Reportáže v regionech
Sadská
Sadská je město s přibližně třemi tisícovkami obyvatel vzdálené zhruba třicet kilometrů od metropole. Jeho dominantou je kostel sv. Apolináře, který na okolní krajinu shlíží ze svědeckého vrchu a poutá pozornost už zdaleka. Připomíná prvopočátky našeho státu, kdy kopec a jeho okolí bývaly jedním z center regionu, ale i místem, kam přijížděli přemyslovští panovníci a dějištěm významných událostí.


Sadská
Výstava k výročí Jiřího z Poděbrad
Před 600 lety, v dubnu roku 1420 se narodil Jiří z Poděbrad, jediný náš král, který nepocházel z panovnického rodu. Jeho předky byli páni z Kunštátu. Byl také posledním Čechem na našem trůně. Jeho narození je dodnes opředeno tajemstvími. Není totiž tak docela jisté, jestli byl opravdu z Poděbrad a ani o jeho matce se v archivních pramenech nepíše. Zjistit mnohé zajímavosti o životě panovníka, který býval nazýván husitským králem, můžete na výstavě, kterou u příležitosti kulatého výročí připravili v Poděbradech. Tedy ve městě, které možná nebyly jeho rodištěm, ale určitě mu patřily a žil v nich.


Výstava k výročí Jiřího z Poděbrad
Nymburskem na kole
Krajina na obou březích řeky Labe v severovýchodní části Středočeského kraje je díky úrodné půdě doslova rájem zemědělců. V poslední době se ale stala taky oblíbeným cílem turistů. Najdete tu celou řadu historických památek i vzácných přírodních lokalit. My jsme si jako výchozí bod našeho výletu vybrali Nymburk, kam nás doveze vlak. Na nádraží si půjčíme kolo a v jeho sedle se vypravíme na prohlídku místních památek i na výlet podél řeky. Připomeneme si mimo jiné, kdy vyrostly městské hradby, z nichž část se dochovala dodnes, a zastavíme se také v Kersku, kde žil Bohumil Hrabal a natáčel se už legendární film Slavnosti sněženek.


Nymburskem na kole
Pečky
Pečky jsou jedním z našich nejmladších měst. Povýšeny na něj byly až v roce 1925. Především díky železnici, které vděčí za svůj rozvoj v posledních 150 letech. Zdejší nádraží se původně jmenovalo Pečky-Poděbrady a dostavníky z něj rozvážely hosty do léčebných domů v 8 kilometrů vzdálených lázních. Většina místních památek pochází z přelomu 19. a 20. století. Nesmazatelnou stopu tu zanechal například architekt Oldřich Liska, známý především z Pardubicka a Královéhradecka. Nejvýznamnější zdejší stavbou je totiž evangelický chrám Mistra Jana Husa z let 1913 až 1916, pro který navrhl kubistický interiér. Za pozornost stojí i socha prvního prezidenta samostatného československého státu, jejímž autorem je Ladislav Šaloun.


Pečky
Koně u Milovic
Stáda zubrů, divokých koní a praturů volně se pohybující po pastvinách známe většinou jen z filmů. Už několik let na ně ale můžete narazit jen kousek od našeho hlavního města. U Milovic. Zdejší přírodní rezervace se stala novým domovem těchto obrů. Podívaná je to opravdu unikátní, vidět tato tři zvířata pohromadě u nás v přírodě se totiž lidem nepoštěstilo po celá staletí, a možná i tisíce roků. Bude nás zajímat, jak celý projekt vznikl a odkud se sem dnes vzácná zvířata přistěhovala. Dozvíme se, jaký mají přínos pro krajinu i to, proč je zvědaví turistié mohou sledovat, ale nesmí ničím krmit.

