Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázekK nejnavštěvovanějším národním parkům v Evropě patří ten krkonošský. Vloni přijelo do Krkonoš kolem 6 milionů turistů. Zhruba na 600 km2 můžete obdivovat bohaté bučiny, husté pralesy, tajemná rašeliniště, prudké ledovcové srázy i pestrý svět fauny. Dnes Vás pozveme na východ Krkonoš, kde vloni vznikla první přeshraniční naučná stezka.
Klikněte pro větší obrázekV našem pořadu jsme vám už představili několik vášnivých chovatelů, kteří žijí se svými exotickými zvířecími miláčky v paneláku. I tentokrát jsme se vydali za chovatelem do paneláku. Pan Habal z Chrudimi má opravdu neobvyklého koníčka, věnuje se totiž chovu kudlanek. A o těchto maskovaných predátorech dokáže dlouze a zajímavě povídat.
Klikněte pro větší obrázekNaší další zastávkou bude kostel sv. Vintíře v Dobré vodě. Právě zde je umístěn unikátní skleněný oltář, který nemá v Evropě obdoby. Seznámíme se i s autorkou, sklářkou Vladěnou Tesařovou, která po celosvětovém uznání za oltář umístila do kostela i skleněnou křížovou cestu. Mimochodem, kostel zasvěcený svatému Vintířovi najdete výhradně v Dobré Vodě.
Klikněte pro větší obrázekMnoho příjemných věcí vzniklo v dávné minulosti zřejmě úplně náhodou. In vino veritas, ano, příkladem může být právě víno. Opojný stav po vypití zbytků zkvašené šťávy z hroznů se stal zřejmě klíčovým impulsem, aby se před šesti tisíci lety začala réva vinná cíleně pěstovat. Ve většině našich vinařských oblastí už letos proběhlo vinobraní i košt prvního vína. A u toho jsme nemohli chybět.
Klikněte pro větší obrázekPokud při svých toulkách po historických památkách dáváte přednost hradním zříceninám, pak by mezi nimi rozhodně neměl chybět Košumberk. Stejně jako většina středověkých hradů i on svou polohou a uspořádáním kdysi plnil funkci významného obranného sídla. Spolu s poutním kostelem Panny Marie na Chlumku je častým cílem výletníků po Pardubickém kraji.

Soutěž

Relikviář svatého Maura najdeme v Bečově nad Teplou. Pochází ze 13. století a mnozí odborníci jej pro jeho unikátnost staví nad české korunovační klenoty. Dodnes se neví, kdo vlastně onen Maur byl. V každém případě to byl kněz a mučedník z prvního nebo druhého století. Byl popraven poté, co pokřtil asi 50 lidí obrácených na víru. Později byl prohlášen za svatého a jeho ostatky byly uloženy do relikviáře.

Roman Heřman z Kosmonos vyhrává víkendový pobyt v hotelu v obci Kvilda.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST