Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Muzeum Lesná

Muzeum Lesná V Lesné v Krušných horách navštívíme muzeum. Najdeme ho v chalupě, která vypadá jako hodně stará, ale byla vybudována teprve nedávno podle starého projektu. V nedalekém Seiffenu mají skanzen, a tak se místní ve spolupráci s německými sousedy pustili do muzea. Dozvíme se v něm, jak se dřív v těchto končinách žilo. Přivítá nás bernardýn Bohouš, bachyně a také poníci. Ve vlastním stavení si prohlédneme hospodářskou i obyvatelnou část. Obě bývaly pod jednou střechou hlavně proto, aby to v zimě hospodáři měli jednodušší a navíc zvířata pomáhala vyhřívat dům. Dozvíme se i to, čím se místní obyvatelé živili. Vyráběli například pásové krajky, zdejší specialitou byly také štípané dřevěné hračky a krásné svíčky ze včelího vosku. Když dorazíte na nějakou zajímavou akci, všechno si můžete vlastníma rukama vyzkoušet.

MapaMuzeum Lesná
videoMuzeum Lesná
...
video video

Muzeum Lesná

Putování z Horních Míseček

Putování z Horních Míseček Za zajímavostmi zimní přírody se vypravíme s pomocí sněžnic z Horních Míseček. Boudy tu začaly růst už v roce 1642. Nejprve se zastavíme u Jilemnické, která se původně jmenovala U Kotle. U boudy Vrbatovy si připomeneme smutný osud kamarádů Hanče a Vrbaty a porozhlédneme se také po parovině na Labské a Pančavské louce. Přidáme informaci o jejím vzniku. Necháme se poučit, o tom, jak ze sněhu poznat průběh zimy a zjistíme, jak ovlivňuje zima zdejší porosty. Pak budeme pokračovat dál k prameni Labe. K němu se váže zajímavá historka o slavnostním posvěcení královéhradeckým biskupem Janem Kryštofem z Talmberka, o kterou vás samozřejmě neošidíme. Naše putování zakončíme u Labské boudy a pozveme vás na procházku s lektorem.

MapaPutování z Horních Míseček
videoPutování z Horních Míseček
...
video video

Putování z Horních Míseček

Výstava starých gramofonů

Výstava starých gramofonů Hřebíkové přehrávací přístroje, polyfony, Edisonův fonograf, nejstarší gramofony s velkými plechovými troubami i ty modernější se zvukovody zabudovanými uvnitř. To všechno si užijeme na výstavě „Babiččin svět na kliku“ v Prostějově. Můžeme se na chvíli přesunout do časů, kdy se zaznamenaný zvuk nelinul z různých digitálních přístrojů, ale bylo potřeba hezky zatočit klikou a rozeznít váleček či později gramofonovou desku. Na výstavu přispěli tři soukromí sběratelé, každý má samozřejmě své neoblíbenější kousky a některé nich mají i zajímavou historii. A nemyslete si, že jde jen o naleštěné k odpočinku odsouzené přístroje. Polovina z nich ještě pořád dokáže předvést, co umí. My vám nabídneme pár ukázek. A také některé kuriozity. Jednou z nich je takzvaná rolmonika.

MapaVýstava starých gramofonů
videoVýstava starých gramofonů
...
video video

Výstava starých gramofonů

Zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany Zámek ve Slatiňanech vyrostl na místě původní gotické tvrze ze 13. století. Do současné podoby byl přestavěn za majitelů z rodu Auerspergů. Ti tu žili až do roku 1942. Do interiérů se vrací mobiliář, který připomíná období, kdy rodinné sídlo obýval František Josef Auersperg s manželkou Vilemínou Kinskou a jejich pěti dětmi. Nahlédneme do pracovny pana knížete, kde nelze přehlédnout unikátní kalkulačku, zastavíme i v praconě jeho ženy a v ložnici. Určitě bychom neměli přehlédnout staré školní sešity jednoho z potomků. A mnohé návštěvníky možná překvapí i technické vymoženosti – centrální vytápění, rozvod teplé i studené vody, sedm koupelen, deset toalet, elektřina a také moderní kuchyně vybavená výtahem. Řeč bude i o hřebčíně, kde se od roku 1945 chovají kladrubští vraníci.

MapaZámek Slatiňany
videoZámek Slatiňany
...
video video

Zámek Slatiňany

Výrobce hraček

Výrobce hraček Hračky z několika druhů dřeva vyrábí už řadu let Otakar Franěk v Milovicích. Vyučil se se sice soustružníkem, ale chladný kov vyměnil za voňavé dřevo. Nejraději používá bukové a smrkové. Vyrabí z něj tradiční tvary – mašinky, zvířátka. Inspirací jsou mu i kousky jiných výrobců, některé hodně letité. V jeho hračkách nenajdeme žádné šroubky ani hřebíky, všechno vzniká jako hezká skládačka, jednotlivé kousky do sebe zapadají. Při práci mohou zájemci pana Fraňka vidět třeba na různých jarmarcích. Tam si dokonce mohou děti vyrobit svou vlastní píšťalku. A mnohé z nich si tam určitě také vyberou – někdo pejska, další třeba zvířátko z Afriky. Otakar Franěk ročně promění v hračky přibližně tři kubíky dřeva. Najvíc napilno má přes zimu, od jara do podzimu pak cestuje po už zmíněných jarmarcích.

MapaVýrobce hraček
videoVýrobce hraček
...
video video

Výrobce hraček

Kamenický Šenov

Kamenický Šenov Sklářství a sever naší země, to bylo po dlouhé roky neodmyslitelné spojení. Tradice sklářství je hodně dlouhá, v Kamenickém Šenově pocházejí například první zmínky o sklářích už ze 17. století. Jejich výrobky putovaly i do hodně vzdálených končin, jednou právě sem dokonce se zakázkou dorazili vyslanci Maharádži z Indie. Pro jeho harém tu pak vyráběli skleněný nábytek. Zdobený byl drahokamy a kousky k sezení byly vybaveny hracími strojky. Na počátku druhé poloviny 19. století také v Kamenickém Šenově vznikla sklářská škola, nejstarší svého druhu na světě. S prací jejích studentů se mohou návštěvníci seznámit v muzeu, kde se také dozvědí vše podstatné o historii místního sklářství. A po prohlídce skleněné krásy se vydáme obdivovat tu, kterou v okolí stvořila příroda.

MapaKamenický Šenov
videoKamenický Šenov
...
video video

Kamenický Šenov

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST