Reportáže v regionech
Velikonoční tradice
Vejce nebo slepice. Odvěký filozofický problém. Vajíčka už v dobách pohanských představovala symbol všeho nového, život a naději. A protože Velikonoce právě prožíváme, začneme právě tímto tématem. Vajíčka se barvila ve všech evropských zemích – ale o těch pravých kraslicích slámou zdobených – bude naše první velikonoční reportáž. Zavítáme do skanzenu v Polabském muzeu a řeč bude i o jarních tradicích.


Skanzen v Polabském muzeu
Muzeum knihařství
V Mohuči vynalezl Jan Gutenberg před pěti sty lety knihtisk. Říká se, že kdyby nebylo konopí, neměl by na co tisknout, a tím se zdůrazňuje další pozitivní „schopnost“ téhle rostlinky. Knihtisk a knihařina vůbec představují z největších vynálezů historie, jehož užitek oceňujeme dodneška – a o právě o knihách a o všem, co je s nimi spojené, bude naše třetí zastavení. Na hranicích středních a východních Čech – městečko Rožďalovice – a památník místnímu rodákovi, knihaři Jendovi Rajmanovi.


Muzeum knihařství
Botanicus
V předposlední reportáži se podíváme do malé obce Ostrá. Tu najdeme kousek od Lysé nad Labem. A my jsme se sem vypravili, protože v historickém městečku Botanicus jsme si chtěli prohlédnout řemeslný um třeba výrobců mýdla, tkalců, bylinkářů a dalších. Pokud Botanicus navštívíte i vy, můžete si některou z profesí vyzkoušet a zjistit, jak zruční či obratní byste ve středověku byli.


Botanicus
Kaktusy
Zatímco v předchozí reportáži jsme o vodou neměli nouzi a Třeboňáci jsou na své rybníky pyšní, to takové Dymokury na Nymbursku jsou proti Třeboni vyprahlou oázou. Opravdu. A ještě si budete muset dávat pozor, abyste se tam nepopíchali. Nechápete? Toulavá kamera totiž navštívila polopoušť pana Jaroslava Bittmana, který téměř na třiceti arech pěstuje různé druhy kaktusů a bude naším vypravěčem i průvodcem po celém svém pichlavém království. Inu, chlupatý kaktus mám tak rád, je to můj nejlepší kamarád.

