Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Buštěhrad Oty Pavla

Buštěhrad Oty Pavla Skládka – to je to první, co se vybaví těm, kteří znají Buštěhrad. Sami ale uvidíte, že jde o trochu lichou představu. Buštěhrad je městečko, které leží nedaleko Prahy směrem na Kladno a Slaný. Dětství tady prožil novinář a věhlasný spisovatel Ota Pavel, který pendloval mezi Buštěhradem a nedalekým Křivoklátskem.

Buštěhrad sám má ale docela pestrou historii. První dochovaná zmínka o Buštěhradu pochází ze 13. století. Sama osada byla rozdělena ve dví: ta, která „patřila“ k tamnímu hradu, a ta, která byla pod ním – podhradí. Tomu se říkalo Buštěves, zřejmě původně Buškova ves, říká kronikář Jaroslav Pergl.

A nebude sám, kdo nás Buštěhradem provede. Přizval si i archeoložku Danu Stolzovou: nejen o gotických a renesančních prvcích bude mluvit. Siluetu hradu dnešní Buštěhrad už nenabízí, ale něco z něj přece jen zbylo.

MapaBuštěhrad Oty Pavla
videoBuštěhrad Oty Pavla
...
video video

Buštěhrad Oty Pavla

Strahovský pivovar

Strahovský pivovar Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, a kde se dobře pije, tam se dobře žije… znáte určitě slova téhle lidovky. Pivo, tedy vlastně pivovar bude naším druhým zastavením. Z Buštěhradu se přesuneme do Prahy, a co je asi nejzajímavější, že místní pivovar navštívíme tam, kde by ho málokdo očekával, a taky o něm málokdo ví.

Je skryt totiž na pražském Strahově. Přitom chmelová pochoutka se tady vaří už devět století, svého věhlasu dosáhl zřejmě v době národního obrození, kdy se sem chodili osvěžit a odpočinout si čeští buditelé, třeba Jaroslav Vrchlický. Dnes do jednoho z nejmenších pivovarů čítajícího pouhopouhé dvě varny občas zavítá i prezident republiky.

Pojďte se tedy spolu s námi a se sládkem Martinem Matuškou a majitelem pivovaru Alešem Kocverou podívat, jak takové pivo vzniká, a prohlédnout si také malé sklepy, kde zlatavý hořký mok zraje i několik týdnů.

MapaStrahovský pivovar
videoStrahovský pivovar
...
video video

Strahovský pivovar

Zlatá přilba Pardubice

Zlatá přilba Pardubice Tak trochu do sportovní redakce by určitě mohlo tematicky zapadnout následující východočeské dostaveníčko. V Pardubicích se totiž právě tenhle víkend pojede 60. ročník Zlaté přilby. Využijeme toho a pozveme vás do pardubického Východočeského muzea na výstavu, která s tímhle závodem přímo souvisí.

Plochodrážní závod s velkým ohlasem a se spoustou jmen vítězů a poražených, dokonce i tragické nehody se tady staly.

Počátky plochodrážní závodní pardubické tradice spadají do roku 1929. U jejich zrodu stáli motorističtí nadšenci: František Hladěna, Adolf Trnka a Ladislav Polák. Vy máte možnost podívat se na celou historii závodu, fotografií a vůbec materiálů mají místní spousty.

A co uvidíte na výstavě? Bude toho hodně, nalákáme vás třeba na 25. Zlatou přilbu, kterou v roce 1973 získal Pardubák Milan Špinka.

MapaZlatá přilba Pardubice
videoZlatá přilba Pardubice
...
video video

Zlatá přilba Pardubice

Vendryně

Vendryně Vítejte u nás ve Vendryni, v obci s takovým poněkud zvláštním názvem.“ Tak takhle nás přivítal Rudolf Bilko, starosta obce Vendryně. A připojil hned vysvětlení, jakže asi vznikl název vesnice, kde starostuje.

Je odvozen od legendy o poutníkovi, vandrovníkovi, vandrovcovi, vandererovi, který po dlouhém putování se zastavil u dobré vody v našem údolíčku a založil vesnici.

A my dlužíme dodat, kdeže onu obec, o níž tu jde, najdete: V nejvýchodnější části naší země, na česko-polském pomezí při jižním okraji města Třince. Do údolí řeky Olše při severovýchodním okraji Moravskoslezských Beskyd totiž putovali lidé snad odpradávna.

