Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše

Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka Minulý týden jsme společně navštívili Punkevní jeskyně v Moravském krasu. Tahle chráněná oblast ale ukrývá daleko víc přírodních skvostů, takže vás tentokrát pozveme na další výlet do podzemí. Naším cílem bude jeskyni Balcarka u obce Ostrov u Macochy. Je zajímavá nejen díky své bohaté krápníkové výzdobě, ale taky archeologickým nálezům ze starší doby kamenné.

MapaJeskyně Balcarka
videoJeskyně Balcarka
...
video video

Jeskyně Balcarka

Zoo v Olomouci

Zoo v Olomouci I když 20. března začíná podle astronomického kalendáře jaro, paní zima pořád třímá žezlo pevně v ruce a ne a ne se vzdát vlády. Pokud jste ovšem teplomilové, možná vám přijde vhod krátká návštěva tropů. Kufry a batohy ale nechte doma. Nikam nepoletíme. Takovou malou Jižní Ameriku totiž nedávno otevřeli v ZOO na Svatém kopečku u Olomouce. Našimi průvodci po ní budou zvědavé malpy a leniví mravenečníci.

MapaZoo v Olomouci
videoZoo v Olomouci
...
video video

Zoo v Olomouci

České muzeum hudby

České muzeum hudby V listopadu znovu otevřelo své brány České muzeum hudby. V 90. letech totiž přišlo o své prostory na Malé Straně. Nové sídlo ale nakonec přece jen našlo, a to v přestavěném kostele svaté Máří Magdaleny v Karmelitské ulici v Praze, kde donedávna sídlil státní archív. Monumentální budova tak znovu ožila a láká návštěvníky nejen svými originálními exponáty, ale taky koncerty, které se tam pravidelně konají.

MapaČeské muzeum hudby
videoČeské muzeum hudby
...
video video

České muzeum hudby

Jáchymov

Jáchymov Necelých 20 kilometrů od Karlových Varů směrem na severovýchod, leží městečko Jáchymov. Tísní se v hlubokém údolí Krušných hor. Je známé hlavně díky lázeňství a pak taky uranovým dolům. Do takzvaného jáchymovského pekla totiž minulý režim posílal na namáhavou a vyčerpávající práci pro něj nepohodlné osoby. Zdejšími vězeňskými tábory jich prošlo 65 tisíc. Málokdo ale ví, že jáchymovští dali světu taky stříbrnou minci, která už nějaký ten pátek hýbe ekonomikou - dolar.

MapaJáchymov
videoJáchymov
...
video video

Jáchymov

Barokní lékárna

Barokní lékárna V období chřipek často vyhledáváme lékárny. Koupíme si prášky, k tomu citróny a boj se zákeřnými viry může začít. Naši předkové se ale kurýrovali podstatně jinak. Třeba na bolení v krku užívali medicínu z kančích zubů a račích klepet. Což je prý starý egyptský recept. My si v tomto vydání Toulavé kamery jednu stařičkou apothéku prohlédneme. Našli jsme ji na Kuksu a patří mezi tři barokní lékárny na světě, které se do dnešní doby dochovaly. Další je v Klatovech - kde jsme už byli - a pak až v Dubrovníku.

MapaBarokní lékárna
videoBarokní lékárna
...
video video

Barokní lékárna

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3