Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázekV naší první vánoční reportáži navštívíme kouřimský skanzen a povídat si budeme o adventu, Vánocích a zvycích, které se k těmto dnům váží. Dozvíte se, kdy lidé začali poprvé zdobit vánoční stromek, jak vypadala štědrovečerní tabule předků a třeba i to, že v prosinci dřív chodil nejen Mikuláš a čert, ale na cestu se vydávali taky Ambrožové, Barbory a třeba i Perchta.
Klikněte pro větší obrázekPosviťme si na to - i tak by se dalo pojmenovat naše druhé zastavení. Bude ve Vlastivědném muzeu v Šumperku a řeč bude o jednom důležitém symbolu Vánoc - o svíčkách. Řekneme vám, proč se právě svíčky používaly zprvu jen při církevních obřadech a čím byly nahrazovány ve venkovských staveních. Ale nejen o historii bude tato reportáž. Jak vypadá taková výroba i jaké druhy svíček, ale i různých voskových dárků se vyrábějí dnes, nám poví etnografka paní Kudelová a majitel chráněné dílny pro ruční výrobu svíček pan Pálka.
Klikněte pro větší obrázekVánoce si nelze představit bez betlému. Vy jste se mohli v minulé Toulavé kameře přesvědčit, že cech betlemářů má své zástupce i dnes. A víte, že i oni uspořádali svůj celosvětový kongres v Hradci Králové? My vás sem zavedeme a ukážeme vám na sto dvacet historických betlémů. A nejen to. Řekneme vám, kdo možná postavil vůbec první betlém - a proč, a přiblížíme vám i jiné teorie vysvětlující tento středověký zvyk.
Klikněte pro větší obrázekUž jsme dnes hovořili o betlémech, o svíčkách, o stromečku - o symbolech Vánoc. Ale jaký by byl stromeček bez ozdob. A proto se podíváme do Kounova v Orlických horách, kde nám mistři nebo spíš mistryně sklářky ukážou, jak vlastně vzniká taková křehká vánoční krása, a co všechno musí umět "foukačka", aby se taková ozdoba různých tvarů vydařila. Projdeme se smáčírnou i malírnou. Nevíte, co to je? Rádi vám to nejen řekneme, ale i ukážeme.
Klikněte pro větší obrázekNaše vánoční putování zakončíme pro někoho možná dnes už netradičně. Moderní technika totiž nahradila ještě před pár lety běžný způsob vánočních přání - pohlednice. V době e-mailů i SMSek se vytrácí tradiční posílání vánočních a novoročních přání. My vás ale zavedeme do domu U Červené židle v Praze v Liliové ulici, kde v útulných přízemních prostorech najdete muzeum pohlednic, kterému právě teď vévodí ty vánoční. Pokud vás zajímá, jak takové pohlednice vypadaly dřív, čím se lišily od těch dnešních, a to nejen tematicky, ale i svou výrobou, nenechte si ujít naši poslední reportáž plnou krásných papírových přání - malebných pohlednic.

Soutěž

Královský betlém na Kralštejně je pozoruhodný hlavně kvůli tomu, že Ježíškovi přináší dary deset nejvýznamnějších panovníků naší země počínaje svatým Václavem. Ve vzácné shodě se v něm také prolínají historické události, pověsti i smyšlené příběhy. Takže vedle Bílé paní popíjí víno Bušek z Velhartic a za zády mu houf husitských bojovníků právě dobývá hrad.

Irena Peštová z Chvaletic vyhrává víkendový pobyt v hotelu v Kašperských Horách a Český atlas - Jižní Čechy.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2004
 ST