Mozaika z regionů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Radim

Zámek Radim V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Od roku 1948 do roku 1990 vlastnil zámek stát, pak byl vrácen v restituci potomkům Jaroslava Bukovského. Obec Radim se nachází nedaleko Poděbrad a Kolína, na trati lokální železnice Pečky – Kouřim.

V okolí můžeme navštívit 13 km vzdálené lázeňské město Poděbrady, 17 km vzdálené královské město Kolín a zejména pak 8 km vzdálené město Kouřim, jedno z nejstarších původních slovanských měst u nás, s částečně zachovalými hradbami a zejména pak se skanzenem – Muzeem lidových staveb.

Od roku 1990, kdy byl zámek Radim předán potomkům původního majitele, chátral. Veškeré jeho zařízení bylo kompletně rozprodáno a rokem 2006 se zámek pozvolna blížil do kategorie zřícenin. V interiérech byla vysoká vlhkost a plíseň, všechny fresky zmizely. V zámeckých zdech začínaly být patrné trhliny, ty největší se objevily na věži.

První písemná zmínka pochází z roku 1320 a uvádí zemanské sídlo Bedřicha z Radimi. Na zámku se vystřídalo mnoho majitelů, nejdéle jej vlastnil knížecí rod Lichtenštejnů. V roce 2005 byl zámek prodán novému majiteli. A ten nám ukáže spolu se svou ženou, co všechno už na zámku stačili změnit, zkrášlit, opravit, zútulnit. Hostiteli nám byli manželé Vladimíra a Antonín Dotlačilovi.

MapaZámek Radim
videoZámek Radim
...
video video

Zámek Radim

Krokodýlí zoo

Krokodýlí zoo Krokodýlí zoo Protivín vznikla na základě soukromého chovu provozovatele této zoo Miroslava Procházky. Krokodýly se zabýval už v mládí ve Stanici mladých přírodovědců v Písku, kde získal základní znalosti o chovu krokodýlů.

Sám je chová privátně od roku 1996, nicméně celistvou kolekci krokodýlích druhů začal budovat v roce 2000. Od roku 2005 krokodýly úspěšně rozmnožuje.

V budově v centru města zavládlo tropické prostředí. I když na teráriu ještě probíhaly stavební práce, krokodýlům se tady už zjevně dobře dařilo. Desítky exemplářů celkem osmnácti druhů krokodýlů přivítaly první návštěvníky již během dubna. K nejzajímavějším exemplářům určitě patří kriticky ohrožený krokodýl kubánský.

Původní chov probíhal v zázemí zemědělské farmy ve Chvalšinách, od roku 2005 je budována expoziční část zoo v Protivíně. Farma ve Chvalšinách zůstala zachována a slouží jako chovatelská a zásobovací farma pro zoo. O licenci požádal Miroslav Procházka Ministerstvo životního prostředí ČR, v květnu mu byla tato licence udělena.

Samotná expoziční část zoo je budována v Protivíně v historické hospodářské budově, jejíž vznik je datován do konce 18. století. V 19. století sloužila jako stáj pro koně, kočárkárna a služební byt pro kočí, náležela k zázemí protivínského zámku, jenž byl v majetku rodu Schwarzenberků. V první polovině 20. století byl objekt v rámci pozemkové reformy předán soukromému majiteli, který zde provozoval truhlárnu, další části objektu sloužily jako sklady. Od přímých potomků tohoto majitele byl objekt odkoupen zakladatelem zoo v roce 2005.

Pro nás i pro vás bude určitě zajímavý i pohled na toho nejzajímavějšího a nejpopulárnějšího krokodýla. Agresivního dominantního tvora jménem Kuba.

MapaKrokodýlí zoo
videoKrokodýlí ZOO
...
video video

Krokodýlí ZOO

Miniuni Ostrava

Miniuni Ostrava Velký výlet do malých rozměrů – i tak bychom mohli charakterizovat cíl naší cesty do ostravského Miniuni. Víte, co to je? Jde o areál, v němž narazíte na vlastní oči na svět modelů významných evropských staveb.

Miniuni je atrakcí pro děti i dospělé. Na 1,5 ha plochy můžete zhlédnout více než tři desítky modelů budov evropských měst v měřítku 1:25 s dominantou 12 metrů vysoké Eiffelovy věže a ojedinělou kolekcí modelů Sedmi divů světa. Dále zde najdete železniční tratě s vláčky a vodní cesty s parníkem.

Velkou zajímavostí jsou nesporně i papírové modely 50 světových měst s jejich originálními mrakodrapy a všemi detaily v přijatelném měřítku.

Pro návštěvníky jsou připraveny další atrakce jako dětské hřiště; zábavné, vzdělávací a technické pořady a dny jednotlivých měst a států EU. Modely a atrakce jsou průběžně doplňovány. V areálu je rovněž restaurace, která podává speciality evropské kuchyně.

