Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou Do Ledče nad Sázavou před desítkami let zamířil vlakem z Prahy se svým přítelem malířem Panuškou Jaroslav Hašek. Usadil se v nedaleké Lipnici a tenhle kraj si zamiloval. My vám ukážeme, čím může zaujmout přímo Ledeč. Začneme na náměstí, kde najdeme jednu z mála zdejších vzpomínek na období renesance – měšťanský dům. Pak zavítáme do kostela svatých Petra a Pavla. Ten se pyšní unikátní klenbou vytvořenou z nepálené hlíny. K raritám patří také pranýř připravený k trestání nevěrných žen. Ale v historii města není zmíněna ani hříšnice, která by si potupný pobyt na něm vysloužila. Nabídneme vám také procházku židovskou čtvrtí a nakonec vystoupáme na ostroh nad řekou Sázavou, který už od 13. století zdobí hrad.

MapaLedeč nad Sázavou
videoLedeč nad Sázavou
...
video video

Ledeč nad Sázavou

Arboretum Paseka

Arboretum Paseka Dřeviny z nejrůznějších koutů světa, ale také trvalky nebo skalničky. Dohromady víc než tři tisíce druhů rostlin vítá návštěvníky v arboretu u obce Paseka nedaleko Šternberka. Ještě nedávno na tohle místo zdejší obyvatelé ukládali odpad, pak se manželé Slabí pustili do jeho úpravy a zkrášlení. Dokonce se ke svým pokladům přestěhovali. Na teráskách tu sousedí rostlinky, které by se sotva ve volné přírodě potkaly, najdeme tu třeba jestřábník huňatý, který je doma ve vysokých nadmořských výškách Himalájí. Ale také rostliny pocházející z Turecka, Afriky nebo Ameriky. I když to vypadá neuvěřitelně, všechny se tu obejdou bez zalévání. Většina z nich má za úkol hlavně potěšit lidské oko, některé jsou ale také poživatelné či dokonce léčivé.

MapaArboretum Paseka
videoArboretum Paseka
...
video video

Arboretum Paseka

Mechanické hračky

Mechanické hračky Za trochou hry vyrazíme na zámek v Novém Městě nad Metují. Vzácné kousky ze svých sbírek tam vystavují pánové Michal Widenský a Miroslav Smaha. Oběma učarovaly staré mechanické hračky. Prvnímu hlavně různé pohyblivé a laterny magiky. Kromě toho, že je sbírá, tak se také pouští do restaurování. Na výstavě najdeme mimo jiné jeho první sběratelský úspěch, starou promítačku z počátku 20. století. Na jednom hodně starém kinematografu na výstavě dokonce pouští němý film o myšákovi z disneyovské produkce. Miroslav Smaha zase miluje vláčky, tramvaje, auta a parní stroje. Hodně ho zajímvá vývoj pohonu od 18. až do 20. století, od parních strojů po elektromotory.

MapaMechanické hračky
videoMechanické hračky
...
video video

Mechanické hračky

Mumie v Náprstkově muzeu

Mumie v Náprstkově muzeu Mumie staré tisícovky let patří neodmyslitělně k historii Egypta. My se za nimi vypravíme do pražského Náprstkova muzea. Na výstavě, která představuje nejen mumie, ale také předměty související, najdeme půl druhé stovky exponátů. Dozvíme se, že badatelé nemluví o svých pokladech jako o exponátech, ale jako o lidech, kteří měli jméno a své životní příběhy. Pokud snad jméno nedovedou zjistit, k dispozici je alespoň nějaká novodobá přezdívka. Bude nás zajímat, co všechno je možné o mumiích vypátrat s pomocí moderní technologie, jak tehdy pohřbívání vypadalo, ale také jak vypadala pohřební výbava. Mnohé možná překvapí, že Egypťané nemumifikovali jen své blízké, ale také zvířecí mazlíčky.

MapaMumie v Náprstkově muzeu
videoMumie v Náprstkově muzeu
...
video video

Mumie v Náprstkově muzeu

Cyklostezka kolem Borovan

Cyklostezka kolem Borovan Městečko Borovany jsme si už společně prohlédli. Dnes se v sedle kola vydáme do jeho okolí. A protože Borovany proslavily borůvky a Borůvkobraní, nemůže být symbolem nové cyklostezky nic jiného než bicykl ve tvaru dvou borůvek. Naší cestu začneme u augustiniánského kláštera a vyrazíme směrem k Borovanskému mlýnu. Jeho prvním úkolem po vybudování bylo zásobovat moukou právě zmiňovaný klášter, později pak dodávali zdejší mlynáři i do blízkého okolí. Dnes nás místo pana mlynáře přivítá půda plná pohádek, kde si užijí hlavně děti. O pár kilometrů dál na nás zase dýchne dávná historie. Dojedeme totiž k místu, kde se pravděpodobně narodil husitský vůdce Jan Žižka. Kdo bude chtít o jeho životě vědět víc, může zajít do místního muzea.

MapaCyklostezka kolem Borovan
videoCyklostezka kolem Borovan
...
video video

Cyklostezka kolem Borovan

Keplerovo muzeum

Keplerovo muzeum Možná nejmenším muzeem v našem hlavním městě je to věnované Johannu Keplerovi. Nesmíme ale zapomenout na to, že dům, ve kterém ho najdeme, je jediným dochovaným Kepplerovým bydlištěm na světě. Připomeneme si v něm objevy slavného astronoma a také jeho pobyt v Praze. Ke dvoru císaře Rudolfa II. dorazil na pozvání Tycha Brahe a z jeho pozorování hvězd také čerpal. Sáme totiž neměl nejen dalekohled, ale ani dobrý zrak. Praha tehdy jeho práci přála, panovala tu poměrně tolerantní atmosféra, takže právě tady vznikly Keplerovy nejvýznamnější práce včetně teorie o obíhání Země i dalších planet kolem Slunce. Dozvíme se, ale i o dalších významných počinech Rudolfova oblíbeného astronoma.

MapaKeplerovo muzeum
videoKeplerovo muzeum
...
video video

Keplerovo muzeum

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST