Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Potštát

Potštát V Oderských vrších, přesněji v jednom z tamních údolí najdeme městečko Potštát. I když nepatří k nejznámějším místům naší republiky, sami zjistíte, že se může pochlubit mnoha zajímavostmi a cennými památkami. K těm poněkud neobvyklým patří například hodinová věž. Najdete ji přímo uprostřed náměstí a je jedinou vzpomínkou na místní starý pivovar. Nedaleko od věže vyrostl v roce 1715 morový sloup a náměstí zdobí také několik barokních soch. Milovníkům přírodních krás nabídneme také výlet do okolí, do údolí řeky Veličky. Najdeme tam například středověký hrad.

MapaPotštát
videoPotštát
...
video video

Potštát

Varhanář

Varhanář Varhany patří ke královským hudebním nástrojům. A je jen málo těch, kteří se v nich vyznají natolik, aby mohli pomoci různých poruchám nebo následkům vlivu času. Jedním z těch, co se opravám věnují, je pan Dalibor Michek z Vysočiny. Nahlédneme do jeho dílny a necháme se poučit o tom, jak takové restaurování varhan vypadá. Pokud byste snad některý z nástrojů, kterým pan Michek pomohl znovu se majestátně rozeznít, chtěli vidět a slyšet na vlastní oči a uši, dáme vám pár tipů.

MapaVarhanář
videoVarhanář
...
video video

Varhanář

Pečky

Pečky Pečky na Kolínsku bývaly zemědělskou osadou. Mezi průmyslová města jim pomohla na konci devatenáctého století železnice. Nás ale do obce přilákal jeden z trochu utajených architektonických skvostů. V roce 1915 tam totiž vyrostl velký unikát – kubistický kostel. Autorem jeho podoby byl architekt Oldřich Liska. Nebudeme samozřejmě okukovat jen zvenčí. Interiér a vybavení pochází z doby stavby. A právě kubistický interiér je na celé stavbě nejcennější – je jediný svého druhu na celém světě.

MapaPečky
videoPečky
...
video video

Pečky

Vrbno pod Pradědem

Vrbno pod Pradědem Nedávno jsme se na běžkách vydali na Praděd a tentokrát se projedeme v jeho okolí. Začneme ve Vrbně pod Pradědem. Ve 13. století tu stávala hornická osada, rýžovalo se tu zlato a těžily kovy. Dlouho se ale nezdržíme. Čeká nás ještě zastávka na Andělském vrchu, který proslul jako poutní místo. Už koncem 17. století ho zdobila kaple, kterou později nahradil kostelík sv. Anny. Minout nesmíme ani Andělskou Horu v blízkosti vrchu. Andělská se prý jmenuje proto, že kdysi se tu jednomu muži zjevil anděl a ukázal mu, kde má kopat. A muž nalezl spoustu zlata.

MapaVrbno pod Pradědem
videoVrbno pod Pradědem
...
video video

Vrbno pod Pradědem

Výstava sání

Výstava sání Do historie sáněk a jejich využití nás zavede výstava v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí. Dozvíme se například, že na tzv. rohačkách se v Krakonošově království sváželo dřevo a sníh. A na konci 19. století někdo podnikavý přišel na to, že by se na nich dali vozit i zvědaví turisté. Jen o něco málo později začali lidé na sáňkách také závodit. Všimla si jich dokonce i paní Móda a pronikly také do měst. Na tamních promenádách v nich maminky vozily děti. Při procházce výstavou uvidíte, že i v případě saní se výrobci předháněli a vymýšleli různé modely.

MapaVýstava sání
videoVýstava saní
...
video video

Výstava saní

Hartmanice

Hartmanice Sněhová nadílka láká na výlety na běžkách i na Šumavě. My jsme za cíl vybrali Hartmanicko. Ve městě samotném si užijí především sjezdaři, v okolí se ale dá absolvovat celá řada výletů na lyžích běžeckých. A nevšímali jsme si samozřejmě jen čerstvě projeté bílé stopy. Prohlédli jsme si Zhůří. Historie pamatuje časy, kdy v něm žilo na šest stovek obyvatel, ale i takové, kdy tu byl zřízen vojenský újezd. K nejsmutnějším příběhům z minulosti patří německou lstí vyvolaný střed německých a amerických vojáků na konci druhé světové války. Pozitivněji nás rozhodně naladí okolní příroda. I vám se snad bude líbit například u nejstaršího z osmi mlýnů, které stávaly na potoku Pstružný.

MapaHartmanice
videoHartmanice
...
video video

Hartmanice

Stopáž25 minut
Rok výroby 2010
 P ST
ŽánrMagazín