MapaMiniuni Ostrava
videoMiniuni Ostrava
...
video video

Miniuni Ostrava

Klášter Louka

Klášter Louka V okurkové sezóně se vypravíme – jak příznačně a symbolicky – do Znojma, do města, které kdysi znojemská okurka i okurek proslavily. Důvodem naší cesty ale nebyly zelené po zemi se kroutící dužinaté plody, ale klášter Louka.

Premonstrátský klášter byl založen už v roce 1190 českým knížetem Konrádem Otou (syn údělného knížete Konráda II. Znojemského) a jeho matkou Marií (dcera srbského velkoknížete Uroše a švagrová uherského krále Bély II.) nedaleko znojemského hradu u řeky Dyje.

Hned od svého počátku byl štědře nadán, čímž se stal největším znojemským klášterem a také jedním z nejvýznamnějších na Moravě. Znojmo bylo roku 1226 povýšeno Přemyslem Otakarem I. na královské město a získávalo od své vrchnosti řadu práv a výsad. Neméně tolik byla ovšem obdarovávána i Louka a řada privilegií se oběma stranám překrývala, vzájemně je poškozovala a dávala jim pravomoc zasahovat do kompetencí svého souseda.

Klášteru se pak vedlo různě. Zásadní rozhodnutí ale učinil až Josef II., který klášter zrušil. Po dvě stě let pak sloužil areál různě, jako továrna, ale i jako kasárna. V posledních desetiletích však ožívá. Pomalu a po částech. Do některých prostor je možné znovu nahlédnout.

Návštěvníci během prohlídky zavítají i do románské krypty. Je to jedna ze sedmi románských krypt v České republice. Byl zpřístupněna a objevena před sto lety, předtím byla schována. Sloužila jako vězení pro mnichy. Dodnes jsou tam uchovány různé nápisy. A řeč bude i o víně, ale to už se na Znojemsku jaksi předpokládá automaticky.

MapaKlášter Louka
videoKlášter Louka
...
video video

Klášter Louka

Muzeum Loreta

Muzeum Loreta Na Chlumecku je kvalitní půda a zemědělství se v této oblasti vždy dařilo. Není proto divu, že v Chlumci nad Cidlinou vznikla expozice zemědělské techniky se sbírkou čítající více než 150 kusů nářadí a strojů, dodnes funkčních.

Muzeum připomíná nejstarší dějiny města. Vykopávky, historie vodního hradu v Chlumci nad Cidlinou. Najdeme tam ostrostřeleckou expozici – terče, terčovnice, významné osobnosti spolku.

Část expozice můžeme s trochou nadsázky nazvat „Dopadli jak sedláci u Chlumce“, tedy jedná se o připomínku selských bouří roku 1775 a ukázky selského hospodářství – praní prádla, zpracování lnu, máselnice, chov ovcí, včelařství, pražení kávy. Ve výčtu bychom mohli pokračovat, ale nechte se překvapit. I tohle už jsou přece pořádné vábničky!

MapaMuzeum Loreta
videoMuzeum Loreta
...
video video

Muzeum Loreta

Velká Čantoryje

Velká Čantoryje V Čechách máme Nejdek, na Moravě Nýdek. Vypravíme se na pomezí Česka a Slovenska do Moravskoslezských Beskyd. Najdete tam čarokrásnou horu Velká Čantoryje. Rozhledna a srub s občerstvením na Velké Čantoryji se stavěly v období července až října roku 2002.

Samotné výstavbě rozhledny předcházela tvorba projektů od září 2001. Výroba této ocelové, pozinkované konstrukce skupinou Strojírenské výroby Třineckých železáren pak probíhala ve spolupráci s projektantem této netradiční stavby v našem regionu. Slavnostní zahájení provedl kmotr této rozhledny, kapitán třineckých hokejistů Richard Král dne 23. 11. 2002.

Velká Čantoryje je považována za nejvyšší horu Slezských Beskyd. Nachází se v hraničním hřebenu a jelikož zde není oficiální hraniční přechod, turisté mohou chodit pouze po vyznačené hřebenové tůře. Což je trochu nepraktické. Na tuto bájnou horu se můžeme vydat z nedalekého Nýdku (kam nás popřípadě může dovézt autobus z vlakového nádraží v Bystřici nad Olší), nejdříve po červené a poté po modré trase.

Pověst říká, že jsou v hoře ukrytí spící rytíři, kteří ve zlých časech povstanou a vyjdou z hory bránit tento kraj. I proto se asi naučná stezka vedoucí nahoru jmenuje rytířská. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů.

Pokud vyrazíte na Čantoryji začátkem jara, může vás nahoře překvapit sníh. Majitelé a provozovatelé rozhledny jsou Jiří a Jan Lubojacki z Nýdku. Pod rozhlednou se rozprostírá přírodní rezervace Čantoryja, kde se vyskytuje prapůvodní typ beskydského pralesa.

MapaVelká Čantoryje
videoVelká Čantoryje
...
video video

Velká Čantoryje

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3