Mozaika z regionů: Prachatice, Vyšehradský kodex, Kolem Branné na běžkách, Varhanář Šlajch z Borovan, Hrad Bradlec, Výstava dýmek v Uničově.

Obsah dílu

Přehrát vše

Prachatice

Prachatice Chcete-li se vypravit na Šumavu, je poměrně praveděpodobné, že zavítáte i do Prachatic. Město, které bývá často nazýváno branou k šumavským vrcholkům, byste rozhodně neměli jen tak minout. Vzniklo už zhuba před tisícovkou let na legendární Zlaté stezce, po které už od pravěku putovali obchodníci se solí a vzácným zbožím. Tyhle počátky i časy, kdy se obchodu i městu dařilo nejvíc, si připomeneme v muzeu i při procházce kolem městských pamětihodností. Zastavíme se také u kostela sv. Jakuba. Je dominantou Prachatic, ale připomíná kruté časy vpádu husitských bojovníků. Do jeho sakristie nechal Jan Žižka vehnat zdejší měšťany a pak prostor zapálil. A bylo to nejspíš právě úspěšné tažení kališníků, které přinutilo obyvatele ke zdokonalení městského opevnnění. I u něj se zastavíme.

MapaPrachatice
videoPrachatice
...
video video

Prachatice

Vyšehradský kodex

Vyšehradský kodex Ke korunovačním klenotům bývá někdy přirovnáván pravděpodobně nejvzácnější rukopis naší historie – Vyšehradský kodex. Vytvořen byl na počátku druhého tisíciletí našeho letopočtu a byl určen jako dar pro prvního českého krále Vratislava I. Ten jej později daroval Vyšehradské kapitule, kterou sám založil. Dnes je vzácný rukopis uchováván ve speciálním trezoru Národní knihovny a záleží na výsledků práce týmu odborníků, jestli bude v budoucnu smět být vystaven. My si společně prohlédneme faksimile kodexu, které spatřilo nedávno světlo světa. Podíváme se, jak vznikalo a budeme mít také šanci se tohohle pokladu dotknout. Zalistovat si jím ovšem můžete i vy, v současné době je totiž spolu s dalšími faksimile vystaven v pražském Klementinu.

MapaVyšehradský kodex
videoVyšehradský kodex
...
video video

Vyšehradský kodex

Kolem Branné na běžkách

Kolem Branné na běžkách Brannou, kterou byste v historických knihách našli spíš pod označením Kolštejn, tenotkárt navštívíme vybaveni běžkami. Ne nadarmo bývá tahle obec nazývána bránou do Jeseníků, takže milovníci lyžování to odsud nemají za radovánkami daleko. My vyjedeme lanovkou na běžkařský okruh, který zvládnou i méně zdatní sportovci. Vede většinou po pláních, cestou se můžete zastavit u některé z drobných církevních památek nebo také na vrchu, na kterém stávala čtyři stovky let šibenice. Za tu dobu tu proběhly stovky poprav, některé jsou popsány i v knize místního písmáka. Zastavení si zaslouží i samotná Branná, kde najdete kousek od sebe kostel, bývalé fojtsví, radnici a také zbytky hradu. Prohlédneme si také sošku Panny Marie Utěšitelky, o které se traduje, že dovedla uzdravovat.

MapaKolem Branné na běžkách
videoKolem Branné na běžkách
...
video video

Kolem Branné na běžkách

Varhanář

Varhanář Vladimírovi Šlajchovi učarovaly varhany. Nevystudoval ale hudbu, jak by si mnozí mohli myslet. Nejprve absolvoval strojní průmyslovku, pak se vyučil varhanářem a pustil se do stavění nástrojů. Jeho dílnu najdeme v Borovanech na Českobudějovicku, odkud nástroje nazývané královské vyrážejí do celého světa. Těší milovníky hudbu například v Japonsku, Kanadě nebo Německu. Rukama pana Šlajcha prošla i řada historických kousků, věnuje se totiž také restaurování. Už několik let pracuje na varhanech, které by měly znít v klášteře na Svaté hoře u Příbrami. Prozradí nám, co všechno výroba takového nástroje obnáší, jak dlouho trvá, kolik se do jednoho vejde píšťal, jaký se na ně používá materiál a spoustu dalších zajímavostí o své práci.

MapaVarhanář
videoVarhanář
...
video video

Varhanář

Hrady Kumburk a Bradlec

Hrady Kumburk a Bradlec Do dávné historie nás přenese návštěvy Syřenova nedaleko Nové Paky. Nepříliš známá vesnička se totiž může pochlubit hned dvěma hrady. Ale nepředbíhejme, nejsou totiž jedinou místní zajímavostí. Nejprve si prohlédneme dochované roubené chalupy a připomeneme jednoho místního rodáka. Jmenoval se František Cyril Kampelík. Netušíte, v čem vynikl? Byl velkým propagátorem češtiny, ale také družstevních záložen. A těm se právě na jeho počest začalo říkat kampeličky. Teď už ale ke zmiňovaným hradům. Jedním z nich je Kumburk a druhým Bradlec. A právě ten je naším cílem. Historické prameny ho zmiňují už v roce 1322, tehdy byl pánem na něm Havel Ryba. Později ho obývali pánové z Jenštejna. Druhý z nich – Václav se do dějin zapsal jako lapka, který rozhněval i krále Václava IV. A nepříliš vzorný pán tu byl ještě jeden. Ten prý dodnes straší jako černý rytíř.

MapaHrady Kumburk a Bradlec
videoHrady Kumburk a Bradlec
...
video video

Hrady Kumburk a Bradlec

Výstava dýmek v Uničově

Výstava dýmek v Uničově Patříte mezi milovníky dýmek? Pak si nenechte ujít společnou návštěvu jejich výstavy v Uničově. Exponátů tu najdete bezmála dvě stovky a pocházejí ze sbírek dvou nadšenců. Nebudeme ale jen obdivovat um výrobců, nahlédneme i do historie. Prvními uživateli tabáku byli indiáni, které nám připomenou i některé exponáty. Kouřilo se i v Asii – tam ale opium nebo hašiš. Do Evropy tabák a kouření přivezl jeden z členů první Kolumbovy výpravy za velkou louži. A netrvalo dlouho a na starém kontinentě se tato záliba zabydlela. Jenže měla i svá rizika. V Turecku se například kouření přičítalo snížení plodnosti muže a bojeschonosti vojáka. Takže se dost přísně trestalo. Časem ale bylo omilostněno a dýmky se dostaly až na filmové plátno a televizní obrazovky. Vzpomínáte třeba na Sherlocka Holmese nebo Švejka?

MapaVýstava dýmek v Uničově
videoVýstava dýmek v Uničově
...
video video

Výstava dýmek v Uničově

Stopáž29 minut
Rok výroby 2013
 P ST