Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Nové Město na Moravě

Nové Město na MoravěNové Město na Moravě je známé hlavně milovníkům lyžařských sportů – běhu i biatlonu. Zajímavostí v něm ale celou řadu najdou i ti, kteří lyžování zrovna neholdují. My se zastavíme v Horáckém muzeu, kde sice na lyžování taky narazíme, ale dozvíme se tam mnohé o tom, jak se na Vysočině dřív žilo a prohlédnout si můžeme i školní třídu ze třicátých let dvacátého století. Před muzeem se potěšíme Vírským mlýnkem, který před nějakými sedmdesáti lety vyrobil pro své děti pan Navrátil v obci Vír. A nezapomeneme zmínit ani celou řadu proslulých novoměstských rodáků.

MapaNové Město na Moravě
videoNové Město na Moravě
...
video video

Nové Město na Moravě

Údolí Bílého Labe

Údolí Bílého LabeV Krkonoších vás tentokrát provedeme údolím Bílého Labe. Na turistické cestě, která byla zprovozněna už v roce 1891, nás čekají mnohé přírodní krásy. Vyrazíme od Špindlerovy boudy, kde kdysi vedla kupecká stezka a překračovaly se tu hranice s Polskem. Z vyhlídky se pak k našim sousedům podíváme, třeba na jezero Velký stav. Zavítáme také do míst, kterým se říká ostrov Arktidy uprostřed Evropy. Najdete tam rostliny, které byste pohromadě sotva kde jinde zahlédli. A dojdeme samozřejmě až k rašeliništím kolem Luční boudy, kde Bílé Labe pramení.

MapaÚdolí Bílého Labe
videoKrkonoše údolím Bílého Labe
...
video video

Krkonoše údolím Bílého Labe

Seismická stanice

Seismická staniceUž půl století funguje u Kašperských Hor seismická stanice. A patří k těm nejúspěšnějším na světě. Podle statistik změřila nejvíc zemětřesení ze všech podobných stanic pracujících po celé planetě. O otřesech půdy v Itálii se tu dozvědí zhruba za minutu, o těch nejvzdálenějších v Tichém oceánu pak za minut dvacet. Ideálních podmínek štoly Kristýna, kde mají odborníci umístěné měřicí přístroje, využívali před lety i vojáci. Ti ovšem sledovali jaderné exploze. Při prohlídce přístrojů se dozvíme o tom, jak se měnila technologie měření a zpracovávání dat z nich za uplynulé půl století.

MapaSeismická stanice
videoSeismická stanice u Kašperských Hor
...
video video

Seismická stanice u Kašperských Hor

Jachta Vltava

Jachta VltavaJachta Vltava se narodila v roce 1935. Takže letos slaví 75. narozeniny. Může se pochlubit tím, že byla první československou námořní jachtou a hned v prvním roce svého života se stala mistryní Jadranu. Natřela to ve velké regatě všem jugoslávským, na moře zvyklým konkurentkám. Ještě před vypuknutím války se z Jadranu přesunula do Prahy. Před několika lety se pak dočkala znovuzrození. Parta mladíků, která ji před jedenácti lety koupila, se rozhodla vrátit ji starou tvář. A sní o tom, že ji vrátí i na moře, kde před lety prožila své nejslavnější chvíle.

MapaJachta Vltava
videoJachta Vltava
...
video video

Jachta Vltava

Ostrov

OstrovOstrov na Karlovarsku je městem s dlouhou historií. Turisty láká především jeho stará část. Pozornost si ale zaslouží i ta nová, která vyrostla v polovině minulého století doslova na zelené louce. Byla vybudována především pro zaměstnance jáchymovských uranových dolů a stavitelé na ní rozhodně nešetřili. Její chloubou je Dům kultury, který má typické palácové trojdělení a působí opravdu monumentálně. Při prohlídce se dozvíme řadu zajímavostí o stylu socialistického realismu. Nahlédneme také do historické části města, kde v areálu barokního kláštera najdeme zajímavou křížovou cestu.

MapaOstrov
videoOstrov na Karlovarsku
...
video video

Ostrov na Karlovarsku

Muzeum Františka Křižíka

Muzeum Františka KřižíkaV Plánici nedaleko Klatov se narodil jeden z našich nejvýznamnějších vynálezců František Křižík. Jeho rodiče sice byli chudí, ale když se u Františka začalo projevovat mimořádné technické nadání, snažili se mu ze všech sil umožnit další studia. V rodném domě dnes funguje muzeum a při jeho prohlídce si oživíme znalosti ze školních lavic. Připomeneme si, že plánický rodák zdokonalil obloukovou lampu, stál u zrodu první elektrické tramvaje v Praze, angažoval se i na železnici a vyrobil také například elektromobil s akumulátorovým pohonem.

MapaMuzeum Františka Křižíka
videoFrantišek Křižík
...
video video

František Křižík

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST