Hledání v reportážích
Velhartice
Toulavá kamera doputovala až do Velhartic, městečka mezi Sušicí a Klatovy. Právě tady totiž otevřeli zrekonstruované muzeum uměleckého kovářství. Majitel kovárny Milan Matušek s námi zavzpomíná na to, jak s výstavbou kovárny začínal. O tomhle černém řemeslu ví snad všechno, třeba jaké nástroje kováři používají, nebo které speciální oblečení chrání umné řemeslníky před žhavými jiskřícími plamínky.


Velhartice
Březno u Chomutova
Manufaktura v Březně u Chomutova byla naší další zastávkou. Skupina nadšenců se tady pustila do výroby historických mečů, šavlí a přileb. Jan Čengery, kovářský mistr, nám krok za krokem popíše, jak takové věci vznikají, a pokud vás zajímá, pro koho jsou určeny, pak vězte, že jen v Česku je na čtyři stovky skupin historického šermu, které o repliky takových historických mečů mají zájem a líbí se i turistům- zákazníkům. A že takový meč musí být dostatečně tvrdý a že se právě tahle tvrdost měří v rokvelech - to jste věděli? Dívejte se a dozvíte se leccos zajímavého.


Březno u Chomutova
Nejvýše položené letecké muzeum v Evropě
Na následující reportáži je zajímavé to, že je celá spojená s výškami, nebem a lidskými osudy. Zavítáme do malé krušnohorské obce Kovářská. Partě kluků - nadšenců se tady povedl kousek vskutku husarský. Založili tady nejvýš položené letecké muzeum v Evropě. Najdete tady unikátní stroje i trosky havarovaných letadel, osobní věci posádek a různě důležité dokumenty, které se podařilo těmhle nadšencům získat. A tak se z kuriozní sbírky věnované událostem jednoho jediného dne – 11. září 1944 – stala sbírka, která tohle nenápadné město proslavila i za oceánem.


Nejvýše položené letecké muzeum v Evropě
Výroba replik historických zbraní
Následující reportáží potěšíme nejspíš muže. Bude totiž o výrobcích replik historických zbraní. Ve svém oboru patří mezi skutečné špičky a jejich meče, halapartny či dýky putují do celého světa. Na počátku toho všeho byl ale historický šerm. Všichni zbrojíři se totiž potkali v opavské skupině Rytířů z Nemanic. Brzy ale zjistili, že o jejich svépomocí vyrobené zbraně je větší zájem než o šermířské umění, které předváděli. Pověsili ho proto na hřebík, nakoupili ševcovské verpánky a kovářské kovadliny a malá dílna byla na světě.
