Mozaika z regionů

Obsah dílu

Přehrát vše
Klikněte pro větší obrázek Asi každý z nás dostal kolem vánoc a koncem roku přání všeho dobrého v novém roce. Většinou asi ve formě esemesky nebo e-mailem. Ale někteří se mohli potěšit onou tradiční novoročenkou. Díky rozvoji grafické techniky se tyto maličkosti hodně měnily a mnohé jsou opravdovými uměleckými díly. Pan Jiří Demel z Valašského Meziříčí sbírá novoročenky už pěknou řádku let a jeho sbírka patří u nás mezi nejrozsáhlejší a nejzajímavější.
Klikněte pro větší obrázek V Jaroměři-Josefově vstupuje do druhé sezóny první vojensko-historické muzeum Miroslava Frosta. Stylové prostory bývalého velitelství císařské pevnosti zaplnily exponáty ze soukromé sbírky pana Frosta z Doudleb. Zájemci o vojenskou historii budou potěšeni bohatostí sbírky, která je u nás co do rozsahu opravdovým unikátem.
Klikněte pro větší obrázek Jméno Praga nebo libozvučnější Pragovka známe dobře asi všichni. Výrobky naší největší automobilky, které kdysi patřily k evropské špičce, dnes voní starými dobrými časy a jsou vzpomínkou na elegantní krásu. Kouzlu historických vozů propadl nejeden fanda. Většinou ale zůstalo jen u obrázků nebo modelů. Pan Příhoda ze Zbuzan u Prahy si ale svůj sen splnil tak říkajíc ve velkém.
Klikněte pro větší obrázek V další reportáži nahlédneme do sochařského ateliéru Ivana Tláška v obci Libnič nedaleko Českých Budějovic. Právě zde restauroval řadu originálů, ale vytvořil také mnoho jejich replik, jimiž se pyšní nejedno velkoměsto i městečko. K jeho nejznámějším dílům patří socha Samsona na stejnojmenné kašně v srdci Českých Budějovic. Jak už jsme se ale zmínili, soch z dílny mistra Tláška je hodně.
Klikněte pro větší obrázek Les Království, přehradu na Labi u Dvora Králové, označují nejen laici, ale i odborníci jako naše nejkrásnější vodní dílo. Zřejmě jako jediná u nás se také pyšní dalším primem – coby hrázní tu nepřetržitě od jejího vzniku už pracují už 4 generace rodiny Fejků. Oslavili tu už sté výročí rodového života a práce na přehradě.

Soutěž

V Jihlavě respektive pod Jihlavou najdeme svítící chodby. Svítivky, jak se jim říká, jsou velkou turistickou atrakcí, kterou najdeme za dveřmi měšťanského domu na kraji náměstí. Jsou součástí rozlehlého labyrintu chodeb, které jsou mnohde i v několika patrech nad sebou. Nesvětélkují všechny, jen některé. Tajemné záblesky v podzemí odhalili průvodci v 80. letech minulého století.

Karel Švanda z Českých Budějovic vyhrává Česká atlas - Jižní Čechy a víkendový pobyt v hotelu v Kvildě.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2005
 ST 4:3