Hledání v reportážích

Vyhledávat podle regionů »

Umělecká kovárna ve Žďárné

Umělecká kovárna ve Žďárné Dřív ve Žďárné v Moravském krasu stával například zámek a prý také mlýn. Dnes tam pro změnu najdeme kovárnu. Stavení staré přes půl století, které kdysi dávno sloužívalo jako zájezdní hostinec, v ní proměnil umělecký kovář Jiří Dudek. Sám ke starému řemeslu prvně přičichl v době, kdy si u lysického mistra kováře Františka Brodeckého jeho rodiče objednali reklamní ceduli. A zanedlouho se sám stal uměleckým kovářem. Svou kovárnu musel vytvořit od základu, jako každý správný mistr černého řemesla si pan Dudek vyrábí sám také nářadí. V jeho království vznikají prstýnky, náramky, ale narodila se tu už i mříž o rozměru 8,5 x 6,5 metrů. Budeme pana Dudka chvíli sledovat při práci a dozvíme se, jak se se železem pracuje a na co všechno musí mistr kovář myslet.

MapaUmělecká kovárna ve Žďárné
videoUmělecká kovárna ve Žďárné
...
video video

Umělecká kovárna ve Žďárné

Kovář z Kostelce na Hané

<u> Kovář</u> z Kostelce na HanéDržitelem ocenění nositel tradic lidových řemesel je umělecký kovář Alfred Stawaritsch z Kostelce na Hané. Nejen, že svou prací udržuje při životě staré kovářské řemeslo, ale také jeho taje předávám následovníkům. Dnes má vydatné pomocníky ve svých dvou synech. V dílně opravuje například pro nedaleké muzeum kočárů loukoťová kola, ale zachraňuje také staré umělecké předměty. My jsme měli možnost vidět kříž, který mu nedávno přinesl pán rušící starý hrob. A za obnovu barokní brány z 18. století dostal dokonce loni hlavní cenu v mezinárodní soutěži Héfaiston. V dílně pana Stawaritsche se navíc seznámíme s řadou zajímavých nástrojů, které si kováři sami vyrábějí.

MapaKovář z Kostelce na Hané
videoKovářství Stawaritsch
...
video video

Kovářství Stawaritsch

Velikonoce Kovářov

Velikonoce <u> Kovář</u>ovPokud jste se ještě nezačali chystat na Velikonoce, my vám připomeneme, že už jsou doslova za dveřmi. Pro všechny, kdo by si je chtěli užít tradičně postaru, máme pár rad. V Kovářově na jihu Čech se staré zvyky udržely, takže se tam ledacos přiučíme. Dozvíme se, kdy a kam vynášejí Smrtku neboli Moranu, podíváme se, jak se pletou pomlázky a dozvíme se, co všechno patří do klasické velikonoční nádivky, které se na jihu někde říká sekanice a jinde třeba hlavička. No a ještě si vyzkoušíme řehtačky a klepačku neboli kladívko, které musí pořádně rámusit. Velikonoce jsou svátky křesťanskými, takže nezapomeneme ani na zastávku v kostelíku.

MapaVelikonoce Kovářov
videoVelikonoční zvyky
...
video video

Velikonoční zvyky

Kovář Drašnar

<u> Kovář</u> DrašnarKováři bývali velmi vytíženými a také váženými mistry. Vyráběli nástroje pro práci na poli i pro různá řemesla, chodili za nimi ovšem také pacienti s bolavými zuby. Lékárníci prý zase rádi využívali jejich mrtvou vodu, která dovede třeba ničit bradavice i dneska. Tohle všechno a mnohé další se dozvíme v historické kovárně pana Josefa Drašnara v Polici nad Metují. Kovářský ráj nechali vybudovat benediktýni už na počátku 18. století a určitě by je potěšilo, že mají nástupce. Pan Drašnar se může pochlubit řadou krásných výtvorů, ale také malým muzeem, které vybudoval. V něm jsou k vidění vzácné předměty ze starých časů, například polotovar na výrobu šavle.

MapaKovář Drašnar
videoUmělecké kovářství
...
video video

Umělecké kovářství

Kovář Radovan Špičák

<u> Kovář</u> Radovan ŠpičákK Hořicím, konkrétně do nedaleké Dobré Vody, se vypravíme na návštěvu dílny uměleckého kováře Radovana Špičáka. Řemeslo mu učarovalo už v dětství, hodně se naučil na Střední škole pro uměleckořemeslné zpracování kovů a drahých kamenů v Turnově i na zkušené v Anglii. Jeho specialitou jsou různé závory a brány, opravoval například tu zámeckou v Kostelci nad Orlicí. Společně s manželkou pak v Praze založili galerii KusKovu, kde se mohou se svými výtvory pochlubit veřejnosti výtvarníci, kteří s kovem pracují. Pozveme vás tam dokonce na předvánoční jarmark, kde se představí i manželé Špičákovi.

MapaKovář Radovan Špičák
videoKovář Radovan Špičák
...
video video

Kovář Radovan Špičák

Další stránky:« 12 13 14 15 16 »