Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Muzeum fotografie a Dům gobelínů

Muzeum fotografie a Dům gobelínů V Jindřichově Hradci jsme už objevili řadu zajímavostí, tentokrát si prohlédneme bývalou jezuitskou kolej a také Dům gobelínů. Jezuitská kolej, čtvrtá nejstarší v Čechách, ve městě vyrostla na konci 16. století za Adama II. z Hradce. Jako první na místě původního svatostánku vybudovali chrám svaté Máří Magdalény. Zajímavá je jeho výzdoba. Časy jezuitů připomínají i další prostory, ale dnes je zdobí hlavně díla mistrů fotografů. Před deseti se totiž bývala kolej proměnila v muzeum fotografie. K historii Jindřichova Hradce patří i výroba gobelínů. U zrodu téhle tradice stála Marie Teinitzerová, která v roce 1910 založila místní gobelínovou dílnu. Dozvíme,se, kde získala inspiraci, čím nejvíc proslula a jak se výroba od počátku dvacátého století změnila.

MapaMuzeum fotografie a Dům gobelínů
videoMuzeum fotografie a dům gobelínů
...
video video

Muzeum fotografie a dům gobelínů

Alpinistická trasa

Alpinistická trasa Skialpinismus se narodil v alpských zemích a bylo to už před víc než stoletím. Nejprve sloužilo vybavení vojákům při kontrole hranic, pak horolezcům a nakonec i lyžařům. Dnes si mohou užívat také návštěvníci Krkonoš, na které čeká hned osm tras. My se na jednu vydáme a prozradíme vám mimo jiné to, co byste nikdy neměli před cestou zapomenout doma. Důležitá je lékárnička, lopatka, lavinový vyhledávač, sonda a mapa. Povíme si něco o lyžích a samozřejmě se budeme také rozhlížet kolem. Zastavíme se například na Martinově boudě, podle které dostala své křestní jméno známá tenistka Martina Navrátilová. Dozvíme se, kolik najdeme v Krkonoších lavinových drah a jak často tu laviny padají a pokocháme se také pohledem na zamrzlý Malý Labský vodopád nebo na soutok dvou Labí.

MapaAlpinistická trasa
videoAlpinistická trasa
...
video video

Alpinistická trasa

Hvězdárna a planetárium

Hvězdárna a planetárium V brněnské hvězdárně a planetáriu si užijeme nejen pohled na hvězdnou oblohu. Po rozsáhlé rekonstrukci si totiž v prostorách hvězdárny z poloviny 20. století přijdou na své nejen milovníci oblohy, ale také ti, které zajímají přírodní vědy jako například geologie nebo matematika a fyzika. Minout při naší návštěvě nemůžeme expozici představující Sluneční soustavu. Dozvíme se v ní nejen to základní o planetách, ale také spoustu neobvyklých informací. Třeba to, kolik člověk váží na jednotlivých planetách. Nejvíc návštěvníky přitahuje velká koule uprostřed prostoru, která se díky projektoru může proměnit v různé planety. A zajímavých exponátů je tu celá řada, k těm nej… určitě patří také víc než dvacet kilogramů vážící meteorit.

MapaHvězdárna a planetárium
videoHvězdárna a planetárium
...
video video

Hvězdárna a planetárium

Antonín Dvořák

Antonín Dvořák Antonína Dvořáka si připomeneme na výstavě v pražském muzeu, které nese jeho jméno. Dozvíme se, že už v šestnácti letech začal studovat varhanickou školu a záhy složil své první skladby, také to, jak moc si ho oblíbila Anglie, kde se dokonce na Cambridge dočkal čestného doktorátu. A samozřejmě si připomeneme i jeho cestu do Ameriky, kde poznal spoustu zajímavých lidí i tradiční hudbu. Výstava by samozřejmě nebyla úplná bez hudebních ukázek. Návštěvníci se na ní ale dočkají i nehudebních témat. Dozvědí se například, že skladatel byl vášnivým kuřákem a také docela slušným jedlíkem. Dokázal prý spořádat i třicet ovocných knedlíků. Mezi exponáty je i grafologický rozbor Dvořákova písma či studie jeho genetického původu.

MapaAntonín Dvořák
videoAntonín Dvořák
...
video video

Antonín Dvořák

Řezbář Václav Vondra

Řezbář Václav Vondra Dřevem provoněná bude naše návštěva v Počátkách v Železných horách. Václav Vondra dřevo miluje a vytořil z něj už stovky předmětů. V okolí je známý jako sochař, který pomocí motorové pily ze dřeva vyrábí například biblické postavy, zvířata, ale taky postavy pohádkové, draci, vodníci a troufl si i na repliky soch Moai z Velikonočního ostrova. Prozradí nám, že nejraději používá olšové dřevo. Vyzkoušel sice materiál nejrůznější, i cizokrajný, ale nakonec zjistil, že právě ten z olše se netřepí a řez je pak hezky čistý. Dozvíme se i jak je potřeba připravit pracovní nástroje – tedy již zmíněné motorové pily a jak dlouho práce na jedné soše trvá.

MapaŘezbář Václav Vondra
videoŘezbář Václav Vondra
...
video video

Řezbář Václav Vondra

Becherova vila

Becherova vila V Karlových Varech se tentokrát nevypravíme za žádnými procedurami ani za léčivými prameny. I když s tím pověstným třináctým bude naše zastavení souviset. Ve vilové čtvrti, která ve městě vyrostla podle zahraničních vzorů a dostala také anglický název West end, stojí i vila nesoucí jméno slavného rodu likérníků. Becherovu vilu nechal vystavět vnuk zakladatele rodinného podniku a také šéf továrny na výrobu Becherovky Gustav na počátku minulého století. Chtěl se usadit a věnovat rodinnému životu, ale dlouho si ho neužíval. Do nového sídla se přestěhoval v roce 1914 a o sedm let později zemřel. Vila byla nedávno po rekonstrukci znovu zpřístupněna a kromě vlastní architektury si v ní návštěvníci mohou užít například hudby při koncertech.

MapaBecherova vila
videoBecherova vila
...
video video

Becherova vila

Stopáž25 minut
Rok výroby 2012
 P ST