Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Naučná stezka Bělá

Naučná stezka Bělá Výchozím bodem našeho prvního nedělního putování bude náměstí v Solnici. Odsud se pak vypravíme po naučné stezce „Bělá“. Napočítáte na ní třináct zastavení a její výhodou je to, že je určená nejen pěším, ale i cyklistům, v zimě pak i běžkařům.

Na každém ze třinácti stanovišť jsou připraveny vzdělávací informační panely – dozvíte se z nich vše o geologickém podloží i o historii lesního hospodářství nebo o historii a současnosti lesního hospodářství. Cestu si ozkoušel i slovutný císař Josef II – pojal ji jako inspekční a my vám ukážeme, kde se koupal nebo místo, kde voda teče do kopce.

A k samotnému městu Solnice. Dodnes místní spekulují, jakže vznikl jeho název a jsou i pyšní na starobylou tvrz postavenou v roce 1558. Po přestavbě se z ní stala hospoda, kterou proslavil film Hostinec U kamenného stolu. Ze Solnice se vypravíme ale i přes kopec Holovka – proč? To se dozvíte i uvidíte.

MapaNaučná stezka Bělá
videoNaučná stezka Bělá
...
video video

Naučná stezka Bělá

Zámek Zbiroh

Zámek Zbiroh Zámek Zbiroh stojí v hustých křivoklátských hvozdech v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta kroky smrtelníkovy nemohly. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí.

Tak dokonale tutlaný zámek, jakým byl v druhé polovině 20. stol. Zbiroh, byste asi těžko hledali. A přece býval kdysi sídlem vyhlášeným a zvyklým na ty nejurozenější obyvatele. Ne nadarmo se o něm dnes hovoří jako o zámku tří císařů. Vždyť jeho majiteli se na čas stali třeba Karel IV., Zikmund Lucemburský nebo Rudolf II.

Původní hrad byl postaven na nejtvrdší jaspisové nebo, chcete-li, buližníkové skále. Hradní studna, vyhloubená do této horniny, je se svými 163 m nejhlubší v Evropě, takže si nejspíš sami představíte tu práci s jejím vyhloubením. A skalní suk posloužil jako jakýsi podstavec pro mohutnou věž tyčící se nad celým objektem jako nehybný strážce klidu.

Tahle věž se dokonce pyšní tím, že je vůbec první samostatnou hradní hláskou v Čechách. Se svými zdmi silnými až 4 m, výškou 20 m a šířkou 10 m je skutečně víc než impozantní dominantou celé stavby. Celá tato stavba navíc nebyla postavena z vůle krále, ale pouhého šlechtice, a to v době, kdy to rozhodně ještě nebylo zvykem. Zbiroh se tak stal vůbec prvním manským hradem v Čechách.

Dvě hrdě se tyčící plastiky lvů před vstupní branou zámku jako by dnes symbolizovaly velikost sídla dávných panovníků. Majiteli zbirožského panství byly takové osobnosti jako Přemysl Otakar II., císař Karel IV. i císař Zikmund. O zásadní přestavby se zasloužili až Kolovratové, když zdokonalili opevnění a vybudovali dělovou baštu.

MapaZámek Zbiroh
videoZámek Zbiroh
...
video video

Zámek Zbiroh

Kutná Hora

Kutná Hora Kutná Hora – město, kterému se taky jinak říká stříbrné, město, kde se stříbro kutalo. V době vlády Václava II. byl kolem roku 1300 postaven královský palác Vlašský dvůr. My se o něm zmiňujeme proto, že v něm v tyto dny narazíte na nově otevřené muzeum.

Jedná se o ojedinělou výstavu s tématem, z něhož by mohlo i zamrazit. Prezentuje totiž tohle středověké město z pohledu ne příliš libého, ba přímo drastického. Dějiny Kutné Hory, o nichž se příliš nemluvilo. Zavítáme totiž do Muzea útrpného práva aneb Odhalení tajemné tváře Kutné Hory.

Výstava začíná fotografickou expozicí s ohlédnutím do minulosti a přibližuje Kutnou Horu i z jiných pohledů a ukazuje tak i skrytá zákoutí starého města. Další část expozice pak už představuje odvrácenou tvář města a přibližuje se k pravému jádru zločinu a tím i k „Manuálu práva útrpného“ v Kutné Hoře.

