Mozaika z regionů: Benátky nad Jizerou – park a zámek, Kovář Jan Svoboda a skupina histor. šermu Novica, Z Adršpachu do Polska, Muzeum demarkační linie v Rokycanech, Skanzen Veselý Kopec, Sběratel cestovních dokladů ze Suchdola nad Lužnicí.

Obsah dílu

Přehrát vše

Benátky nad Jizerou

Benátky nad Jizerou Benátky nad Jizerou jako takové neexistují dlouho, vznikly totiž sloučením několika obcí těsně před koncem druhé světové války. Ale přesto tu můžeme najít zámek, který je o hodně starší než vlastní město. Vyrostl v šestnáctém století na troskách kláštera a během staletí prošel řadou stavebních úprav. Posledním majitelem s modrou krví byl hrabě Rudolf Ferdinand Kinský, jehož zásluhou ovšem panství zkrachovalo a on zámek prodal. Dnes v jeho prostorách sídlí muzeum a my nahlédneme hned do několika zajímavých expozic. Například do té věnované jednomu ze zámeckých pánů Janovi z Werthu. Mimochodem jeho duch tu prý dodnes straší. Vzhlédnout můžeme i ke hvězdám, díky expozici, která připomíná Tycha Brahe a za zmínku stojí i sbírka starých hraček, kterou jsme si ovšem prohlédli nedávno.

MapaBenátky nad Jizerou
videoBenátky nad Jizerou
...
video video

Benátky nad Jizerou

Kovář Jan Svoboda a skupina Novica

Kovář Jan Svoboda a skupina Novica Kovářské řemeslo si Jan Svoboda vybral už ve svém dětství. Bylo mu deset let, když viděl pohádku O statečném kováři a o své budoucnosti měl jasno. O pár let později se stal členem skupiny historického šermu Novica a vzniklo spojení kovářského řemesla a zbraní z dávných časů. Dozvíme se, že skupina nemá zbraně přesně daného období, takže dostává prostor i fantazie jejich stvořitele. Prozradíme i to, jaké zbraně její členové při svých soubojích používají a budeme samozřejmě sledovat mistra kováře při práci. Předvede nám, jak se dvaceticentimetrový kousek nástrojové ocele promění v bezmála metrovou čepel jednorukého meče i to, co všechno následuje až do chvíle, kdy meč může sloužit v souboji. Celá práce trvá několik hodin a pokud se dopředu domluvíte, můžete ji sledovat na vlastní oči.

MapaKovář Jan Svoboda a skupina Novica
videoKovář Jan Svoboda a skupina Novica
...
video video

Kovář Jan Svoboda a skupina Novica

Z Adršpachu do Polska

Z Adršpachu do Polska Z Adršpachu si dopřejeme výlet za polské hranice. Nejprve se ale porozhlédneme po obci Adršpach. Poslechneme si legendu o jednom z místních mlynářů, kterému pomáhala kouzla. Pak vyšlápneme k troskám hradu, který nechal vybudovat Jan Lucemburský, ale už v patnáctém století ho koupili Slezané a nechali zbořit, aby v něm nemohly nacházet útočiště loupeživé bandy. Pak se pomalu vydáme na cestu k polské hranici. Cestou se ale ještě zastavíme u jedné z nejvýznamnějších památek v regionu – renesančního kostela Nejsvětější Svaté Trojice. Jedenáct starých domků v městečku Chelmsko Slaskie připomíná, že tu kdysi působili čeští tkalci. Právě pro ně bylo vybudováno původně dvanáct dřevěných domků. Bylo jich stejně jako apoštolů a po nich byly také pojmenovány. Ten, který dostal jméno Jidáš, ale vyhořel. Dozvíme se, jak tu čeští tkalci žili a také to, že zdejší voda má prý takřka kouzelnou moc.

MapaZ Adršpachu do Polska
videoZ Adršpachu do Polska
...
video video

Z Adršpachu do Polska

Muzeum na demarkační linii

Muzeum na demarkační linii Největší nestátní vojenské muzeum u nás najdeme v Rokycanech, konkrétně v místech, kde se na konci druhé světové války potkali vojáci sovětské a americké armády. Díky tomu, že řada exponátů kdysi měla domov v barrandovských studiích, můžeme se tu seznámit s ostřílenými filmovými hrdiny. Vidět byly třeba ve filmech Kolja, Obecná škola, ale také v Tobruku nebo Obchodníkovi se smrtí s Nicolasem Cagem. Při prohlídce muzea, které se pyšní bezmála dvěma stovkami vozidel z období od roku 1927 až do současnosti, se ale nebudeme věnovat jen filmu. Řeč bude například o legendárních tancích T 34, hrdinech druhé světové války, kterých se vyrobilo zhruba čtyřicet tisíc kusů. Proč tolik? Byla jich velká spotřeba, protože v bojích měl prý tank životnost pouhých 10-12 minut. Ve vnitřní expozici si pak připomeneme důležité okamžiky světové války s pořadovým číslem dvě.

MapaMuzeum na demarkační linii
videoMuzeum na demarkační linii
...
video video

Muzeum na demarkační linii

Skanzen Hlinsko

Skanzen Hlinsko K největším muzeím v přírodě u nás patří Soubor lidových staveb Vysočina. Většina jeho exponátů je shromážděna ve skanzenu Veselý kopec nedaleko Hlinska. Obdivovat tam můžeme víc než čtyři desítky stavení, která vyrostla od poloviny 19. století do poloviny století 20. Zkoumat je začneme od střechy. Ta se tu totiž dělala ze dřeva. Obilí se ve zdejší krajině nedařilo, takže slámy moc k dispozici nebylo. Dozvíme se, jak se dřevo zpracovávalo i to, že střechy pak vydržely až třicet let. Když už bude řeč o tom, že obilí se tu moc nedařilo, nemůžeme nezmínit plodinu, která se tu naopak měla dobře. Tou byl len, jenž se tu samozřejmě také zpracovával. Ze lněných semínek se vyráběl olej, jak, to si řekneme při prohlídce olejny, kterou ve skanzenu mají také. A ze lnu se i tkalo. Jeho zpracováním si přivydělávaly chudší vrstvy obyvatelstva.

MapaSkanzen Hlinsko
videoSkanzen Hlinsko
...
video video

Skanzen Hlinsko

Sběratel cestovních dokladů

Sběratel cestovních dokladů Všechno má svou historii, i cestovní doklady. Ve sbírce pana Jiřího Vochozky ze Suchdola nad Lužnicí jich najdeme celou řadu. Nejstarší pocházejí z doby rakousko-uherské monarchie. Měly samozřejmě o dost jinou podobu než ty naše. A existovalo jich hned několik druhů. Své vlastní doklady měli tovaryši, pokud se vydali do světa na zkušenou. O těch jste možná už slyšeli, ale šuppasy zná asi málokdo. Ty sloužily pro různé provinilce, kteří se dopustili třeba krádeže nebo potulky. Ti pak byli šupem posláni do své domovské obce a vybaveni patřičným dokladem. Prohlédneme si také legionářský pas vystavený po první světové válce ve Vladivostoku. A zabrousíme i do historie podstatně mladší, v níž se zrodily první pasové knížky. Pokud byste zatoužili vidět to nejzajímavější ze sbírky na vlastní oči, pak vám prozradíme, že máte šanci v Třeboni, kde právě probíhá výstava.

MapaSběratel cestovních dokladů
videoSběratel cestovních dokladů
...
video video

Sběratel cestovních dokladů

Stopáž29 minut
Rok výroby 2012
 P ST