Pan starosta nám ukáže kostel svaté Kateřiny, který tady stojí možná už od 13. století. Podoba současná pochází ze 16. století. Hlas kostelního zvonu se do okolí nese už páté století, a jde o nejstarší zvon v Těšínském Slezsku.

Jak ale sami uvidíte, místa, která jsme navštívili, mají i krásnou přírodu. I proto je tady okruh naučných stezek, řeka Olše tady odkryla podivné geologické útvary. A vy se dozvíte i to, čemu se říká rankery nebo co označujeme jako suťové lesy.

MapaVendryně
videoVendryně
...
video video

Vendryně

Tvrz Hummer

Tvrz Hummer Jestli máte nějaký vztah ke středověku nebo vás baví dějiny s touhle dobou spjaté, pak se vám určitě zalíbí na tvrzi Hummer. Nedaleko Prahy směrem na Hradec Králové totiž můžete navštívit právě tohle středověké opevnění se všemi tradicemi a obyčeji, které ke středověku patří.

Tvrz Hummer je stálý přírodní zábavní park ve středověkém stylu, první svého druhu v Česku, jehož návštěvníci tady můžou zažít na vlastní kůži atmosféru středověkého města, šermířská, hudební a taneční představení a poutavé a efektní večerní programy a hry s historickou tematikou.

Ve městě potkáte i mnoho lidových umělců, řemeslníků a trhovců, koně, jistě nepřehlédnete stylovou tavernu a půjčovnu dobových kostýmů – jsou určeny i pro vás. Hummerská tvrz nabízí i dětský koutek plný her, trampolíny a další atrakce pro děti.

Rytířská aréna je středověké akční divadlo, kde návštěvníci mohou zhlédnout dobové divadelní hry. Rytíře, koně, souboje, taneční vystoupení, pyrotechnické efekty a ohňostroje. Hlediště arény pojme až sedm set návštěvníků.

Souběžně s tvrzí pak vzniklo sdružení Universus – právě jeho nadšenci předvádějí šermířské půtky a boje. Majitel tvrze Martin Mikulenčák nám bude tím nejfundovanějším průvodcem po dobách středověkých.

MapaTvrz Hummer
videoTvrz Hummer
...
video video

Tvrz Hummer

Zámek Sokolov

Zámek Sokolov Sokolov je město, které si většina z nás spojuje – a přiznejme, že celkem logicky – hlavně s uhlím. Jenže v centru města stojí sokolovský zámek, a bude to právě on, kdo udělá tečku našemu nedělnímu cestování.

Tedy spolu s průvodcem Jiřim Beranem, historikem Krajského muzea Karlovarského kraje. Pozdně renesanční a raně barokní sokolovský zámek se nachází ve středu města. Byl vystavěn na místě původní vodní tvrze ze 13. stoleté a pozdně gotického hrádku Šliků. V roce 1622 po bitvě na Bílé Hoře získali zámek Nosticové, kteří ho přestavěli. Z této doby pochází i kašna na nádvoří.

Zámek měl původně dvě brány a na věžích báně, byl obklopen vodním příkopem. Zmínit bychom také mohli třeba park se sochami a obora s daňky a jeleny? V první polovině 18. stol. bylo upraveno okolí zámku na zahradu podle francouzského způsobu. V letech 1800-1805 nechal hrabě Bedřich Nostic opravit zámek v klasicistním stylu.

V současné době zámek tvoří čtyřkřídlá budova s uzavřeným nádvořím a čtyřmi nárožními věžemi. Zajímavostí je, že jeho severní věže jsou válcovité a jižní věže hranaté s okrouhlou spodní části.

Od roku 1960 se v zámku nachází muzeum se zaměřením na dějiny regionu, historii hornictví, geologii a ekologii. Nemusíte být ani technický typ nebo havíř, abyste pochopili, že expozice je hlavně oslavou šikovných rukou a odvážných srdcí. Skončíme stylově rozloučením – zdařbůh!

MapaZámek Sokolov
videoZámek Sokolov
...
video video

Zámek Sokolov

Stopáž27 minut
Rok výroby 2008
 P ST