Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Grunta

Grunta Název obce Grunta vám asi mnoho neřekne. Přesto nebo možná právě proto vás pozveme k její návštěvě. Najdeme ji jen pár kilometrů od Kolína, bývala součástí oblasti, kde se těžilo stříbro a taky měď, tedy hor Kutných. Dokonce se jednalo o nejstarší část Kutnohorského těžebního revíru. Bývaly tu šachty a samozřejmě tady žili horníci. Ve středověku tu vyrostl kostel, který byl zasvěcen Panně Marii. Na počátku 20. století ho nahradil velkolepý kostel, který by zřejmě ve venkovském prostředí u nás sotva hledal konkurenci. I z výzdoby v duchu secese je patrné, že se na ní podíleli významní umělci své doby. A podle dochovaných zpráv tvořili navíc velmi rychle. Zajímavá pověst se váže ke zdejšímu zvonu, který pamatuje už původní svatostánek. I tu vám prozradíme. A navíc se ještě vypravíme k tvrzi v nedaleké obci Libenice.

MapaGrunta
videoGrunta
...
video video

Grunta

Zemědělské muzeum

Zemědělské muzeum Naši předci obdělávající pole to měli vždy těžké. Snažili se proto si svou práci co nejvíc usnadnit vynalézáním nejrůznějších pomocníků v podobě nástrojů a strojů. Jak se jim to v průběhu staletí dařilo, to připomíná expozice v čáslavském Zemědělském muzeu. Můžeme začít například u vody. Prohlédneme si vodní pumpu a zmíníme taky historii vodních mlýnů. Zastavíme se u žentouru, který většinou poháněl dobytek. A zapomenout nemůžeme ani na bratrance Veverkovy a jejich slavné ruchadlo. Oblibě se v muzeu těší i různé pracovní stroje, časté byly například lokomobily, které sloužily třeba k mlácení obilí nebo k pohonu dalších strojů. Hojně jsou v expozici zastoupeny traktory, které naší zemi díky výrobě v Brně proslavily doslova po celém světě. Bude nás samozřejmě zajímat třeba to, kdy a kdo u nás vyrobil první.

MapaZemědělské muzeum
videoZemědělské muzeum
...
video video

Zemědělské muzeum

Tetřeví stezka

Tetřeví stezka Milovníky přírody nejspíš potěšíme procházkou po Tetřeví stezce. Vyrazíme ze Železné Rudy směrem k jezeru Laka. Měří pět kilometrů a na jejích jednotlivých zastaveních nás čekají základní informace o životě opeřenců, kteří jsou u nás od konce sedmdesátých let minulého století celoročně chráněni. Víte třeba to, že mohou vážit až pět kilogramů a mláďata, tedy kuřátka, po narození vyrážejí s maminkou pátrat po potravě? Tetřevím rájem je Polom, kterému dal pořádně zabrat orkán Kyrill. Možná se vám podaří na nějakého tetřeva narazit. Ale prohlédnout si ho zblízka můžete kousek za hranicemi v ZOO v Lohbergu, kde se jeden ochotně předvádí. A když už u německých sousedů budete, stojí za to zastavit se v Regenhütte, v muzeu vycpaných ptáků.

MapaTetřeví stezka
videoTetřeví stezka
...
video video

Tetřeví stezka

Trpaslíci

Trpaslíci Za postavičkami známými z pohádek a taky ze zahrádek se vypravíme do muzea v Jičíně. Právě tam probíhá výstava trpaslíků, která nám umožní nahlédnout do jejich světa. Zjistíme, že asi nejslavnějším výrobcem u nás byla keramička Maresch z Ústí nad Labem, která své pidimužíky na počátku 20. století vyvážela do celého světa. Mezi sběrateli právě jejich výrobky patří k vyhledávaným kouskům. Při procházce výstavou si uvědomíme, že malý mužíček s červenou špičatou čepičkou se zabydlel snad všude, na hrncích i ozdobných předmětech. Na zahrádky ho přivedlo v polovině 19. století rozšíření pověstí o tom, že je dokáže chránit. Ale najdeme ho i mezi uměleckými díly. Tak například v dílně slavného Matyáše Bernarda Brauna vznikl soubor, který můžete obdivovat v zámeckém areálu v Kuksu. A Kurt Gebauer je mimo jiné autorem návrhu na největší plastiku trpaslíka na světě.

MapaTrpaslíci
videoTrpaslíci
...
video video

Trpaslíci

Japonské zahrady

Japonské zahrady Pokud máte rádi směs exotiky, klidu a přírody, pak se s námi určitě vypravte na Oleško za manželi Wiesnerovými, kteří vybudovali hned dvě japonské zahrady. Dozvíme se od nich, kdy a jak na tenhle nápad přišli, i to, jak budování probíhalo. Zjistíme, co symbolizují ozdoby vstupní brány a taky to, proč mají v zahradách křivolaké cestičky. Prý to tak má být, aby nemohli vstoupit zlí démoni, kteří mají rádi cesty rovné. Prohlédneme si taky jejich největší poklady. Nečekejte směs nejrůznější barev, ale hru odstínů zelené, kombinaci s kameny a vodou. Nejstarší dřeviny pamatují už víc než dvě století a k chloubám zahrady patří jalovec, kterému je zhruba sto let. Ve třicátých letech minulého století ho zasadil tatínek pana Václava a manželka majitele zahrady se postarala o jeho současný vzhled, který obdivují i návštěvy z Japonska.

MapaJaponské zahrady
videoJaponské zahrady
...
video video

Japonské zahrady

Na kole v okolí Ratají

Na kole v okolí Ratají Příznivce turistiky v sedle bicyklu potěšíme výletem v okolí Ratají nad Sázavou. Začneme malou prohlídkou města, které svůj název dostalo podle oráčů. Jeho dominantou je zámek. Prochází sice rekonstrukcí, ale většinu jeho částí si už můžete prohlédnout. Dozvíte se například to, že v těchto místech stával nejspíš už v druhé polovině 10. století pomezní hrad. A pak poputujeme dál, nejprve směrem k vrchu zvanému Stařechov. Čeká nás tam neobvyklý památník nazvaný Kamenný stůl. Pokud vás zajímá, co připomíná, můžeme slíbit, že o tom bude řeč. Kamenných památníků bychom ovšem v okolí mohli objevit víc, hned čtyři kupříkladu vyrostly k poctě posledního majitele panství Jana Dobrotivého z rodu Lichtenštejnů. Náš výlet zakončíme tam, kde jsme ho začali, v Ratajích nad Sázavou.

MapaNa kole v okolí Ratají
videoNa kole v okolí Ratají
...
video video

Na kole v okolí Ratají

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST