Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Jizerský betlém

Jizerský betlém K vánočním svátkům neodmyslitelně patří betlémy. Ve Vysokém nad Jizerou se na počátku minulého století stavívaly snad v každé chalupě. Ale pohyblivý neboli chodící hned tak někdo neměl. Všichni zájemci se chodívali koukat do Sklenařic na ten, který vytvořil Jan Metelka. Právě jeho prohlídka inspirovala Františka Vodseďálka a on se rozhodl postavit si pohyblivý betlém svůj. Tehdy patnáctiletý kluk se pustil do práce a tvorbě betlému se věnoval skoro dvacet let. František už dávno nežije, ale jeho zpracování vánočního příběhu obdivují návštěvníci Vysokého nad Jizerou dodnes. My si ho prohlédneme rovnou s kamerou.

MapaJizerský betlém
videoJizerský betlém
...
video video

Jizerský betlém

Poniklá

Poniklá Vánoční atmosféra na nás dýchne při návštěvě v krkonošské obci Poniklá. Už je to hodně dávno, kdy tu skláři začali vyrábět bižuterii z foukaných perlí. Poté, co k nám dorazil z Německa zvyk zdobit vánoční stromek, pustili se i do výroby vánočních ozdob. Postup se za ta léta nijak nezměnil. Nejdřív se vyfoukne skleněná perla, kterou pak čeká stříbření nebo barvení. Na některých perličkách najdete barev víc, ta už musí projít rukama malířky, která hezky ve vrstvách nanáší barvy. A pak už začnou vznikat různé tvary. Perličky se navlékají na drátky a formují podle předloh. Tohle všechno a ještě spoustu dalšího společně uvidíme.

MapaPoniklá
videoPoniklá
...
video video

Poniklá

Plavba po Dyji

Plavba po Dyji Lednicko-valtický areál jsme už navštívili několikrát. Tentokrát poprvé si některé jeho zajímavosti prohlédneme z lodní paluby. Na Dyji se totiž můžete mezi Břeclaví a romantickou zříceninou Janohrad u lednického zámku projet i v zimním období. Šance, že by řeka zamrzla, jsou poměrně malé, takže se všichni zájemci mohou těšit na adventní i na vánoční plavby. Romantiku umocní zřícenina Janohrad postavená pány z Lichtenštejna, majiteli lednického panství, na přelomu 18. a 19. století. A po projížďce si můžete dopřát procházku zámeckým parkem v Lednici. I na podzim a v zimě je tam co obdivovat.

MapaPlavba po Dyji
videoPlavba po Dyji
...
video video

Plavba po Dyji

Pořešín

Pořešín Francouzské zámky na řece Loiře znají statisíce milovníků spojení romantické krajiny s architekturou starých časů. Zato hrady na jihočeské Malši takřka upadly v zapomnění. A nechybělo moc a zmizely z povrchu zemského úplně. Naštěstí se našlo pár nadšenců, kteří se pustili do jejich záchrany. My se vydáme na jeden z nich – Pořešín. Nečeká nás samozřejmě žádné luxusní panské sídlo, z hradu založeného ve 13. století, zůstala už jen zřícenina. Průzkumy ale napovídají o tom, že svého času býval opravdu reprezentativní rezidenci. Tou už se asi sotva kdy stane, ale díky obětavým zachráncům se zřícenina nachází v dobré formě. Můžete se na ní vypravit i za divadlem, koncertem anebo jen proto, abyste si užili krásné okolní přírody i výhledu do krajiny.

MapaPořešín
videoPořešín
...
video video

Pořešín

Žirafy

Žirafy Chov žiraf v pražské zoologické zahradě patří k nejúspěšnějším v Evropě. Od poloviny 20. století, kdy přivezl první petici dlouhokrkých krasavců přímo z Afriky ing. Josef Vágner, se v našem hlavním městě opravdu zabydlely. My se pokusíme zjistit co nejvíc o jejich životě. Povíme si o tom, co jedí, kdy se zamilovávají, jak kurýrují různé nemoci anebo jak je to vlastně s jejich mláďaty. Samozřejmě přidáme i pár zajímavých čísel. Řeč bude i o jednom žirafím rekordmanovi. Jmenoval se Šimon, dožil se úctyhodných třiadvaceti let a díky tomu se pyšnil titulem nejstarší žirafa v Evropě.

MapaŽirafy
videoŽirafy
...
video video

Žirafy

Vizovice

Vizovice Vizovice jsou rájem všech milovníků destilátu ze švestek. A slivovice se značkou Rudolf Jelínek patří k těm nejznámějším. My navštívíme tzv. Distillary Land. Projdeme se továrnou, která svou současnou podobou záměrně připomíná třicátá léta minulého století. Tedy časy, kdy byl majitelem právě Rudolf Jelínek. Muž, který destiláty vyvážel i za oceán a který svým výrobkům propůjčil dokonce vlastní jméno. Nahlédneme do muzea a při prohlídce se zastavíme taky do provozu. Čeká nás tam například zařízení, kterému místní říkají mercedes mezi destilačními kolonami. A nezůstaneme vám samozřejmě dlužni ani informaci o tom, kdy se s výrobou pálenek a slivovice ve Vizovicích začalo.

MapaVizovice
videoVizovice
...
video video

Vizovice

Stopáž27 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín