Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Zámek Slavkov

Zámek Slavkov 400 let patřil šlechtickému rodu Kouniců. Ti jako významní mecenáši umění a obdivovatelé architektury své sídlo přestavovali, až mu vtiskli jeho současnou podobu. Výjimečné prostředí, výjimečný interiér i poutavé exteriéry – to všechno nabízí naše první zastavení státního zámku ve Slavkově. Zavedeme vás i do sklepů – jedněch z nejstarších na Moravě.

MapaZámek Slavkov
videoZámek Slavkov
...
video video

Zámek Slavkov

Budějovické pivo

Budějovické pivo Když v Českých Budějovicích jdete od kašny kteroukoliv ulicí, můžete si být téměř jisti, že v některém z domů, které tu stojí, se vařilo pivo. Budějovičtí totiž varné právo získali a jaksepatří na něj byli pyšní. Projdeme se centrem jihočeské metropole a celý tento výlet bude vlastně pojat jako encyklopedie piva. Tamní mok si oblíbili i leckde ve světě. V Muzeu piva Českých Budějovic ale uvidíte mnohem víc. Třeba kuriozní sbírku veselých pijáckých pohlednic. Jen pozor na bludný kámen. Je pár kroků od kašny.

MapaBudějovické pivo
videoMuzeum piva České Budějovice
...
video video

Muzeum piva České Budějovice

Ivančická rozhledna

Ivančická rozhledna Z jihu Čech se pak přesuneme na jih Moravy. A cíl naší další cesty bude tak trochu ve výšce. Vypravíme se totiž na ivančickou rozhlednu. Nese jméno nejznámějšího rodáka Vladimíra Menčíka a jeho spolužák si zavzpomíná na to, jaká byla parta tehdy ještě neznámého Ladina. A možná netušíte, že oblíbený herec byl i výborný karikaturista. 96 schodů vede nahoru, kdoví, jestli by je táta vyšlapal, ale určitě by se mu to líbilo, říká jeho syn.

MapaIvančická rozhledna
videoIvančická rozhledna
...
video video

Ivančická rozhledna

Letecké muzeum

Letecké muzeum Letecké muzeum Vojenského historického ústavu v pražských Kbelích je jedním z největších muzeí tohoto typu na světě. Na 280 letounů a dalších exponátů. Pěkně na jednom místě a pod jednou střechou se tak můžete projít uplynulým stoletím. Lítat se totiž na motorových letadlech začalo v roce 1903. Naším průvodcem bude ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek a ukáže nám třeba prvorepublikový letoun Avia B-534, připravený bránit naši vlast v roce 1938.

MapaLetecké muzeum
videoLetecké muzeum Kbely
...
video video

Letecké muzeum Kbely

Zámek Svinaře

Zámek Svinaře Dozvíte se, jaké to je koupit si ve století jednadvacátém zchátralý zámek na Berounsku. Jiří Nosek ze Svinař to udělal. Rod Nosků tady totiž zapustil svou genetickou stopu už v 17. století. Obytný statek i okolní polnosti jim zabavili komunisti. A posloužil jim dobře. Bylo tady JZD, bytové družstvo, inventář byl postupně lidmi rozkrádán a svým majitelům se vrátil až po listopadu 1989. To bylo. A co bude. O tom už naše reportáž. Plná vizí a krásných plánů.

MapaZámek Svinaře
videoSvinaře
...
video video

Svinaře

Bílovice nad Svitavou

Bílovice nad Svitavou Bílovicím nad Svitavou, které najdete nedaleko Brna, se říkalo luftkurort. Kolem dokola turistické cesty, panenská příroda a čistý vzduch. Není divu, že si tohle Moravské Švýcarsko oblíbila smetánka už ve 30. letech 20. století. A stalo se oblíbeným výletním místem i herců nebo spisovatelů. Třeba Rudolf Těsnohlídek se právě tady seznámil s bratry Čapkovými.

MapaBílovice nad Svitavou
videoBílovice nad Svitavou
...
video video

Bílovice nad Svitavou

Stopáž26 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3