Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě Nové Město na Moravě je známé hlavně milovníkům lyžařských sportů – běhu i biatlonu. Zajímavostí v něm ale celou řadu najdou i ti, kteří lyžování zrovna neholdují. My se zastavíme v Horáckém muzeu, kde sice na lyžování taky narazíme, ale dozvíme se tam mnohé o tom, jak se na Vysočině dřív žilo a prohlédnout si můžeme i školní třídu ze třicátých let dvacátého století. Před muzeem se potěšíme Vírským mlýnkem, který před nějakými sedmdesáti lety vyrobil pro své děti pan Navrátil v obci Vír. A nezapomeneme zmínit ani celou řadu proslulých novoměstských rodáků.

MapaNové Město na Moravě
videoNové Město na Moravě
...
video video

Nové Město na Moravě

Údolí Bílého Labe

Údolí Bílého Labe V Krkonoších vás tentokrát provedeme údolím Bílého Labe. Na turistické cestě, která byla zprovozněna už v roce 1891, nás čekají mnohé přírodní krásy. Vyrazíme od Špindlerovy boudy, kde kdysi vedla kupecká stezka a překračovaly se tu hranice s Polskem. Z vyhlídky se pak k našim sousedům podíváme, třeba na jezero Velký stav. Zavítáme také do míst, kterým se říká ostrov Arktidy uprostřed Evropy. Najdete tam rostliny, které byste pohromadě sotva kde jinde zahlédli. A dojdeme samozřejmě až k rašeliništím kolem Luční boudy, kde Bílé Labe pramení.

MapaÚdolí Bílého Labe
videoKrkonoše údolím Bílého Labe
...
video video

Krkonoše údolím Bílého Labe

Seismická stanice

Seismická stanice Už půl století funguje u Kašperských Hor seismická stanice. A patří k těm nejúspěšnějším na světě. Podle statistik změřila nejvíc zemětřesení ze všech podobných stanic pracujících po celé planetě. O otřesech půdy v Itálii se tu dozvědí zhruba za minutu, o těch nejvzdálenějších v Tichém oceánu pak za minut dvacet. Ideálních podmínek štoly Kristýna, kde mají odborníci umístěné měřicí přístroje, využívali před lety i vojáci. Ti ovšem sledovali jaderné exploze. Při prohlídce přístrojů se dozvíme o tom, jak se měnila technologie měření a zpracovávání dat z nich za uplynulé půl století.

MapaSeismická stanice
videoSeismická stanice u Kašperských Hor
...
video video

Seismická stanice u Kašperských Hor

Jachta Vltava

Jachta Vltava Jachta Vltava se narodila v roce 1935. Takže letos slaví 75. narozeniny. Může se pochlubit tím, že byla první československou námořní jachtou a hned v prvním roce svého života se stala mistryní Jadranu. Natřela to ve velké regatě všem jugoslávským, na moře zvyklým konkurentkám. Ještě před vypuknutím války se z Jadranu přesunula do Prahy. Před několika lety se pak dočkala znovuzrození. Parta mladíků, která ji před jedenácti lety koupila, se rozhodla vrátit ji starou tvář. A sní o tom, že ji vrátí i na moře, kde před lety prožila své nejslavnější chvíle.

MapaJachta Vltava
videoJachta Vltava
...
video video

Jachta Vltava

Ostrov

Ostrov Ostrov na Karlovarsku je městem s dlouhou historií. Turisty láká především jeho stará část. Pozornost si ale zaslouží i ta nová, která vyrostla v polovině minulého století doslova na zelené louce. Byla vybudována především pro zaměstnance jáchymovských uranových dolů a stavitelé na ní rozhodně nešetřili. Její chloubou je Dům kultury, který má typické palácové trojdělení a působí opravdu monumentálně. Při prohlídce se dozvíme řadu zajímavostí o stylu socialistického realismu. Nahlédneme také do historické části města, kde v areálu barokního kláštera najdeme zajímavou křížovou cestu.

MapaOstrov
videoOstrov na Karlovarsku
...
video video

Ostrov na Karlovarsku

Muzeum Františka Křižíka

Muzeum Františka Křižíka V Plánici nedaleko Klatov se narodil jeden z našich nejvýznamnějších vynálezců František Křižík. Jeho rodiče sice byli chudí, ale když se u Františka začalo projevovat mimořádné technické nadání, snažili se mu ze všech sil umožnit další studia. V rodném domě dnes funguje muzeum a při jeho prohlídce si oživíme znalosti ze školních lavic. Připomeneme si, že plánický rodák zdokonalil obloukovou lampu, stál u zrodu první elektrické tramvaje v Praze, angažoval se i na železnici a vyrobil také například elektromobil s akumulátorovým pohonem.

MapaMuzeum Františka Křižíka
videoFrantišek Křižík
...
video video

František Křižík

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST