Mozaika o zajímavých místech a lidech ze všech koutů naší země

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Klikněte pro větší obrázekPokud budete projíždět Českým středohořím, určitě nemůžete přehlédnout dvě vysoké věže stojící na vrcholu strmého čedičového útesu, které připomínají zašlou slávu gotického hradu Hazmburk. Tato nezaměnitelná silueta hradní zříceniny je dobře viditelná na vzdálenost několika desítek kilometrů. A vy si určitě nenechte ujít její prohlídku zblízka.
Klikněte pro větší obrázekVíte jak přišla ke svému názvu malebná obec Hřídelec na Královéhradecku? Víte co to je a kde leží Hřídelecká horka? Zajímá vás doba, kdy zbloudilce z hustých tajemných lesů vyváděli do bezpečí ještě tajemnější staříci? Pokud se rádi necháváte unést fantazií a krásou přírodních památek, pak přijměte naše malé zastavení v místech, kterým bouřlivá doba třetihor nadělila vskutku neobvyklý ráz.
Klikněte pro větší obrázekO sovách se říká, že patří k nejzajímavějším dravcům. Důvodem takového tvrzení může být řada pověr, které má na svědomí jejich skrytý noční způsob života. Díky své velké hlavě jsou sovy považovány za symbol moudrosti. Ve skutečnosti však nemají ani mozek ani lebku nadprůměrně vyvinutou. Zažitý mýtus o jejich vysoké inteligenci tak výrazně pokulhává. Za všechno může jen husté opeření hlavy a výrazné oči. Co je však pravdou stoprocentní, je skutečnost, že dnes sovy patří k nejohroženějším druhům. Platí to i o jednom z nejmenších sovích zástupců - sýci rousném.
Klikněte pro větší obrázekTaké potěšíme milovníky bonsaí. Vydáme se za nimi do Nedrahovic na Sedlčansku, kde si jejich majitel Čestmír Sosnovec zařídil zahradu v tradičním japonském stylu. Tyto krasavce jen s těží rozeznatelné od svých o několik metrů větších příbuzných sem chodí obdivovat řada návštěvníků.
Klikněte pro větší obrázekZlato - symbol moci a bohatství, ale často i násilí - poznali lidé již v dávných dobách, kdy jej nalézali v přírodě v ryzím stavu. Zlato znali egyptští faraónové, později se těžilo v Mezopotámii, Římě a nebylo neznámým pojmem ani v našich končinách. Pojďte se podívat do místa, které je s tímto pojmem neodmyslitelně spjato - do Jílového u Prahy.

Soutěž 

Chýnovská jeskyně se nalézá na Táborsku, je dlouhá 1200 metrů, z toho 220 metrů tvoří zajímavá prohlídková trasa. Tato jeskyně se nemůže pochlubit krápníkovou výzdobou. I když i malé krápníčky tam lze nalézt. Její jedinečnost spočívá v barevnosti hornin podzemních prostor. Však se jí také říká jeskyně malovaná.

Víkendový pobyt pro dvě osoby v penzionu v obci Nové Hutě vyhrává pan Pavel Holata z Prahy.

Stopáž25 minut
Rok výroby 2004
 ST