Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hejnice

Hejnice O Hejnicích v Jizerských horách bychom se v historických pramenech poprvé dočetli v souvislosti s rokem 1211. Založení dnešního města je spojeno s vybudováním dřevěné kapličky, která vyrostla jako poděkování chudého řemeslníka za zázračné uzdravení jeho rodiny. Ke kapličce začali přicházet poutníci a místo získalo značný věhlas, kapličku brzy nahradil gotický kostel. O pár století později dosáhly poutě největšího rozmachu, a tak sem tehdejší majitelé panství Gallasové pozvali františkánské mnichy, aby byli věřícím nápomocni. Vybudovali pro ně klášter a chrámu vtiskli barokní podobu, která mu zůstala dodnes. Prozradíme vám taky, jaký byl jeho další osud, a nabídneme navíc návštěvu nedalekých lázní Libverda.

MapaHejnice
videoHejnice
...
video video

Hejnice

Vodáci na Vltavě

Vodáci na Vltavě K vodáky hojně vyhledávaným řekám patří Vltava. U Vyššího Brodu spouští své lodě na hladinu mnozí milovníci putování po vodě. Pokud patříte mezi ně, nabídneme vám nejen krásnou plavbu, ale také několik možností k zastavení a poznávání zajímavostí na březích. Hned na úvod se můžete vydat ke klášteru ve Vyšším Brodě a připomenout si tu největší osobnosti z rodu Rožmberků. S pány z Růže je spojen také zámek Rožmberk, který cestou jistě nepřehlédnete a samozřejmě i jedna z největších perel jihu naší země – hrad a zámek v Českém Krumlově. Nabídneme i tip pro hledače pokladů. Na hradě Dívčí Kámen je prý jeden ukrytý a střeží ho neustále nachlazený a kýchající skřítek.

MapaVodáci na Vltavě
videoVodáci na Vltavě
...
video video

Vodáci na Vltavě

Restaurátor Petr Johanus

Restaurátor Petr Johanus Při prohlídkách hradů a zámků nás často uchvacují historické předměty, které vypadají i po staletích takřka jako nové. Těšit nás mohou především zásluhou restaurátorů, kteří jim věnují stovky hodin a snaží se jim vrátit zašlý lesk. My nahlédneme do dílny jednoho z mistrů restaurátorského řemesla Petra Johanuse, který pečuje o mobiliář zámku v Hluboké nad Vltavou. Prozradí nám něco z tajů své práce, vysvětlí nám, kde a jak získává dostatečné informace i materiál, aby mohl nejen vyspravit chátrající materiál, ale třeba také doplnit časem zničené zdobné prvky. A ukáže nám navíc, jak vypadá záchrana skříně z 18. století. Uvidíme, že tu jde nejen o řemeslnou zručnost, historické znalosti, ale také o výtvarné cítění.

MapaRestaurátor Petr Johanus
videoRestaurátor
...
video video

Restaurátor

Historie čokolády

Historie čokolády Kakaové boby si své místo v dějinách našly už před několika tisícovkami let. Mayové a Aztékové se z nich pak naučili vyrábět nápoj. Do Evropy boby i nápoj z nich dovezl Kryštof Kolumbus, ale k úspěchu jim dopomohl až Hernan Cortéz o pár desítek let později. Čokoládový nápoj se zabydlel nejdřív na španělském dvoře a recept na jeho přípravu byl dokonce dlouho tajen. Časem se ale popíjení čokolády rozšířilo i do Francie a dalších zemí. Čokoláda v podobě tabulek a bonbónů spatřila světlo světa až v 19. století, kdy Holanďan Van Houten přišel na to, jak oddělit kakaový prášek od kakaového másla a mohl vzniklé suroviny dál zpracovávat. Tohle všechno se dozvíme na výstavě v muzeu v Jilemnici a navíc alespoň obrazně zavítáme do několika místních cukráren z časů našich babiček.

MapaHistorie čokolády
videoHistorie čokolády
...
video video

Historie čokolády

Cyklotrasa Mohelno – Náměšť nad Oslavou

Cyklotrasa Mohelno – Náměšť nad Oslavou Pro milovníky cykloturistiky nabídneme poznávání oblasti mezi Mohelnem a Náměští nad Oslavou. Cestou rozhodně nepřehlédneme Dalešickou přehradu. Dozvíme se, kdy a jak vznikla a nabídneme vám pár míst k osvěžující koupeli nebo třeba k projížďce lodí. Mnozí z vás určitě rádi vyrazí také na rozhlednu Babylon v Kramolíně, která byla vybudována už v první polovině 19. století. Projedeme několika malými vesničkami, z nichž každá má svou chloubu. Popůvky třeba osmihrannou kapličku se šindelovou střechou, Hartvíkovice pak zase kostelík sv. Jiljí a Wilsonovu skálu s vyhlídkou na přehradní hladinu. No a pak už zamíříme k cíli, kterým je Náměšť nad Oslavou. Tam si na své přijdou milovníci historie i sportu. Pro ty druhé je určen tradiční cyklomaraton, který se koná poslední srpnovou sobotu.

MapaCyklotrasa Mohelno – Náměšť nad Oslavou
videoCyklotrasa Mohelno - Náměšť nad Oslavou
...
video video

Cyklotrasa Mohelno - Náměšť nad Oslavou

Chlupáčovo muzeum Země

Chlupáčovo muzeum Země Do dávné minulosti naší planety nás zavede expozice v Chlupáčově muzeu historie Země. Najdeme ho v suterénu budovy Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na pražském Albertově a pomáhá studentům při výuce. Zajímavé je ale samozřejmě i pro návštěvníky z řad neodborníků. Můžeme v něm potkat jednoho z posledních masožravých dinosauřích obyvatel planety, který žil asi před sedmdesáti miliony let. A najdeme tu také otisk prvního strunatce, který se na naší planetě objevil a můžeme ho hrdě označit za našeho dávného prapraprapředka. Celkem nás ve vitrínách čeká na devět stovek exponátů, které nás nechají nahlédnout do různých koutů světa i do různých historických epoch.

MapaChlupáčovo muzeum Země
videoChlupáčovo muzeum Země
...
video video

Chlupáčovo muzeum Země

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST