičních řemesel, která si můžete i vyzkoušet. Navíc se v areálu konají různé historické slavnosti. Keltské, barokní nebo třeba sokolnické. Za procházku rozhodně stojí taky místní zahrady. Najdete tu mimo jiné arboretum Dagmar a Václava Havlových. Tato ojedinělá sbírka stromů sem byla přenesena ze zámeckého parku v Lánech, kde vznikla a postupně rostla díky péči Dagmar Havlové. A prohlédnout si můžete i šeřík, který sem přivezl princ Charles. Je to odkopek z keře, z něhož měla kdysi kytici královna Viktorie. Navíc tu můžete potkat kupříkladu páva nebo pštrosa.


Historická vesnice
Skanzen Přerov nad Labem
Víte, které předvelikonoční neděli se říká Družebná a které třeba Kýchavná? Pokud nejste v této terminologii příliš zdatní, můžete se poučit při návštěvě skanzenu v Přerově nad Labem. A dozvíme se tam spoustu dalších zajímavostí o zvycích spojených se svátky jara. Připomeneme si kupříkladu tradiční loučení se zimou, tolik oblíbené vynášení Smrtky. Prozradíme vám, proč si naši předci nechávali v kostele světit jívové větvičky, tedy kočičky, a kam si je doma dávali. A taky to, jak se říká jednotlivým dnům ve velikonočním týdnu a jaké zvyky souvisely s nimi. A nezapomeneme samozřejmě ani na zdobení vajíček. Určitě tušíte, komu děvčata dávala ta červená, ale možná už ne to, co jako odměnu za ně od chlapců poté dostávala.


Skanzen Přerov nad Labem
Kounice
V Kounicích u Českého Brodu najdou milovníci historických památek hned několik staveb starých mistrů. Jedním z nich je zámek, kterému dali dnešní podobu v 18. století páni Morzinové. Protože ho čeká velká oprava, zastavíme se jen u soch, které zdobí jeho bránu. Dominantou náměstí je pak kostel svatého Jakuba Většího. Minout ale nemůžeme ani starý pivovar se sladovnou. Vybudoval ho v 16. století Jáchym Vachtl z Pantenova. Na přelomu 19. a 20. věku se tu však zlatavý mok přestal vařit a celý objekt sloužil jen k výrobě sladu. Jak probíhala, co všechno bylo důležité pro dosažení správné kvality a jak dlouho trvalo, než se hotový slad mohl použít ve varně, to se můžou zájemci dozvědět při komentovaných prohlídkách. A pozor, po letech se tu z něj zase vaří tekutý chlebíček.


Kounice
Muzeum filmových legend
Poděbrady má většina z nás spojené s lázeňskou péčí a taky s českým králem Jiřím z Poděbrad. Stát by se ale mohly i oblíbeným místem milovníků hollywoodských snímků. Vyrostlo v nich totiž muzeum filmových legend. U jeho zrodu stál Jan Vlčko. Před třemi lety si koupil malou sošku z trháku Matrix. A figurka se mu zalíbila natolik, že se začal shánět po dalších. Získat je není snadné, protože jsou vyráběny v malých limitovaných edicích a zájem o ně je velký. Vzácných pokladů má nadšený sběratel už stovky, nejsou to jen nejrůznější hrdinové jako Vetřelci, Terminátor nebo Rambo. Ale taky repliky jejich zbraní. Těšit se tak můžete například na meče z Hvězdných válek a další unikátní kousky.

