Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Strakonický hrad

Strakonický hrad K chloubám Strakonic patří také hrad vybudovaný už ve 13. století. O jeho stavbu se zasloužil rod Bavorů ze Strakonic, kteří se těšili přízni královského dvora. O několik století pak Jan z Rožmberka inicioval renesanční přestavbu šlechtického sídla. My si prohlédneme například věž Rumpál. Své jméno dostala podle rumpálu, kterým byli vězni spouštění do zdejší hladomorny. Dnes slouží hlavně jako rozhledna. Po zdolání bezmála stovky schodů mohou návštěvníci při dobrém počasí dohlédnout až na šumavské vrcholky. Nezapomeneme ani na černou kuchyni, která byla objevena při nedávné rekonstrukci hradu.

MapaStrakonický hrad
videoStrakonický hrad
...
video video

Strakonický hrad

Výstava kočárků

Výstava kočárků Dětské kočárky se staly sběratelskou vášní manželů Hendlových z Nového Města nad Metují. Svou sbírku budují už deset let a mají v ní celou řadu vzácných kousků. Návštěvníkům je představují na výstavě, která probíhá v novoměstském zámku. Najdeme na ní koženkové či proutěné kočárky, ve kterých se vozily naše babičky, ale například také předchůdce dnešních oblíbených „golfáčů“. Skládací kočárek, který umožnil rodince vyrazit třeba na cestu vlakem. A zjistíme mimo jiné i to, že kočárky se třemi koly nejsou novinkou posledních let, ale že se vyráběly už v 19. století v Anglii.

MapaVýstava kočárků
videoVýstava kočárků
...
video video

Výstava kočárků

Zámecké sklepy Strážnice

Zámecké sklepy Strážnice Zámecké vinné sklepy ve Strážnici patří k moravským unikátům. Jsou totiž rozloženy do tří pater. Vybudovány byly na konci 14. století, kdy městu vládli páni z Kravař. V roce 1500 je spolu s panstvím koupili Žerotínové. Největší rozmach zdejší vinařství a vinohradnictví zažilo za opanování šlechtického rodu Magnisů, tedy po bitvě na Bílé hoře. V kraji rostly nové vinohrady i nové sklepy. Víno se odtud vyváželo třeba do Polska. Po druhé světové válce se sklepů ujalo místní vinařské družstvo a o jejich rozkvět se starají i současní majitelé, kteří nás provedou a trochu i poučí.

MapaZámecké sklepy Strážnice
videoZámecké sklepy Strážnice
...
video video

Zámecké sklepy Strážnice

Třeboňskem na kole

Třeboňskem na kole Milovníkům cykloturistiky určitě nemusíme připomínat, že jedním z nejvhodnějších míst pro jejich toulky je Třeboňsko. Po hrázích rybníků i lesy vede celá řada značených cyklostezek. Nedávno je doplnila stezka umožňující výlety přírodou i lidem upoutaným na vozík. Je druhá svého druhu u nás, měří celkem 13 kilometrů a začíná v Lutové. Celá trasa je spojena s naší legendární operní pěvkyní Emou Destinovou. Zavede totiž turisty do míst, kde pobývala a která si velmi oblíbila. My do našeho putování zahrneme samozřejmě i návštěvu Třeboně a zastavíme se také u největšího rybníku u nás, u Rožmberku.

MapaTřeboňskem na kole
videoTřeboňskem na kole
...
video video

Třeboňskem na kole

Pole Přemysla Oráče

Pole Přemysla Oráče Podle pověsti pocházel první český kníže z rodu Přemyslovců ze Stadic. My se tam vypravíme a projdeme si místa, která slavného Přemysla Oráče připomínají. A rozhodně to není jen Královské pole nebo pomník s pluhem. Ve Stadicích se můžeme zastavit v místech, kde měl stávat statek zakladatele rodu Přemyslovců, najdeme tu i Přemyslovu lísku. Kousek stranou v údolí řeky Bíliny pak prý u pramene napájel Přemysl Oráč své volky. A zbývá ještě Volská hora, kde měli zmizet volci před odchodem budoucího knížete na Vyšehrad. Pokud se chcete vypravit do časů počátku rodu, který vládl naší zemi několik století, Stadice a jejich okolí jsou ideálním místem.

MapaPole Přemysla Oráče
videoPole Přemysla Oráče
...
video video

Pole Přemysla Oráče

Uničovská šatlava

Uničovská šatlava Uničovská šatlava neboli vězení se nedávno proměnilo v muzeum vězeňství. Vězni v těchto prostorách pykali už od 17. století, současné podoby se šatlava dočkala na konci století devatenáctého. Po druhé světové válce tu přestali pobývat provinilci, ale několik vzpomínek na ně se přece jen dochovalo dodnes. V několika celách byly odkryty jejich „umělecké“ výtvory, mezi nimiž vyniká pohled na město. Zobrazuje kostel i bývalé gymnázium, dílko pochází z podzimu roku 1945. V expozici se ale můžeme vypravit i do mnohem starší historie. Připomínají ji například mučicí nástroje nebo katovský ceník.

MapaUničovská šatlava
videoUničovská šatlava
...
video video

Uničovská šatlava

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST