Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Naučná stezka podél Úslavy

Naučná stezka podél Úslavy Historické pamětihodnosti připomínající naše dávné předky, ale taky krásná příroda. To všechno nás čeká při procházce po desetikilometrové naučné stezce, která nás povede po toku řeky Úslavy. Ze školních učebnic nejspíš víte, že je to jedna z řek, které se setkávají v západočeské metropoli. Jestlipak ale tušíte, jak přišla ke svému jménu? Prozradíme vám, že to má na svědomí hned dvojitá chybička – záměna názvu a ještě překlep. Pak vám taky prozradíme, že Plzeň se pyšní mimo jiné, a pro mnohé nejspíš docela překvapivě, bohatstvím v podobě lidové architektury. A zastavíme se taky u jedné z nejstarších pamětihodností na západě Čech a nejstarší stavební památky v Plzni – kostelíku sv. Jiří. A taky se dozvíte, proč byste cestou neměli minou místo s prapodivným jménem Závrtek.

MapaNaučná stezka podél Úslavy
videoNaučná stezka podél Úslavy
...
video video

Naučná stezka podél Úslavy

Ekocentrum

Ekocentrum Nahlédnout do světa včel, seznámit se s řadou zvířat, ale taky třeba pod mikroskopem prozkoumat semínka či prověřit v testu šitém na míru své znalosti o přírodě. To všechno můžete v Ekocentru, které navštívíme v Ondřejově v Hájích. Najdete tu interaktivní expozici s laboratoří, kterým pochopitelně vládne ta nejmodernější technika, ale taky koně, kozy nebo prasata. My vás seznámíme například s prasnicí Edou, která návštěvy vítá docela ráda, přiběhne dokonce na zavolání. Za včelami vás dovede přibližně dvoukilometrová naučná stezka s šesti zastaveními. A zkoumat můžete i okolní přírodu. Hned u Ondřejova v Hájích totiž začíná jedna z nejkrásnějších částí Jizerských hor, národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, kterými můžete doputovat až k hoře Smrk.

MapaEkocentrum
videoEkocentrum
...
video video

Ekocentrum

Špilberk

Špilberk Dominantu Brna hrad Špilberk zná nejspíš každý z nás. Její historie se začala psát už ve 13. století. O výstavbě rozhodl buď Václav I. nebo Přemysl Otakar II., s jistotou to historici zatím určit nedovedou. A od té doby hrad procházel různými úpravami a proměnami. Těch si užívá dodnes a díky nim se mohou návštěvníci těšit na nové informace i prostory. Nejznámějším obdobím v historii Špilberku je nejspíš doba baroka, kdy sloužil jako vojenská pevnost a bývalo tu taky vězení. Méně známou skutečností je, že o dost dřív býval sídlem moravských markrabat a vládnout se tu učil i Otec vlasti Karel IV. Zavítat můžete i do jižního křídla. Vyrostlo v 18. a 19. století, v tom minulém, za druhé světové války, sloužilo wehrmachtu. A do těchto časů nás vrátí podoba jeho prostor po rozsáhlé rekonstrukci.

MapaŠpilberk
videoŠpilberk
...
video video

Špilberk

Selské baroko

Selské baroko Bohatě a často i vesele zdobené štíty stavení jsou pro mnohé jihočeské vesnice i vesničky velmi typické. Ani tady samozřejmě proto nemohli zapomenout, že se letos slaví Rok lidových staveb. Jedním z těch, kteří slávu selského nebo taky lidového baroka na jihu Čech pomáhali šířit, byl zednický a štukatérský mistr Jakub Bursa. Narodil se před rovnými dvěma stovkami let, žil a tvořil ve Vlachově Březí. Ale zvali si ho majitelé statků i z dalších míst na Prachaticku a Strakonicku. Takže se po něm do dnešních dnů dochovalo poměrně dost stop. My si společně s fotografkou Ivanou Řandovou a básníkem Ondřejem Fibichem prohlédneme některá mistrova díla, prozradíme vám, co na nich nesmělo chybět a proč třeba na štítech najdeme srdce. No a pak vás pozveme na výstavu Jakubovi Bursovi věnovanou.

MapaSelské baroko
videoSelské baroko
...
video video

Selské baroko

Muzeum Jana Amose Komenského

Muzeum Jana Amose Komenského Do historie našeho školství se můžete vypravit v Národním pedagogickém muzeu Jana Amose Komenského, které najdete na rohu pražského Valdštejnského náměstí. I dnešní školáky by mohlo zajímat, jak to v lavicích chodívalo dřív a co mívali jejich předchůdci k dispozici. Právě teď v muzeu vystavují vzácné exponáty z posledních čtyř stovek let. Dozvíte se třeba i to, kde bychom mohli potkat potomka legendárního učitele národů, co všechno se dochovalo z různých učebních pomůcek i další zajímavosti. Určitě si snad všichni pamatujeme školní výukové obrazy, ani ty v muzeu nechybí. Představte si, že se staly vyhledávaným vývozním artiklem do USA. Nahlédnout můžete i do Bílé a Černé knihy. Možná ani nemusíme moc vysvětlovat, že jedna sloužila ke chválení vzorných žáků a druhou plnili svými lumpárnami darebáci.

MapaMuzeum Jana Amose Komenského
videoMuzeum Jana Amose Komenského
...
video video

Muzeum Jana Amose Komenského

Vodárenské muzeum

Vodárenské muzeum Pitná voda je pro většinu z nás naprostou samozřejmostí, ale přesto je to velký poklad. A tenhle poklad se ukrýval hluboko pod zemí i ve Vruticích na Litoměřicku. A proto se tu na počátku minulého století začal stavět vodovod, který měl tekutinu dopravit do Litoměřic, kde o ní byla nouze. Vodovod byl stavbou velmi důležitou, neméně významnou byla ale i budova čerpací stanice vystavěné ve Vruticích. Secesní architektonické dílo se dočkalo i řady ozdob a po nedávné rekonstrukci zase těší oči návštěvníků i kolemjdoucích. Uvnitř se navíc dochovalo i zařízení, bez něhož by voda do Litoměřic těžko dorazila. Monumentální dieselagregát si samozřejmě prohlédneme a přidáme informace o jeho původu a fungování. Čekají nás i další zajímavosti, třeba patnáct metrů hluboká studna.

MapaVodárenské muzeum
videoVodárenské muzeum
...
video video

Vodárenské muzeum

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST