Reportáže v regionech
Senohraby
Ladův kraj je turistický region ve středních Čechách, kousek od Prahy. Pojmenován je podle Josefa Lady, autora známého kocoura Mikeše. Ten svou inspiraci často čerpal z kraje kolem rodných Hrusic. Na řadě svých ilustrací zachytil i zříceninu zlenického hradu Hláska ležícího jižně od obce Senohraby. I k němu se dnes společně vydáme. A prohlédneme si samozřejmě taky Senohraby samotné. Ještě v roce 1880 bývaly malou obcí s několika desítkami domů. Díky vybudování železniční trati vedoucí z Prahy do Benešova na konci 19. století se však staly lákadlem pro letní hosty. Vyrostla tam řada honosných vil, ale taky vyhlášené říční lázně. Do těch za odpočinkem z metropole jezdila dokonce celá řada známých osobností.


Senohraby
Konopiště
Zámek Konopiště má většina z nás spjatý především s arcivévodou Františkem Ferdinandem d'Este. Byť se historie tohoto panského sídla začala psát o hodně dřív, než si ho on oblíbil. Nicméně při prohlídce si připomeneme právě především následníka trůnu a jeho choť Žofii Chotkovou. Poznali se na plese v roce 1885. Až 9 let po seznámení se vydali poprvé na ples jako pár, čímž vztah veřejně přiznali. A za dalších 6 let, v roce 1900, se vzali. Od narození Žofie letos uplynulo 150 let, a tak Konopiště nabízí výjimečnou expozici. Byly zařízeny soukromé komnaty, v nichž hraběnka pobývala ještě za svobodna. Tyto místnosti běžně slouží jako provozní. Čeká nás taky prohlídka výstavy věnované Karlu I. a setkání s tradičními obyvateli zámeckého parku, kterými jsou pávi.


Konopiště
Zámek Vlašim
Na vlašimském zámku si společně prohlédneme komnaty a sály, v nichž žili poslední majitelé s modrou krví. Příslušníci rodu Auerspergů. Návratu do původní podoby se dočkaly teprve nedávno. Od roku 1945 v nich totiž měli kanceláře pracovníci Podblanického muzea. Právě v jejich hlavách se ovšem zrodil nápad zpřístupnit je návštěvníkům. Ti tak dnes mají možnost nahlédnout do panské ložnice, ale taky do knihovny a připomenout si slavné muže rodu. Zjistíme, kdo z nich se do dějin zapsal nejvýraznějším písmem. A přidáme taky jednu trochu lechtivou historku. Ta souvisí s korunním princem Rudolfem, který tu prý několikrát přenocoval a údajně měl pletky s jednou dámou z rodu místního panstva. Prozradíme vám, co o příběhu psala dobová média.


Zámek Vlašim
Motýlárium
Skleníky bývalého zahradnictví ve Voticích u Tábora více než čtvrt století chátraly a zarůstaly. Až společnost Ochrana fauny České republiky před dvěma lety napadlo vrátit do nich život. A vybudovali v nich motýlárium. Můžeme v něm obdivovat takzvané létající drahokamy, které se z volné přírody vytrácejí. Celý areál není uzavřenou expozicí, takže si tu motýli můžou užívat volnosti. A zároveň sem můžou přilétat další. Návštěvníci se tu seznámí se všemi fázemi vývoje těchto tvorů, ale zároveň se dozvědí, bez čeho se neobejdou, co ke svému životu potřebují a proč se jim tedy v naší krajině tolik nedaří. Třeba okáčům stačí tráva, ale otakárci fenykloví potřebují byliny, mrkev, kopr, fenykl. Přástevníci kostivaloví se zase živí na kostivalu.


Motýlárium
Na kole po Maršovicku
Jeden z posledních letošních výletů v sedle kola si dopřejeme na Maršovicku. Dozvíme se mimo jiné to, že za druhé světové války si tuhle oblast vybrali nacisté pro vybudování cvičné střelnice, její centrum – městečko Maršovice – uzavřeli a místní vystěhovali. Po odchodu Němců byla oblast hodně zdevastovaná. Dnes tu ovšem můžeme obdivovat řadu památek a na návštěvníky čeká i spousta zajímavostí. Nejprve si v Maršovicích prohlédneme barokní svatostánek Zvěstování Panny Marie. A zjistíme, že městem ve dvacátých letech minulého věku projížděla jedna z prvních pravidelných autobusových linek u nás. Pak si připomeneme hrad, který stával na kopci Stejc a na němž měl být zakopán zlatý oltář. A na závěr ve Strnadicích potěšíme milovníky veteránů na čtyřech kolech.

