Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Naučná stezka T. G. Masaryka

Naučná stezka T. G. Masaryka Tomáš Garrique Masaryk začal svou politickou kariéru pro mnohé trochu překvapivě na Valašsku. Za tento kraj totiž už v roce 1907 kandidoval do říšského sněmu. A už předtím tu se svou rodinou často pobýval. Řadu míst, kde trávíval TGM svůj čas, připomíná naučná stezka, která nás provede Valašským Meziříčím a jeho nejbližším okolím. Je okružní, našlapete na ní zhruba třináct kilometrů a zastavíte se u dvanácti informačních tabulí. Dominantou celé stezky je místo, kde pozdější prezident rád sedával. Pomníček, který u něj najdete, byl instalován už v roce 1946.

MapaNaučná stezka T. G. Masaryka
videoValašskem po stopách TGM
...
video video

Valašskem po stopách TGM

Horšovský Týn

Horšovský Týn Nad Horšovským Týnem stávala ve středověku šibenice. Odsouzenci si tak na poslední chvíli mohli dopřát krásný výhled do dalekého okolí. Ale moc poprav se na tomhle vršku nekonalo. Pak na vrcholku vyrostla kaplička a k ní se vydávali poutníci z blízka i dálky. I tu už ale zub času ohlodal a nakonec zničil. Dnes zdobí bývalý Šibeniční vrch celodřevěná dvacet metrů vysoká rozhledna. Po pohledu do kraje znovu nasedneme na kola a přesuneme se do Horšovské obory. Tam nás čeká obnovený letohrádek Annaburg. Jen pro zajímavost, jeho zřejmě nejslavnějším hostem byl anglický král Edward VII., který se tu zúčastnil honu.

MapaHoršovský Týn
videoNad Horšovským Týnem
...
video video

Nad Horšovským Týnem

Výstava praček

Výstava praček Bez pračky si většina moderních hospodyněk nedovede život představit. Přitom ty současné, automatické, jsou vynálezem velmi mladým. Světlo světa spatřily až v minulém století. A nejspíš nikoho nepřekvapí, že je vymysleli muži, i když jich se praní v potoce ani později s valchou moc netýkalo. Ve svitavském muzeu si prohlédneme 150 exponátů, které mapují různé fáze vývoje pračky. Některé jsou opravdu historickým kousky, ale ve své době byly nejspíš technickým zázrakem. A při procházce výstavou si samozřejmě povíme také něco o tom, kdy a jak se praní začalo spoléhat na něco jiného než silné ruce paní domácí či její pomocnice.

MapaVýstava praček
videoMuzeum praní ve Svitavách
...
video video

Muzeum praní ve Svitavách

Zámek Radim

Zámek Radim Zámek Radim letos slaví čtyřsté narozeniny. Při této příležitosti otevřeli majitelé novou prohlídkovou trasu. K jejím největším atrakcím patří černá kuchyně. Dozvíme, se jak a co se v ní kdysi připravovalo a třeba i to, jak se tu udilo maso. Zajímavá je i kuchyně bílá, ve které se pro změnu připravovalo třeba sladké pečivo. A když už jsme u tak pravidelné činnosti, jako je příprava jídla, nesmíme zapomenout ani na takzvanou denní hygienu. Na zámku jsou vystavena i různá lavaba a také toalety. Projdeme si i panské pokoje, v nichž od naší poslední návštěvy přibyly mnohé exponáty. A samozřejmě si alespoň některé z nich také představíme.

MapaZámek Radim
videoZámek Radim
...
video video

Zámek Radim

Kvilda

Kvilda K turisty nejvyhledávanějším místům Šumavy patří to, kde pramení Vltava. Zavítáme tam i my. Porozhlédneme se po krajině, která inspirovala spisovatele Karla Klostermanna a také hudebního skladatele Bedřicha Smetanu. Samotný pramen se nachází v místech, kde v roce 1923 postavil Klub českých turistů dřevěný srub. Před několika týdny byl zpřístupněn pramen nový – pod Černou horou. Najdete ho v nadmořské výšce bezmála 1200 metrů. A při naší společné procházce prozradíme i nějaké to tajemství, které se k těmhle místům váže. Zastavíme se také ve známé vesničce Kvildě, která je poprvé v historických pramenech zmiňovaná už v 16. století.

MapaKvilda
videoPramen Vltavy na Šumavě
...
video video

Pramen Vltavy na Šumavě

Chrustenická šachta

Chrustenická šachta Kdysi tu býval největší a nejvýznamnější důl mezi Prahou a Plzní. Železná ruda se tu začala těžit v druhé polovině 19. století. Dosahoval až do hloubky 436 metrů, tedy 120 metrů pod úroveň hladiny moře. Dnes je přístupná jen jeho malá část a je v ní zřízeno muzeum. Kam vás zavedeme? Přece do Chrustenické štoly. Muzeum tu vlastně vzniklo z nouze. Parta nadšenců totiž neměla kam ukládat předměty, které získala různě, třeba na burzách. Tak je proměnila v exponáty, které dokumentují, jak vypadal život v dole a co všechno pomáhalo havířům při jejich práci.

MapaChrustenická šachta
videoChrustenická šachta
...
video video

Chrustenická šachta

Stopáž27 minut
Rok výroby 2010
 P ST