29 minut

16. září 2012

Obsah dílu

Hrad Přimda — Plavby vorů po Vltavě — Lužické hory — Šperky Karoliny Kadečkové — Podblanicko — Přehradní nádrž Rozkoš

Části dílu

01:37
Přimda
  Po dlouhých dvou desetiletích se návštěvníkům zase otevřely brány starého hradu Přimda. Po Pražském hradě je snad jediným celistvě dochovaným románským hradem u nás. Vyrostl už někdy ve dvacátých letech 12. století.
  05:30
  Poslední vor
   Plavby vorů po Vltavě se staly téměř legendárními. Většina z nás je zná jen z filmů pro pamětníky, protože poslední voraři zdolali naši nejznámější řeku před víc než půl stoletím, těsně předtím než byla vybudována přehrada na Orlíku.
   09:30
   Lužické hory
    Milovníkům cykloturistiky, ale i těm, kteří raději než do pedálů šlapou po svých, nabídneme poznávání Lužických hor. Naši patnáctikilometrovou cestu začneme u přehrady s poetickým názvem Naděje.
    13:45
    Šperky z mědi
     Krásné šperky, ale třeba také svícny nebo sošky vyrábí už řadu let z mědi výtvarnice Karolína Kadečková. Vypravíme se za ní do jejího království a budeme sledovat, jak se kov mění v krásnou ozdobu.
     17:49
     Naučná stezka Podblanickem
      Na kole i pěšky se můžete vypravit na toulky Podblanickem. Nejznámějším místem oblasti je určitě hora Blaník, v níž podle legendy podřimují rytíři, kteří nám Čechům vyjdou na pomoc, až nám bude nejhůř.
      22:06
      Rozkoš
       Přehradní nádrž Rozkoš bývá někdy nazývána východočeským mořem. Je oblíbeným rekreačním cílem, na své si tu přijdou milovníci lenošení, ale také třeba rybáři. Hlavním důvodem výstavby byla ochrana kraje před povodněmi na řece Úpě.
       26:18
       Soutěž
        Přehrát celé video
        Stopáž28 minut
        Další díl
        23. září 2012

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám