Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Domousnice

Zámek Domousnice Barokní zámek Domousnice leží asi 15 kilometrů od Mladé Boleslavi, směrem na Dětenice. Delší dobu byl opomíjen, po jeho chodbách se prošlo mnoho majitelů i těch, kteří se zapsali do našich dějin. Třeba Emma Destinová. Při příjezdu do obce je vidět věž zámečku a okolní hospodářské budovy. Okolo zámku vede turistická cesta. A jeho současní majitelé, manželé Munzarovi, se snaží, seč jim síly stačí, aby napravili to, co způsobil čas – a nejen on.

Historie Domousnice sahá do roku 1290. V roce 1378 byl držitelem Beneš Bílý z Dětenic. Tvrz vznikla okolo roku 1400 a písemně je dokládána v roce 1405, kdy patřila Karlu Harasovi z Bosyně. Ten však nezanechává žádného mužského potomka, ale pouze dceru Elišku, a proto panství připadá příbuznému Bohuňkovi Harasovi. Těch, kterým patřil, bylo opravdu hodně. V době socialismu sloužil pak zámecký areál jako rekreační středisko Svazu invalidů. S Emmou Destinovou tu dokonce pobýval i slavný Enrico Caruso.

Dnešní podoba zámku je výsledkem stavebních úprav v letech 1917–1926. Zámek je dvoukřídlá budova, kde je jižní křídlo dvoupatrové a vedlejší severní křídlo jednopatrové. Zámek má mansardovou střechu. Interiéry mají bohatě zdobené stropy, vnitřní schodiště a původní krby.

Manželé Munzarovi mají své plány, jak se zámkem naložit, a i když byla hlavně paní Munzarová zprvu hodně na pochybách, zda se do takové akce pustit, dnes nelituje. Nevypadalo to tam ale ani trošku pěkně. Že se to změnilo, budete mít možnost poznat i vy – zámku se blýská na lepší časy.

Za zmínku ještě stojí to, že vedle zámku jsou rozsáhlé sklepy, které jsou ve tvaru písmene L a jsou dost těžko přístupné po strmých schodech. Podle místní tradice jde o pozůstatky pivovaru. Pěstuje se tu víno.

MapaZámek Domousnice
videoZámek Domousnice
...
video video

Zámek Domousnice

Ateliér Johana Kaufmanová

Ateliér Johana Kaufmanová Navštívíme paní Johanu Kaufmanovou. Vystudovala sice Přírodovědeckou fakultu a je původní profesí geoložkou, v roce 1998 ale přišla změna: „vystudovaný kámen“ vyměnila za „nevystudované sklo“ – absolvovala sklářský kurz a sama založila sklářský ateliér.

Ten sídlí v Knížkovicích u Berouna. Její ateliér se zaměřuje hlavně na autorské výrobky, které jsou zpracovávány ve sklářské peci metodou lehání sklad. Konečná krása vzniká pak tzv. podmalbou, hlavně v barvách zlaté, platinové – ty se musejí nanášet štětcem, perem nebo stříkací pistolí.

Paní Kaufmanová si ale umí poradit nejen se sklem, troufne si i šperky, náušnice nebo náhrdelníky.

MapaAteliér Johana Kaufmanová
videoAteliér Johana Kaufmanová
...
video video

Ateliér Johana Kaufmanová

Bělá nad Radbuzou

Bělá nad Radbuzou Tak trochu bohem zapomenutý kraj je možná Bělá nad Radbuzou a její okolí. Skoro devět tisíc hektarů – a na nich žijí všehovšudy necelé dvě tisícovky lidí. Ideální místo pro odpočinek, meditace, relaxace.

A to nemusíte být ani milovníky přírody – cyklostezky, kterých je tu taky dost, křižují bývalou hranici – turisté si sem ale zatím své pěšinky nevyšlapali. Zatím!

V samotné Bělé stojí za povšimnutí hlavně Malý Karlův most – světců je na něm sice jen šest, je mladší než jeho pražský kolega a zbudovat ho nenechal samozřejmě Karel IV., ale hraběnka Anna Terezie Metternichová.

