Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Jabkenice

Jabkenice S Bedřichem Smetanou máme snad všichni v paměti spojenou především Litomyšl, kde se narodil. Důležitou roli v jeho životě ale sehrály také Jabkenice. V tamní myslivně prožil se svou rodinou posledních devět let svého života. I tam samozřejmě sedával u klavíru a skládal. Zrodily se tu například opery Hubička a Tajemství. Hájenka se proměnila v památník, jehož expozice připomíná zejména zde prožité období Smetanova života. A můžete se také projít krásnou přírodou, která lákala k častým procházkám i jednoho z našich nejslavnějších hudebních skladatelů.

MapaJabkenice
videoJabkenice
...
video video

Jabkenice

Sběratel tužek

Sběratel tužek V království tužek, kterým se možná trochu neprávem říká obyčejné, se proměnil zámek v Klášterci nad Ohří. Část své sbírky, která byla vyhodnocena jako největší na světě, tu vystavuje pan Vladimír Jindra z Kadaně. Mezi tisícovkami tužek, které za sedm let shromáždil, najdeme i celou řadu unikátů. Nejen z tuzemska, ale celkem z devětatřiceti zemí, odkud je panu Jindrovi přivezli kamarádi a známí. Při prohlídce výstavy si budeme povídat o sběratelském koníčku pana Jindry, ale také o historii a výrobě tužek, bez kterých si už od prvních pokusů o psaní, neumíme život vůbec představit.

MapaSběratel tužek
videoSběratel tužek
...
video video

Sběratel tužek

Elektrárna Hučák

Elektrárna Hučák Vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové zanedlouho oslaví kulaté sté narozeniny. Přesto stále vyrábí elektrickou energii. A navíc také nabízí nahlédnutí do elektrárenské kuchyně. S odborným výkladem průvodců se při její prohlídce můžete dozvědět mnohé z historie téhle památky a také se seznámit s průběhem vlastní výroby elektřiny. Důvodem výstavby elektrárny byla snaha zabránit zaplavování níže položených částí města na Labi. První, parní, část provozu byla uvedena do chodu v roce 1910, druhá, vodní, o dva roky později. Už po deseti letech fungování se dočkala poměrně rozsáhlé rekonstrukce, která znamenala samozřejmě i modernizaci. Celé zařízení funguje spolehlivě dodnes.

MapaElektrárna Hučák
videoElektrárna Hučák
...
video video

Elektrárna Hučák

Slavenské hřiby

Slavenské hřiby Broumovské stěny lákají milovníky přírody v každém ročním období. Můžete je v létě prozkoumávat na kole nebo pochopitelně pěšky. A v zimě zase na běžkách. My jsme si pro výlet tentokrát vybrali skalní pískovcové útvary, které dostaly název Slavenské hřiby. Slavenské se jmenují podle obce Slavný, poblíž, které se nacházejí. A hřiby podle tvaru. Kromě vlastních hřibů v různých fázích, od zrodu až po zánik, si dopřejeme i vyhlídku na celé Broumovsko a dokonce i za hranice polských sousedů ze Slavenské vyhlídky. Nemusíte se bát, cesta k ní není mimořádně náročná.

MapaSlavenské hřiby
videoSlavenské hřiby
...
video video

Slavenské hřiby

Advent Ratibořice

Advent Ratibořice Na dveře klepou Vánoce, začíná adventní období. Příležitostí užít si předvánoční období v klidu a pohodě stranou shonu se nabízí celá řada. My se vypravíme do Ratibořic. Ve dnech 3. až 6. prosince se tam můžeme přenést do 19. století a nahlédnout do vánočních příprav našich prababiček. Podíváme se, jak to asi mohlo vypadat na zámku, kde čekali kněžnu. Ale zastavíme se i v mlýně a také chalupách a podíváme se, jak vypadal předvánoční čas v rodinách, kde nebylo peněz na zvyk. Uvidíme, z čeho se vyráběly ozdoby a nebo dárečky. A dozvíme se také, jak vypadalo takové vánoční menu. Nesměl v něm například chybět černý kuba nebo hubník.

MapaAdvent Ratibořice
videoAdvent Ratibořice
...
video video

Advent Ratibořice

Velešínský betlém

Velešínský betlém K vánočnímu času patří také betlém. Někdo si doma staví malý papírový, Pavel Rouha z Velešína se rozhodl vyrobit si trochu větší, ze dřeva a dalších přírodních materiálů. Není vyučeným řezbářem, tvořil po nocích a ve volných chvílích. A inspiroval se nejen klasickou podobou jesliček, ale také ve svém okolí. Mezi postavičkami, které vyrábí z lipového dřeva, se pozná celá řada jeho sousedů. A nechybí ani on sám. Jeho betlém, který se hýbe a také svítí, je až do Tří králů vystaven ve sklepních prostorách bývalé velešínské fary.

MapaVelešínský betlém
videoVelešínský betlém
...
video video

Velešínský betlém

Stopáž27 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín