Obsah dílu

Přehrát vše

Státní léčebné lázně Karlova Studánka

Státní léčebné lázně Karlova Studánka V první reportáži se vypravíme na cestu do Hinevídru. Že nevíte, kde to je? Tak obec s tímto divným názvem vlastně nikde nenajdete, a přesto je velmi oblíbená. Jde totiž o lázeňské městečko, kterému se říká počesku Karlova Studánka. Dnes známé lázně začínaly tak, že k místním pramenům chodili první pacienti pěšky tam i zpět (a tedy hin und wieder). Němečtí rytíři, kterým původně panství s léčivými vřídly patřilo, však v 18. století nelenili a začali budovat lázně se vším všudy. Včetně lázeňských domů, z nichž většina už odpočítává druhé století.

MapaStátní léčebné lázně Karlova Studánka
videoStátní léčebné lázně Karlova Studánka
...
video video

Státní léčebné lázně Karlova Studánka

Stavebnice Merkur

Stavebnice Merkur V roce 1920 založil ve svém rodném městě v Polici nad Metují pan Vancl firmu, která začala vyrábět stavebnice. Těm se tehdy říkalo Inventor a brzy získaly popularitu, a to nejen mezi dětmi. Téměř po stu letech se s ní setkáváme i dnes – princip jejího fungování je stejný, změnil se jen název. Z Inventoru se stal Merkur. A právě po jeho stopách se vydáme ve druhé reportáži – a dozvíte se i to, jak tahle stavebnice pomohla Ottovi Wichterlemu.

MapaStavebnice Merkur
videoStavebnice Merkur
...
video video

Stavebnice Merkur

Lány

Lány Pak zavítáme do křivoklátských hvozdů. Lánský známek jako sídlo českých prezidentů proslavil T. G. Masaryk a samozřejmě i Václav Havel, který už v jiné době tady pracoval i odpočíval. Lánskou oboru založili na začátku 18. století Valdštejnové, později byla určena i pro chov vysoké zvěře. Jiří Landa, ředitel Lesní správy, nás provede tímto největším českým „revírem“ a ukáže nám i místa, která běžně přístupná nejsou, nebo rostliny, jejichž výskyt je ojedinělý.

MapaLány
videoLány
...
video video

Lány

Skanzen v Krkovicích u Třebechovic pod Orebem

Skanzen v Krkovicích u Třebechovic pod Orebem Na rodinný skanzen rodiny Zárubových jsme narazili v Krkovicích u Třebechovic pod Orebem. Roubený špejchar nebo většinou původní obydlí na jedné straně, proti nim ale i stavení moderní, současná, postavená však původními postupy a technologiemi. Zárubovi o vše pečují s láskou a rádi – starým věcem dávají nový kabát a tyhle „nově oděné“ krásy pak používají při zařizování některých místností.

MapaSkanzen v Krkovicích u Třebechovic pod Orebem
videoSkanzen v Krkovicích u Třebechovic pod Orebem
...
video video

Skanzen v Krkovicích u Třebechovic pod Orebem

Kamencové jezero

Kamencové jezero V polovině 15. století se na místě, které navštívíme v předposlední reportáži, těžila kamenečná břidlice. Břidličný důl se postupně začal zatápět a stalo se z něj mohutné jezero. A právě k němu se začali lidé rádi vracet – zjistili totiž, že má ozdravné účinky. Dnes zde vyrůstá moderní oáza zdraví, klidu, relaxace. A odkudže budeme vysílat? Věřte, že z jediného jezera tohoto druhu – a najdete ho v Chomutově.

MapaKamencové jezero
videoKamencové jezero
...
video video

Kamencové jezero

Milevsko

Milevsko Skončíme v jižních Čechách, v Milevsku. Archeolog Pavel Břicháček nás provede premonstrátským klášterem, který založil zřejmě Jiří z Milevska. Panství měnilo své majitele, jeho zdi pamatují leckteré příběhy. O nich, ale i o historii premonstrátů a kláštera samého, si budeme povídat – snad vás i tahle návštěva inspiruje pro nadcházející letní toulání po Česku.

MapaMilevsko
videoMilevsko
...
video video

Milevsko

Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3