Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Arcibiskupský palác v Olomouci

Arcibiskupský palác v Olomouci Arcibiskupský palác v Olomouci je opravdovým unikátem. Stále funguje jako církevní úřad a přitom jsou některé jeho prostory přístupné veřejnosti. Návštěvníci si mohou připomenout, že biskupství v Olomouci bylo založeno na počátku druhé poloviny 11. století a bezmála tisíc let bylo tohle město na Hané centrem křesťanského života na Moravě. Nahlédnout mohou například do Císařského sálu, kde se před velkou bitvou u Slavkova ruský car s rakouským monarchou nebo do sálu Trůnního, kde v roce 1848 abdikoval císař Ferdinand, po kterém se vlády nad mocnářstvím ujal František Josef.

MapaArcibiskupský palác v Olomouci
videoArcibiskupský palác v Olomouci
...
video video

Arcibiskupský palác v Olomouci

Výrobce dud a fanfrnochů

Výrobce dud a fanfrnochů Snad nejtypičtějším jihočeským nástrojem jsou dudy a nebo taky jihočeská koza, jak se jim občas pro jejich mečivý zvuk říká. Pan Miroslav Stecher z Český Budějovic toho ví hodně o jejich historii a taky na ně umí hrát. Navíc je ale dokáže vyrobit. Nechá nás nahlédnout do své dílničky v podkroví. Vyrobit nástroj, který je poprvé zmiňován už před naším letopočtem a u nás se zabydlel někdy v polovině minulého tisíciletí, není úplně jednoduché. Pan Stecher ale tvoří i nástroje, k jejichž výrobě je potřeba mnohem míň materiálů i času. Ukáže nám vozembouch a fanfrnoch, které taky dokáží zpestřit nejednu zábavu.

MapaVýrobce dud a fanfrnochů
videoVýrobce dud a fanfrnochů
...
video video

Výrobce dud a fanfrnochů

Klokočské skály a Rotštejn

Klokočské skály a Rotštejn Zajímavostí jsme v Českém ráji už objevili dost, ale pořád jsme ještě nenavštívili ani zdaleka všechny. Tentokrát prozkoumáme Klokočské skály. Najdeme v nich jemný písek, který se podle slov trampů dostane i do konzervy, ale také tři stovky jeskyní. Jen jedna je ale přístupná. Zavítáme na zříceninu hradu Rotštejn, který tady ve skalách vyrostl už před sedmi stoletími. Tehdy byl ovšem hrázděný, z kamene byl vybudován až po požáru na počátku 14. století. Prohlédneme si zajímavé spojení stavby se skalami, možná si vzpomenete, že skalní věží mizel v jedné pohádce mlynářský synek Petr Máchal před lidskou nespravedlností do pekla. A podle pověsti by se tu někde měl dokonce ukrývat poklad.

MapaKlokočské skály a Rotštejn
videoKlokočské skály a Rotštejn
...
video video

Klokočské skály a Rotštejn

Putování Železnorudskem

Putování Železnorudskem Jedním z hodně známých šumvských míst je Železná Ruda a její okolí. Nejprve si při naší zastávce připomeneme staré časy, kdy městu plynuly poměrně tučné příjmy z těžby a zpracování železné rudy a později z těžby křemene a vápence. Po procházce městem se vypravíme do přírody. Nemůžeme si přece nechat ujít výhled ze Špičáku nebo zastávku v chatě na vrcholu Pancíře. Zdatnějším turistům nabídneme ještě výlet k Černému jezeru. To bývalo mimochodem oblíbeným místem Jana Nerudy nebo Antonína Dvořáka. A v rámci našich tulek bez hranic nakoukneme i k bavorským sousedům. Konkrétně do Bavorské Železné Rudy a k Velkému Javoru.

MapaPutování Železnorudskem
videoPutování Železnorudskem
...
video video

Putování Železnorudskem

Muzeum železné opony

Muzeum železné opony Dráty a vysílačky nás přivítají v Muzeu železné opony v Rozvadově. Mnozí z nás si nejspíš vzpomenou na doby, kdy cesta přes hranice směrem k západním sousedům bývala velkou vzácností. V muzeu se dozvíme nejen o období, kdy patřil Rozvadov k místům, která dělila starý kontinent. Unikátní dokumentární fotografie, z nichž mnohé ještě nikdy nebyly vystaveny, nám připomenou i další epochy 20. století. Dobu,kdy se Německo snažilo podmanit si Evropu, ale také Kubánskou krizi nebo války v Koreji a Vietnamu. Prohlédnout si ovšem můžeme například také telefon sloužící k přímemu spojení prezidenta Gustáva Husáka s Moskvou.

MapaMuzeum železné opony
videoMuzeum železné opony
...
video video

Muzeum železné opony

Zlatá ulička

Zlatá ulička Zlatá ulička je posledním zbytkem drobné zástavby v areálu Pražského hradu. Na panovnických sídlech jsou podobné prostory poměrně velkou vzácností a tak malebné zákoutí nad Jelením příkopem láká desetitisíce turistů z celého světa. Od prvního června letošního roku změnila ulička svou podobu, v několika domcích se zabydlela expozice připomínající některé z obyvatel. Zavítat tak můžeme například do komůrky švadlenky Stázi, do zlatnické dílny, ale také do domku věštkyně nebo filmového historika. Nechybí samozřejmě ani příbytek hradního střelce. Právě strážci střelecké chodby byli se svolením Rudolfa II. staviteli malých domečků v obloucích hradby.

MapaZlatá ulička
videoZlatá ulička
...
video video

Zlatá ulička

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 P ST