27 minut

30. prosinec 2007

Obsah dílu

Zámek Lužany — Řezbář — Hvězdárna Horusice — Muzeum Jana Sladkého Koziny — Modelář — Konventní kostel Žďár nad Sázavou

Části dílu

01:33
Zámek Lužany
  Světově proslulý a uznávaný architekt Josef Hlávka se do povědomí veřejnosti zapsal třeba známou českou nemocnicí U Apolináře. Za svého života pobýval v zámečku v Lužanech. Původně barokní stavbu Hlávka překomponoval do pseudorenesančního stylu, vysušil nevábné okolní bažiny, místo kterých založil cenný park s místy pro odpočinek. Zámek nebývá přístupný veřejnosti, my vám ho ale ukážeme a dozvíte se i další věci z pohnutého života stavitele Hlávky, který v necelých čtyřiceti letech částečně ochrnul.
  05:38
  Řezbář
   „Vítáme Toulavou kameru,“ zazněl nepřeslechnutelný pozdrav od plivníka domácího v Třebechovicích pod Orebem. Tedy aby bylo jasno, plivník je pohádková marioneta, kterou vyřezal pan Jan Vokoun, mistr řezbářský. Má na co navazovat, jeho dědovi se podařilo uchránit životnost před znárodněním, jako soukromý řemeslník pracoval až do roku 1978, kdy zemřel, a jeho vnuk nejenže navázal na jeho um, ale rozšířil pole své působnosti. Jeho loutky, plastiky i betlémy najdete v mnoha domácnostech po celé Evropě.
   09:39
   Hvězdárna Horusice
    V další reportáži se z Hvězdárny v Horusicích na Českobudějovicku podíváme na nebe. U Sejků na zahradě totiž nenaleznete ani bazén, ani okrasné cestičky, ale rovnou hvězdárnu. Vystudovaný matematik a fyzik pan Sejk si ji zbudoval svýma vlastníma rukama jako dárek manželce. Na třech betonových nožkách stojí třítunová stavba. Jakási podomácku vyrobená observato
    13:16
    Muzeum Jana Sladkého Koziny
     O Chodsku a jeho obyvatelích se zmiňuje už Dalimilova kronika. Chrabří Chodové pomohli Břetislavu I. zvítězit nad německým císařem. O Chodech ale psali i jiní a později. Snad nejvíc je proslavil Alois Jirásek, vzpomeňme na jeho román Psohlavci ilustrovaný Mikolášem Alšem. Vůdčí osobou všech Chodů byl Jan Sladký Kozina, který proslul svým výrokem: „Lomikare, Lomikare, do roka a do dne…“ Česká podoba jména Lomikar vznikla jako zkomolenina jména svobodného pána Volfa Maxmiliána z Lamingeru. O jeho vztahu k Chodům, strážcům hranic, bude povídat naše zastavení v Muzeu Jana Sladkého Koziny.
     16:50
     Modelář
      Třeskuté počasí teď nahrává všem těm, kteří se svým koníčkům můžou oddávat v teple domova. Patří k nim i modeláři a jedním z nich je i pan Vyškovský. Už téměř čtyřicet let se věnuje modelům různých hradů a zámků nebo staveb lidové architektury a jeho modely můžete najít také v časopisu ABC. Pan Vyškovský má i svůj sen – „udělat“ zámek v Jindřichově Hradci. A proč? A jak takové modely a modýlky, vystřihovánky vznikají? O tom bude naše další zastavení.
      20:34
      Konventní kostel Žďár nad Sázavou
       Žďárský konventní kostel postavil český architekt Jan Santini Aichl, který na pozvání opata Vejmluvy přebudoval klášter na perlu barokní gotiky v Česku. Sochařskou výzdobu vytvořil Řehoř z Thény, dorazivší do kláštera za svou ženou Klárou po smrti Santiniho. Kostel zdobí i vyřezávané dubové chórové lavice ze 17. století.
       24:26
       Soutěž
        V Evropě jsou dvě stálé expozice skibobů – lichtenštejnská a ta v Deštné v Orlických horách. Sbírka skibobů je opravdu unikátní. Skiboby vynalezl Američan Stevens na sklonku 19. století a v muzeu mají skibob jen o maličko mladší, ovšem pamatuje zmíněné století. Poprvé se u nás na skibobech veřejně závodilo v roce 1914 na Ještědu. Jezdilo se tehdy ještě na dřevěných strojích, které jen vzdáleně je připomínají skiboby, na kterých čeští závodníci a závodnice o pár desítek let později vyhrávali světové šampionáty.
        Přehrát celé video
        Stopáž27 minut
        Další díl
        6. leden 2008

        Přehled dílů

         
        Stopáž30 minut

        24. září

        Svatá Hora u Příbrami — Údolí Říčky — Zoopark Chomutov — Po stopách Jana Kotěry — Království železnic — Veselíčko

        24. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        17. září

        Obec Bílá Voda — Vodní dům — Z Luhova do Újezda nade Mží na kole — Vitráže — Pevnost poznání — Polná

        17. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        10. září

        Zámek Blatná — Naučná stezka údolím Skuhrovského potoka — Seismická stanice Kašperské Hory — Stáje Heřmanův Městec — Lučany nad Nisou — Valašské Klobouky

        10. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        3. září

        Nový Jičín — Zámek Liblice — Hrad Ledeč nad Sázavou — Břasy — Cheb — Havlíčkova Borová

        3. 9. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        27. srpen

        Hrad Kokořín — Řeka Bystřice — Sokolník Václav Augustin — Císařské lázně — Podkrušnohorské muzeum — Karel Klostermann

        27. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        20. srpen

        Červená Řečice — Mineralogická stezka — Chvatliny — Jabkenice — Zbýšov — Netolice

        20. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        13. srpen

        Zámek Buchlovice — Kateřinská jeskyně — Sklárna Jílek — Obce selského baroka — Technické muzeum Brno — Kostel v Paštikách

        13. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        6. srpen

        Vrchlabí — Knížecí stolec — Včely v botanické zahradě — Větrný mlýn — Retromuseum Cheb — Radomyšl

        6. 8. 2023 na ČT1
        Stopáž29 minut

        30. červenec

        Doubravník — Zoo Brno — Za prameny na Pancířském hřbetu — Belveder u Kutné Hory — Sochy z písku — Slavičín

        30. 7. 2023 na ČT1
        Stopáž30 minut

        23. červenec

        Zámek Oslavany — Archeoskanzen Trocnov — Aradekor Milady Hynkové — Vodní elektrárna Dalešice — Výstava 100 let Českého rozhlasu — Budeč

        23. 7. 2023 na ČT1

        Toulavá kamera na sociálních sítích

        Napište nám