Poukazuje na známé i méně známé zločince, kteří působili právě zde a poutavými příběhy odhaluje jejich zločiny, následné jejich odhalení až po samotné potrestání včetně útrpných výslechů. Výstava přibližuje příběhy doplněné zajímavými kresbami a nástroji k mučení a trestům. Se zločiny byla spojena i doba husitská, kde se Kutná Hora stávala v očích kacířů skoro opravdovým symbolem zla.

MapaKutná Hora
videoKutná Hora
...
video video

Kutná Hora

Sněhové království

Sněhové království Zimní bude naše další reportáž. Naše nedělní toulání nás zavede tentokrát do Beskyd. Na Pustevny s proslulou sochou gigantického Radegasta. Už jedenáctým rokem totiž právě tady patří k vyhledávanému cíli expozice obřích sněhových soch.

Sněhové sochy ledoví umělci dělají ze sněhových válců, které jsou tři metry vysoké, baví je to, i když jsou značně závislí na počasí. Partě lidí z Česka, Polska, Slovenska i Bulharska jde práce od ruky. Umějí zobrazit zimní podobu léta, traktor i trabanta v garáži.

Používají k tomu led speciálně vyrobený a připravený pro tyhle sochařské účely. Je víc čirý a líp drží pohromadě. Sochaři – umělci se ale taky pořádně zapotí. Každý blok ledu totiž váží přes 60 kg. A než pětice ledových výjevů spatřila světlo světa, musely týmy výtvarníků opracovat bezmála 4 tuny zmrzlé vody.

MapaSněhové království
videoSněhové království
...
video video

Sněhové království

Vítkovické železárny

Vítkovické železárny Je možná málo měst na světě, která mají přímo ve svém centru ohromný průmyslový areál připomínající kulisy verneovek. Ostrava je místem, kde komplex bývalých železáren ve Vítkovicích v samém srdci Ostravy stojí už od roku 1828, kdy je založil arcibiskup olomoucký.

Původně zemědělský region se začal měnit na průmyslovou oblast. Kvalitní železo z Vítkovic pak putovalo do celého Rakouska Uherska a neobešla se bez něj ani strategická železnice z Vídně do Krakova. Ve Vítkovicích se železo nepřetržitě vyrábělo 180 let.

Původní vybavení z poloviny 19. století se až na výjimky nedochovalo. Většina zařízení pochází až z počátku 20. století. Historicky velmi ceněný je důl Hlubina – pro provoz Vítkovic byl jako zdroj uhlí nepostradatelný.

Můžete se vypravit na naučnou prohlídkovou trasu, počítejte ale s 90 minutami a překonáváním různých překážek nebo nástrah v podobě strmých kovových schodů.

Vítkovice snad ale čeká záchrana a možná i velká budoucnost. Za mnoho miliard by celý objekt měl ožít a vzniknout by tady mohl i univerzitní kampus nebo výzkumné a společenské centrum.

MapaVítkovické železárny
videoVítkovické železárny
...
video video

Vítkovické železárny

Svatý Václav

Svatý Václav Zemřel v nedožitých třiceti letech a je to už několik staletí. Přesto jde o Čecha, který je nejuctívanějším vůbec. Svatý Václav. A právě to, jak se v průběhu deseti století uctívala jeho památka, dokumentuje pražská výstava v Anežském klášteru.

Jsou na ní dokonce tři věci, které mladý panovník prokazatelně nosil – přilbice, meč a střevíc. Nás výstavou provede Vladimír Kelnar, diecézní konzervátor, spoluautor výstavy. Řekne nám, proč je náš Václav obdivován po celé Evropě a proč ho lidé začali uctívat krátce poté, co ho zavraždil jeho bratr Boleslav.

Podle legend byl totiž kníže Václav velmi dobrým člověkem, který dokázal cítit s obyčejnými lidmi. Pomáhal vdovám, hostil pocestné, staral se o sirotky. A ukážeme vám i Palladium země české – obrázek, který Václav dostal od své babičky Ludmily a povíme si o tom, co symbolizují věci, které se nám po Václavovi dochovaly.

MapaSvatý Václav
videoSvatý Václav
...
video video

Svatý Václav

Stopáž26 minut
Rok výroby 2009
 P ST
ŽánrMagazín