Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Naše toulání odstartujeme tentokrát pod zemí. Vydáme se do Mladečských jeskyní, které se nacházejí nedaleko chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní prostory jsou místy bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Mezi nejkrásnější partie patří tzv. Chrám přírody a Panenská jeskyně. Jeskyně byla známa od pradávna a je mimořádně významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Vedle kostí dnes již vyhynulých pleistocenních obratlovců zde bylo nalezeno mnoho koster lidí starší doby kamenné s četnými doklady o jejich činnosti (kamenné nástroje, ohniště).
Pak se přesuneme na sever Čech do Liberce a prohlédneme si zdejší botanickou zahradu. Bohatstvím svých sbírek se řadí na přední místo v Evropě. Její historie sahá až do roku 1876 a je spojena s činorodým Spolkem přátel přírody. Mezi její skvosty patří největší leknín světa – viktorie královská, který tu přes léto pravidelně rozkvétá už od roku 1956. Pochlubit se ale může i početnými sbírkami orchidejí a kaktusů, rozsáhlým alpiniem, téměř tři století starými kaméliemi nebo expozicí sladkovodních a později i mořských akvárií. V poslední době přibyla taky světově uznávaná kolekce masožravých rostlin.
S naší kamerou se taky zatouláme k rodině, která před časem prodala všechen svůj majetek jenom proto, aby zachránila několik koček před jistou smrtí. Možná si řeknete: "Další podivíni... takových už tu bylo!" Jenže v tomto případě nejde o kočky ledajaké, ale o sibiřské tygry. Na světě už jich žije ve volné přírodě a především v zajetí jen kolem 200 až 300. Najít ale rodinu Ringelů, starající se o sedmihlavou smečku sibiřských tygrů, ale není vůbec lehké. Putují totiž s cirkusem Joo a tak jsou během sezóny každý týden někde jinde. My jsme je zastihli v jihočeské Třeboni v plné práci na přípravě jedno z mnoha vystoupení.
Dominantou obce Chyše, ale i celého okolí, je novogotický zámek – cíl naší další cesty. Svou dlouhou historií patří mezi nejvýznamnější památky západočeského regionu. Pamatuje už husitské bouře a od roku 1766 byl v majetku šlechtické rodiny Lažanský. Naším průvodcem bude odborník nad jiné povolaný – Vladimír Lažanský – potomek posledních vlastníků. Zpustlého rodového sídla se mu zželelo, a tak ho po listopadu 89 začal opravovat a zachránil před jistou devastací.
A nakonec se vypravíme do království bot. Kam jinam než do mekky české obuvi Zlína. Muzem bot, střevíců či dřeváků najdete ve vstupním objektu továrního centra ve středu města. Bez problémů by tu dnes obuli císaře, mušketýra, vévodkyni, ale taky ponocného na českém venkově nebo atamana, srbského pastevce či apačského indiána z americké prérie. Dnes se již spolehlivě nedá doložit, zda snahou baťovských nákupčích a modelářů přivážejících ze zahraničních cest rozmanité typy obutí, bylo vytvořit ve Zlíně muzeum obuvi. Jisté ale je, že výsledky jejich snažení vytvořily základ pozdější kolekce historické a exotické obuvi.

Soutěž 

Poblíž jihočeského městečka Trhové Sviny najdete unikátní technickou památku - Buškův hamr. Ještě před pár lety to byla ruina odsouzená k zániku. Díky úsilí party nadšenců a historiků se ho ale podařilo opravit a už pátým rokem slouží veřejnosti. Jinak hamry byly jednoduše řečeno kovárny poháněné vodou a první zmínky o nich pocházejí z 15. století.

Víkendový pobyt pro dvě osoby v penzionu v Praze vyhrává pan Miroslav Grác z Hořice v Podkrkonoší.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST