Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Klikněte pro větší obrázekVíte, kdo to byli sekerníci? S řemeslem kata to nemá nic společného, ale tito chlapíci se dokáží sekerou opravdu ohánět. Sekernictví je řemeslem, které má v Čechách doložené počátky už v desátém století, dnes je ovládá už jen pár mistrů. Na jejich fortel se podíváme v budovaném skanzenu ve Vysokém Chlumci u Příbrami, kde se dozvíte odpověď na úvodní otázku.

Klikněte pro větší obrázekAž do září se můžete v Polici nad Metují projít unikátní expozicí hraček, s nimž zápolil snad každý malý kluk. Jde o stavebnici Merkur. Expozice vznikla díky panu Jiřímu Mládkovi, který je jedním z pěti nejúspěšnějších sběratelů kovových stavebnic na světě. Mimochodem, bylo to právě v Polici nad Metují, kde Merkur spatřil světlo světa.
Klikněte pro větší obrázekVíte, kde byste našli Bránu Čech? Pokud nevíte, pak možná budete překvapeni. Není totiž na hranicích, jak by se mohlo zdát. Vytvořila ji v severních Čechách řeka Labe, která není jen šedavým veletokem. O tom se přesvědčíme při procházce labským údolím od Litoměřic po Ústí.

Klikněte pro větší obrázekDalší minuty strávíme dílem na Moravě a dílem v jižních Čechách. A budeme svědky hrátek kamene ve spojení s vodou. Do svého království nás nechal nahlédnout sochař František Svátek. V době emigrace i teď po návratu v jižních Čechách vytvořil mnoho kamenných fontán, kterým dává život, čím jiným, vodou.

Klikněte pro větší obrázekPřed námi je poslední reportáž a sice z Vyššího Brodu. V místním cisterciáckém klášteře můžeme nahlédnout do knihovny, čítající 70 tisíc svazků. Ale nejen to. Zdi kláštera jsou domovem poštovního muzea. Tamní expozice ukazuje, jak se poštovská práce vyvíjela a co pošťáci všechno potřebovali, aby třeba dopis došel tam, kam měl.

Soutěž

Kde najdeme bránou pekelnou? Je to severně od Prahy v malebné krajině Kokořínska a Máchova jezera a sice na hradě Houska. Ten stojí už pěknou řádku století na nevysokém kopci uprostřed lesa. Historici si lámou hlavu, proč vyrostl právě tady. Nevedla tudy totiž žádná obchodní stezka, kterou by se chránil. Hrad je pověstný svými nadpřirozenými bytostmi, pekelnými silami, které tu prý osobně viděl Karel Hynek Mácha.

Víkendový pobyt pro dvě osoby v penzionu v Praze vyhrává paní Markéta Hájková z Liberce.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST