Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Olomoucké pevnosti

Pravidelné nedělní toulání odstartujeme s plnou polní. Kolem Olomouce vznikl v 19. století zajímavý obranný systém – olomoucké pevnosti. Začalo se jim říkat forty a jde o předsunuté pevnůstky kolem města. Olomouc totiž sloužila jako c. k. hraniční pevnost zabezpečující ochranu Vídně před případným vpádem Prušáků. My jsme si vybrali tzv. křelovský fort, který byl letos na jaře otevřen pro všechny zvídavé. Opevnění až pro 400 mužů, kanony i děla – nakonec ale „zkrachovala“. Dozvíte se proč.

MapaOlomoucké pevnosti
videoOlomoucké pevnosti
...
video video

Olomoucké pevnosti

Potrubní pošta

Pošta. K ní patří složenky, obálky, známky, peníze, balíky a mnohdy i fronty. Možná by nemusely být, kdyby… kdybychom uměli víc využívat potrubní pošty. Na pražské hlavní poště v Jindřišské ulici se pyšní světovým unikátem – funkční zachovalou potrubní poštou. „Zásilky“ tady běhají tak, že jsou vlastně hnány tlakem. Na svět přišel tenhle nápad v roce 1853 v Londýně, ale Praha se nedala zahanbit a 46 let poté zbudovala první potrubní linku. Vedla z Jindřišské k proslavenému Železářství U Rotta. V 70. a 80. letech trubkami putovaly materiály ČTK. Podzemní potrubní romantika je využívána i dnes. Občas třeba i s problémy – ale i ty už umějí povolaní odstranit.

videoPotrubní pošta
...
video video

Potrubní pošta

Zdechovice - brána do Železných hor

A z podzemí do výšek. Dorazili jsme do Zdechovic neboli k bráně do Železných hor. Turisty oblíbený cíl, a ti jistě vědí, proč sem tak rádi chodí. Seskupení obřích balvanů a skal totiž stojí za podívání. Říká se jim Obří postele a dojít se k nim dá po kočárové cestě – příjemná procházka umocněná nadto ještě zajímavou studánkou. Vývěry pramenů na jejím dně vytvářejí jakousi malou sopku. K tomu přidáme ještě nějakou tu místní pověst a ukážeme i duchnu.

MapaZdechovice - brána do Železných hor
videoZdechovice - brána do Železných hor
...
video video

Zdechovice - brána do Železných hor

Botanická zahrada v Hukvaldech

Araukárie nebo tylandsie – nejde ani o bájné země, ani o názvy nových nemocí. Naopak. Jsou to rostliny. Sice trochu větší, než je běžné, ale krásné. A prý moc chutnaly dinosaurům. Bělouš kakadu, ptáci, plazi, členovci, savci – botanicko-zoologická reportáž z Hukvald nemůže být o ničem jiném. Rodiště Leoše Janáčka se totiž pyšní malou botanickou zahradou „Tropic Hukvaldy“.

MapaBotanická zahrada v Hukvaldech
videoBotanická zahrada v Hukvaldech
...
video video

Botanická zahrada v Hukvaldech

Řezbářství stále žije

Pan Jaroslav Frencl si jde pěkně ráno proběhnout kolem Volyně, promyslí si práci a pak s chutí do toho. Rodák z Dolního Dvořiště si zamiloval řezbářství. Začal s ním už u prvních vyřezávaných lodiček a dnes jeho zručnost potvrzují především krásné betlémy – ty ho proslavily i daleko za šumavskými kopci. Zvláštní péči věnuje jakési drobnokresbě vytesávaných figurek. Jeho postavičky jsou lidové, nezbedné, ve tváři se jim zračí tu moudrost, tu laskavý humor.

MapaŘezbářství stále žije
videoŘezbářství stále žije
...
video video

Řezbářství stále žije

Zámek v Litomyšli

Litomyšlský zámek – reprezentativní stavba Pernštejnů, která byla vybudována v 16. století. Zámecký areál je dnes na seznamu UNESCO jako renezanční skvost. Určitě právem, protože třeba osm tisíc tzv. psaníček neboli sgrafit na zdech jentak někde neuvidíte. A dokonce jako zázrak pak prý působilo to, když krásná výzdoba vykoukla i ze zdi, ze které se seškrábala omítka. Nikdo s tím nepočítal. Z každého období mají na zámku svou památku, třeba barokní divadélko.

MapaZámek v Litomyšli
videoZámek v Litomyšli
...
video video

Zámek v Litomyšli

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3