Hledání v reportážích

Vyhledávat podle regionů »

Vitrážista Petr Švamberk

Vitrážista Petr Š<u> vamberk</u>Po staletí byly vitráže, tedy různé tvary, druhy a barvy skla upevněné v olověné osnově, znakem luxusu a bohatství. Proto je najdeme především na aristokratických sídlech, katedrálách a klášterech či v domech movitých majitelů. Podtrhují vznešenost významných objektů a umocňují dojmy při bohoslužbách i koncertech. Jenže díla, vytvořená dávnými mistry už samozřejmě potřebují opravy. Těm se věnuje umělecký sklenář Petr Švamberk, který se vydal ve stopách svého otce. Nahlédněme do jejich dílny v Táboře - Čekanicích.

MapaVitrážista Petr Švamberk
videoVitrážista Petr Švamberk
...
video video

Vitrážista Petr Švamberk

Krajkářství

Krajkářství Tradice krajkářství na Vamberecku se píše už bezmála 400 let. Její počátky sahají do roku 1627, kdy panství získal císařský generál Kašpar z Grambu. Jeho manželka Magdalena, původem z Flander, zavedla mezi zdejším obyvatelstvem paličkování jako robotní povinnost. Tak se místní ženy naučily paličkovat krajky flanderského a bruselského typu, které pak zdokonalovaly, vymýšlely nové ornamenty a vzniklo velké množství takzvaných vláčkových krajek. Ty Vamberk tolik proslavily. Jak celá ta křehká krása vzniká, nám ukáže Jana Langová. Za svůj um dokonce získala v roce 2019 titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královehradeckého kraje.

MapaKrajkářství
videoKrajkářství
...
video video

Krajkářství

Konstantinovy Lázně

Konstantinovy Lázně Léčivou sílu pramenů v dnešních Konstantinových Lázní objevili už v druhé polovině 16. století sedláci z nedaleké Nové Vsi, kteří se k nim chodili osvěžovat. A na počátku 19. věku pak postavili první budovu, ve které se vodou z nich kurýrovalo. Jenže, nové podnikání jim moc nevynášelo a bylo nad jejich síly. V roce 1837 proto prodali zadlužené lázničky knížeti Konstantinu Löwensteinovi, a ten se pustil do jejich rozšiřování. Zjistíme, co všechno zázračná voda dokáže léčit a pak se vydáme i do okolí obce, mimo jiné ke zřícenině hradu Švamberk.

MapaKonstantinovy Lázně
videoKonstantinovy Lázně
...
video video

Konstantinovy Lázně

Řežabinec

Řežabinec Národní přírodní rezervace Řežabinec a řežabinecké tůně se nachází blízko obce Ražice v Jihočeském kraji. Rybník vznikl v bývalém korytu řeky Otavy v roce 1530 na popud pána hradu Zvíkov Kryštofa ze Švamberka. Význam rezervace tkví zejména v bohatém výskytu obojživelníků i rozmanité flóry. Lokalita je ale taky rájem ptáků, napočítat byste tu mohli víc než 160 druhů. Najdeme tady i největší kolonii racka chechtavého na území jižních Čech. Proto byla oblast v roce 2004 vyhlášena ptačí oblastí soustavy Natura 2000. Kolem rezervace vede tříkilometrová naučná stezka s informačními tabulemi a ve východní části je umístěna volně přístupná pozorovací věž. V bývalém špejcharu na železniční zastávce v Ražicích navíc vznikla expozice, která se věnuje oblasti Řežabince. Seznamuje se zdejšími rostlinami a živočichy. Najdete tam ale i železniční muzeum, které mapuje historii jednotlivých místních zastávek.

MapaŘežabinec
videoŘežabinec
...
video video

Řežabinec

Vamberk

<u> Vamberk</u>Vamberk proslavila zejména vyhlášená krajka. Tuhle křehkou krásu, jíž se nejvíc dařilo na konci 19. století, zná snad každý z nás. Málokdo ale ví, že město na úpatí Orlických hor se pyšní i řadou zajímavých pamětihodností. My vás pozveme na malou procházku na náměstí i k řece Zdobnici. Nejstarší památkou města je hřbitovní kaple sv. Barbory. Na konci 17. století ji nechal postavit místní pán Jan Adam Záruba z Hustiřan. Zastavení si zaslouží i novorenesanční kašna z roku 1869. A rozhodně si nenecháme ujít kamenný most, který bývá díky své výzdobě srovnáván s pražským Karlovým. Na závěr si pak vyšlápneme k historické chatě s výstižným názvem Vyhlídka. Od ní se můžeme pokochat krásami celého kraje, při troše štěstí v dálce vykouknou i vrcholky Krkonoš.

MapaVamberk
videoVamberk
...
video video

Vamberk

Další stránky:1 2 3