Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Černvírský most

Čas letí jako bláznivý. A nezastavil se před barokními mosty v údolí řeky Svratky nedaleko Pernštejna. Ten černvírský slouží už tři staletí a jde o nejstarší most na Moravě. Dodnes se jich v celém Česku dochovalo už jen třicet a postupně se opravují. A věřte, že sehnat ten správný materiál, který by se k takové nápravě hodil, není jednoduché. Kryté dřevěné mosty si to ale zaslouží.

MapaČernvírský most
videoČernvírský most
...
video video

Černvírský most

Výstava starých motocyklů

Možná hlavně pro pány bude další reportáž. Pozveme vás v ní do Horažďovic. Málokoho by napadlo spojit si tohle město s motocykly a vidíte – přesto to jde. Tradice menších manufaktur zaměřujících se na jejich výrobu tu existuje už od války a dva nadšenci teď v místním kulturáku vystavují své miláčky – veterány, hlavně ty jednostopé.

MapaVýstava starých motocyklů
videoVýstava starých motocyklů
...
video video

Výstava starých motocyklů

Národní divadlo v Praze

Pozvání do pražského Národního divadla budete možná hodnotit jako počin zbytečný nebo naivní, protože naši kapličku přece každý zná. Přesto se o to pokusíme. Víc než 120 let se tady téměř dennodenně nechá unést tisícovka diváků. My se podíváme do míst, která jsou veřejnosti nepřístupná, kam smí třeba jen prezident. Možná si to i zaslouží. On totiž z prezidentského lože je prý ten nejhorší výhled.

MapaNárodní divadlo v Praze
videoNárodní divadlo v Praze
...
video video

Národní divadlo v Praze

IQ park

V Liberci si otevřeli park. To by možná na reportáž ani nebylo, kdyby to nebyl IQ park. Dvě stovky různých interaktivních věcí určených všem těm, kteří si chtějí zkusit, jak moc jim to pálí. Přijít může každý a prožít na vlastní kůži Komenského školu hrou. V parku našly své místo nejen věci technické, ale i různé kuriozitky. A věřte, že možná ty na pohled nejjednodušší kvízy, rébusy nebo úkoly se ve finále ukážou jako ty nejobtížnější.

MapaIQ park
videoIQ park
...
video video

IQ park

Kolekce samorostů

Pak se přesuneme do Slavonic. Kousek od nich směrem na Stálkov určitě nepřehlédnete zvláštní pozemek. Je to takové slavonické Krakonošovo. Aby ne! Zatímco sběratelé schraňují své kolekce doma, pan Tůma je naopak umisťuje na zahradu svého domu. Nic jiného mu totiž nezbývá. Čerstvý důchodce si z procházek začal nosit samorosty. A ty nejmenší až po ty největší teď ukazuje. Jenže ono to není jen ukazovat, o samorosty se musíte umět i starat, i když přírodní zákony obelstít nejde. Zkuste říct dřevu, aby netrouchnivělo. A dělat impregnace – ano, ale finančně je to dost nákladné.

MapaKolekce samorostů
videoKolekce samorostů
...
video video

Kolekce samorostů

Vesec u Sobotky

Na konci vás pozveme do Vesce, vesničky nedaleko Sobotky, ve které se jakoby zastavil čas. Místní totiž nechtěli, aby se změnil původní ráz obce, a tak se snažili skoupit roubenky, které do ní patří. Podařilo se jim to a Vesec tak díky nim patří k těm nejkrásnějším a nejzachovalejším památkovým rezervacím u nás. Připočteme-li, že nedaleko odsud stojí hrad Humprecht a Kost, pak povídání o tom, jak se taková roubenka stavěla, bude už jen nedělní tečkou Toulavé kamery.

MapaVesec u Sobotky
videoVesec u Sobotky
...
video video

Vesec u Sobotky

Stopáž27 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3