Nám bude průvodkyní Alena Konopová, knihovnice v Újezdě Svatého Kříže. Povypráví nám o tom, jak podle pověsti stavěli poustevníci místní kostel. Narazili na starý kříž a považujíce ho za boží znamení, poslali ho papežovi do Říma. A kříž sehraje svou roli ještě jednou. A jako pikanterii, vábničku, přidáváme, že tohle zastavení bude mít „lehce lechtivý“ podtext. Své sehraje léčivý kamen a spoře oděné ženy.

MapaBělá nad Radbuzou
videoBělá nad Radbuzou
...
video video

Bělá nad Radbuzou

Zahradnictví Kruh

Zahradnictví Kruh Pan Pavel Beran už odmalička chodil se svými rodiči do subtropického zahradnictví Kruh v Jilemnici. Založili ho v roce 1975 a náš průvodce v něm skoro vyrostl. Po převratu, v roce 1993 si ho nejdřív pronajal, později odkoupil.

Dnes o rostlinky pečuje s dalšími sedmi zaměstnanci. Jako první se Kruh zapsal do našich dějin tím, že právě tady začali s pěstováním a množením subtropických rostlin, a to už před víc než 30 lety.

Krásné květiny zajímavých tvarů – však uvidíte sami. Některé z nich jsou sice „nebezpečné“, jako třeba liána Sunndavilla, která je jedovatá, ale všechny stojí za to, abyste je viděli i vy. Tak třeba taková Královská obří mučenka nebo skvosty v citrusovém skleníku.

MapaZahradnictví Kruh
videoZahradnictví Kruh
...
video video

Zahradnictví Kruh

Důl Kovárna

Důl Kovárna Podíváme se na Sněžku. Kupodivu ale nepůjdeme do kopce nebi vstříc, ale do podzemí, protože sestoupíme do hloubky 60 metrů – do prostor, kde se chystají nové trasy pro turisty. Naším cílem je Důl Kovárna.

Důl vznikl při těžbě železa, mědi a arzenu mezi 15. až 19. stoletím. Na nově připravované trase uvidíte unikátní geologické struktury, nádržky vytesané ve skále na čerpání podzemní vody, skalní pilíře a především sám sestup po žebřících s ochrannými koši bude určitě pro potenciální návštěvníky neobyčejným zážitkem. Podle speleologů se jedná o jediný důl u nás, a zřejmě i v Evropě, zpřístupněný tímto způsobem.

Soustavou těchto sálů sestoupáme až do hloubky 50 nebo 60 metrů, kde jsou štolové chodby z 50. let minulého století. Tehdy se tu prováděl geologický průzkum na wolfram. K vidění tam bude dobová důlní technika: koleje, důlní vozíky, různá vzduchotechnika, která tam zůstala, ale i repliky starých důlních zařízení.

V podzemí s námi bude Radko Tásler, speleolog, geolog, a řekneme si i o tom, jak havíři pracovali kdysi, kdy za pomocí rumpálu v kožených vacích nebo v dřevěných neckách vynášeli hlušinu ven.

MapaDůl Kovárna
videoDůl Kovárna
...
video video

Důl Kovárna

Bauerova vila

Bauerova vila V Libodřicích na Kolínsku vstoupíme do Bauerovy vily – klasické ukázky českého kubismu. Vystavět ji nechal Adolf Bauer jako své rodinné sídlo, od roku 1987 je tahle stavba zapsána na seznamu kulturních památek.

Pečuje o ni Nadace českého kubismu, která tu loni zřídila muzeum, zaměřuje se hlavně na nábytek a keramiku. Jde ale o muzeum kubismu, takže toho k vidění bude podstatně víc.

Projekt Bauerovy vily vypracoval už tehdy uznávaný architekt Josef Gočár. Jižní průčelí zdobí prvky hvězdicovitého a trojúhelníkového charakteru a podíváme se i na to, jak se zdařila rekonstrukce kubistického interiéru a jak teď vypadá bývalá jídelna.

Průvodkyní Bauerovou vilou bude Daniela Škarková z Nadace českého kubismu. Celá stavba působí krásně zvláštně: kubistické hodiny, unikátní židle z mořeného dubu, ojedinělá keramika či kávový servis. Jemné detaily skloubené s monumentálností stavby.

MapaBauerova vila
videoBauerova vila
...
video video

Bauerova vila

Stopáž27 minut
Rok výroby 2008
 P ST